آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

نیروی برآیند چه می کند؟

تاریخ:پنجشنبه 15 آبان 1393-05:35 ب.ظ


-نیروی برایند چه می کند؟
برایند نیرو=مجموع همه نیروهایی که بر جسم اثر بگذارد.

نیروی برایند  به نام نیروی نا متعادل هم گویند در تصویر شما ودوستتان در حال مچ انداختن هستید.اگر شما نیروی بیشتر اعمال کردید. بهتر از حریف کار کردید. در اینجا یک نیروی نا متعادل اعمال شده است .نیروی نا متعادل موجب تغییر در حرکت  می شود. یعنی همان پیروزی شما.
 اگر نیروها برابر(یعنی معادل) باشد  هیچ تغییری رخ نخواهد داد.
یک هواپیما که روی باند پروازی نشسته  دارای  نیروی وزن (گرانشی) است زیرا از  سطح زمین برهواپیمانیرو  وارد شده   دو نیروی مساوی ایجاد وهیچ  تغییری درحرکت ندارد.
 


وقتی مجموع  نیروها ی روی سطح در یک سو باشند  نیروی غیر معادل گویند. نیروی غیر تعادل موجب تغییر در حرکت می شود  مثال:   وقتی  نیروی رانش  بیشتر از نیروی مقاومت باشد،  یک نیروی غیر متعادلی ایجاد شده که موجب ایجاد سرعت
 یا شتاب می شود .این افزایش سرعت  باعث افزایش نیروی بالابرنده (lift) می شود ویک نیروی غیر متعادل دیگر ایجاد می شود که این نیرو هواپیما به پرواز در می آید.

اگر نیروی رانش هواپیما 3تن(3000 کیلوگرم)نیرو وارد شود.نیروی مقاومت هم 3تن نیرو وارد  می کند. در طی افزایش سرعت  هواپیما  مسافران  احساس می کنند که نیرویی آنها را به پشتی صندلی می کشد.
احتمالا همیشه نیروی مقاومت ور انش (جلوبرنده) با هم در تعادل باشند سرعت یکنواخت خواهد بود. در حقیقت هر گاه این نیروها در تعادل باشند،هیچ تغییری در  حرکت ایجادنمی شود.
در حقیقت،وقتی هواپیما در یک سطح با شتاب ثابت در پرواز است.، با نیروی مخالف   مساوی است.
مثال- اگر نیرو ی جاذبه 50 تن باشد،  نیروی مقاومت هم 50 تن خواهد بود. به نوعی نیروی بالا برنده  ونیروی وزن 10 تا 40 با ر بیشتر از نیروی  جلوبرنده (رانش)واصطکاک است.
 یک نیروی غیر متعادل  در تغییر حرکت موثر است. در طی یک پرواز  متلاطم(اشفته) برای لحظه ای اگر نیروی بالابرنده  از نیروی جاذبه بیشتر شد،هواپیمارو به بالا میرود.واگر نیروی بالا برنده کاهش یافت،نیروی جاذبه
بیشتر خواهد شد وهواپیما سقوط می کند.این نا ایمنی موجب مشود که  حال چند مسافر بهم بخورد.
 اگر بخواهیم هواپیما به زمین نزدیک شود،  بایدنیروی جلوبرنده کاهش یابد. وقتی هواپیما با زمین تماس می یابد و  موجب کاهش شتاب  ، کاهش نیروی بالا برنده  می شود. وقتی  به زمین نشست فقط نیروی جاذبه بر هواپیما اثر می گذارد.

مترجم عفت فتحی باغبادرانی
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic