آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

قانون اول نیوتن

تاریخ:جمعه 16 آبان 1393-09:46 ق.ظ

نیروی گریز از مرکز

فاصله جسم رها شده از ارتفاع

نیروی گرانشی زمین(جاذبه) -ارتفاع

شتاب ناشی از جاذبه زمین

نیروی وزن

سرعت متوسط

اگر نیروها جفت ومخالف هم هستند چرا هر چیزی میتواند حرکت کند؟

قانون سوم نیوتن - عمل وعکس العمل - کنش و واکنش

قانون دوم نیوتن :شتاب

قانون اول نیوتن

چهار نیرویی که باعث پرواز می شوند

نیروی برآیند چه می کند؟

برایند نیرو نیروهای نامتعادل


برطبق قانون اول نیوتن یک جسم به حرکت خودش با سرعت ثابت و در مسیر خط راست ادامه می دهد تا زمانی که نیرویی بر ان وارد نشده باشد. به عبارتی اجسام بطور طبیعی تمایل به حفظ حالت حرکت خود هستند چه در حال سکون باشند و چه با سرعت ثابت در مسیر خط راست حرکت کنند. بنابراین می توان گفت که در برابر هر تغییری در حالت حرکت خود مقاومتی از خود نشان می دهند. وقتی که  برایند نیروهای وارد برجسم صفر است، جسم حالت حرکتی خود را حفظ خواهد کرد. به این حالت  و تمایل جسم برای حفظ وضعیت حرکت خود اغلب قانون لختی یا اینرسی گفته می شود.


یکی از عمومی ترین تجربیات درباره قانون اینرسی، در حرکت ماشین ها یا کامیون های باری رخ می دهد.در حقیقت، تمایل اجسام به حفظ حالت سکون یا حرکت با سرعت ثابت در مسیر خط راست عامل بسیاری از تصادفات کوچک و بزرگی است که اغلب رخ می دهد و تلفات مالی و یا جانی ببار می آورد.

به عنوان مثال  برخورد ماشین در حال حرکت بایک دیوار را در نظر بگیرید! به محض برخورد ماشین به دیوار، نیروی وارد شده از سمت دیوار به ماشین موجب کاهش ناگهانی سرعت ماشین (به عبارتی تغییر سرعت ماشین) می گردد. در صورتی که مسافران درون ماشین (مثلا خود راننده) با کمربند به صندلی ماشین بسته شده باشند درواقع بخشی از ماشین محسوب شده و نیروی وارد شده از سمت دیوار بر راننده هم اثر می کند و با شتابی که ماشین در اثر برخورد با دیوار می گیرد و به همراه ان سرعتش کاسته می شود هماهنگ است .

اما چه اتفاقی می افتد وقتی مسافران درون ماشین کمربند(ایمنی)خود را نبسته اند؟ چه تغییری در وضعیت حرکتی مسافر(یا راننده) رخ می دهد زمانی او کمربند ایمنی خود را نبسته و ماشین با دیوار برخورد کرده و بطور ناگهانی می ایستد؟

وقتی چنین سناریویی رخ می دهد مسافر دیگر وضعیت حرکتی یکسان و هماهنگ با ماشین نخواهد داشت.فایده بستن کمربند ایمنی این است که این اطمینان را ایجاد می کند که نیرویی که موجب شتاب گرفتن و کاهش ماشین می شود بر مسافر درون ماشین هم اثر کند.

 اما در صورت عدم استفاده از کمربند ایمنی نیروی حاصل از برخورد با دیوار به مسافر درون ماشین اثر نخواهد کرد و مسافر (جسم) درون ماشین همچنان تمایل دارد به حرکت خود در مسیر خط راست با سرعت ثابت ادامه دهد زیرا نیرویی بر ان اثر نکرده است و همچنان برایند نیروهای وارد بر مسافر صفر است!(قانون اینرسی یا لختی).

و بعد از آن چه حادثه ای رخ می دهد؟ می توانید در انیمیشن بالا به سادگی ببینید. بله در صورتی که ماشین بطور ناگهانی توقف نماید وکمربند ایمنی بسته نشده باشد با صرف نظر کردن از مقدار بسیار ناچیز نیروی اصطکاک میان مسافر و صندلی ماشین ، مسافر با همان سرعت قبلی به مسیر خود ادامه می دهد و با همان سرعت از ماشین به بیرون پرتاب خواهد شد. پس از ان وضعیت حرکت مسافر تحت نیروی جاذبه و به علت داشتن سرعت اولیه از  قوانین حرکت پرتابه پیروی می کند. مسافر در این حالت پس از کمی اوج گرفتن و جابجا شدن در نقطه دیگری با سرعتی بیشتر از سرعت اولیه (سرعت لحظه برخورد با زمین) به زمین اصابت می کند.

قانون اول نیوتن  =قانون اینرسی(ماند-لختی)
اینر سی خاصیتی است که جسم ساکن تمایل به سکون دارد وجسم متحرک تمایل به حرکت ودر جهت مستقیم دارد. اینرسی در برابر حرکت مقاومت می کند.نیروی اینرسی متناسب با جرم است.
جسم باجرم زیاددر برابر تغییرات حرکت مقاومت بیشتر ی داردتا جسم با جرم کم.

     اینرسی کم-
جسم کوچکتر نیروی اینرسی کمی دارد.کالسکه بچه که در حال حرکت  است  مقاومت کمی در برابرتغییرات حرکتی دارد شما راحت می توانید هل بدهید.
کالسکه بچه خیلی کوچک است به اسانی می توان آنرا تغییر سرعت داد یا مسیر را عوض کرد.برایند نیروی کمی لازم است تا تا تییر سرعت بدهد.

     
     اینرسی زیاد- قطار بزرگت در برابرتغییرا ت حرکتی مقاومت زیادی دارد.
قطار خیلی بزرگ است به سختی تغییر سرعت میدهد.درحقیقت یرایند نیروی زیادی لازم است تا تغییر سرعت یا تغییر مسیر بدهد.     
جسم متحرک تمایل به حرکت و در همان جهت حرکت دارد.اگر مستقیم در حال حرکت است تمایل داردکه مستقیم  به حرکت ادامه دهد.


     اینرسی کم –توپ بازی به آسان می ایستد وبه آسانی حرکت می کند. یک برایند نیروی خیلی کمی برای تغییر حرکت لازم دارد.  
   
     اینرسی خیلی زیاد-  قطار خیلی عظیم وبزرگ است.
که خیلی با مشکل تغییر سرعت می ایستد یا تغییر سرعت می دهد. در حقیقت نیروی خیلی زیادی لازم دارد تا تغییر مسیر یا تغییر حرکت بدهد      
چه ارتباطی بین اینرسی ومقدار حرکت وجود دارد.؟

اینرسی متناسب با جرم است.سنجش مقاومت جرم به تغییر سرعت
مقدار حرکت =جرم ×سرعت
اینرسی  خاصیت جرم را داراست. امامقدارحرکت تغییرسرعت را بیان میکند.


انواع دیگر اینرسی:
اینرسی ژیروسکوپی=
ژیروسکوپ وسیله‌ای برای اندازه‌گیری و یا حفظ جهت می‌باشد که از اصل بقای تکانهٔ زاویه‌ای استفاده می‌کندیک وسیله ای که چرخ گردان بالای ان دارد.و
چرخ گردانی که دورانی است . درهمان نقطه ثابت درحال گردش است. 

از آنجا که در مطالعهٔ حرکت دورانی با مفهوم مشابهی موسوم به تکانهٔ زاویه‌ای روبرو می‌شویم، بهتر است به جای تکانه از عبارت تکانهٔ خطی استفاده کنیم.
(((
در فیزیک، تکانه ی زاویه‌ای یا تکانه ی دورانی (به انگلیسی Angular momentum) کمیتی برداری است که برای بیان وضعیت حرکتی سیستم های در حال حرکت دورانی مورد استفاده قرار می گیرد. با این که سرعت زاویه‌ای مرسوم ترین کمیت برای بیان وضعیت حرکتی جسم در حال دوران است، اما تکانه ی زاویه‌ای نسبت به آن اطلاعات بیشتری را در بر دارد. تکانه ی زاویه‌ای یک سیستم به سرعت زاویه‌ای، جرم و نحوه ی توزیع جرم سیستم حول محور یا مرکز دوران وابسته است. تکانه ی زاویه ای همواره نسبت یک نقطه ی مرجع[۱] سنجیده می شود. (این 5خط منبع ویکی پدیا  )))
 اینرسی دوران= خاصیت وسیله ای که در برابر هر چیزی که از چرخش ان جلوگیری می کند مقاومت می کند. اگر ایستاده باشد همان گونه بدون
 حرکت  می ماند اما اگر شروع به چرخش کند آنقدر به چرخش ادامه می دهد تا چیزی مانع چرخیدن ان شود. به طور مثال: درباره یک صفحه ی فلزی توپر  یا حلقه فلزی که روی زمین درحال چرخش هستند..حلقه فلزی چون جرم یا مقدار ماده تشکیل دهنده در دور حلقه است روی زمین بیشتر می چرخد.بنابراین اینرسی دورانی حلقه بیشتر از صفحه ی فلزی است.

علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
حوریه
جمعه 26 آبان 1396 06:40 ب.ظ
ببینید می شه کاربرد هاشو بگین لازم دارم مثل تکاندن قالیچه استفاده از نمکدونتکان دادن دماسنج پزشکی
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : به لینکهای بالای صفحه مراجعه کنید
یه تیزهوشانی
جمعه 29 خرداد 1394 09:04 ب.ظ
الآن بهترنیس جرم در سرعت رو تکانه ی خطی تعریف کنید
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : البته از نظر کمیت برداری تکانه خطی اسا که من دراینجا شرح اینرسی هدف بود عزیزم می توانی مطالب برایم ایمیل کنی بعد از بررسی به نام خودت در وب می گدارم
مساحت مثلث بدون داشتن ارتفاع فرمول هرونhttp://fathi5.mihanblog.com/post/1349
جمعه 28 آذر 1393 10:03 ب.ظ
باسلام تصاویر شما خیلی کمک به بهتر یادگیری من کرد.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic