آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

نیروی گریز از مرکز

تاریخ:جمعه 16 آبان 1393-11:59 ق.ظ


نیروی گریز از مرکز

فاصله جسم رها شده از ارتفاع

نیروی گرانشی زمین(جاذبه) -ارتفاع

شتاب ناشی از جاذبه زمین

نیروی وزن

سرعت متوسط

اگر نیروها جفت ومخالف هم هستند چرا هر چیزی میتواند حرکت کند؟

قانون سوم نیوتن - عمل وعکس العمل - کنش و واکنش

قانون دوم نیوتن :شتاب

قانون اول نیوتن

چهار نیرویی که باعث پرواز می شوند

نیروی برآیند چه می کند؟

برایند نیرو نیروهای نامتعادل

www.fathi5.mihanblog.com معلم 5 فتحی


نیرو عبارت است  ازیك فشار یا كششی است كه موجب حركت یا جنبش اشیاء می شود. هنگامی كه شما به یك صندلی فشار می آورید مقداری نیرو بر آن وارد می كنید و وقتی كه فشار را متوقف می سازید صندلی از حركت می ایستد، اما فرض كنید كه توپی را روی زمین می غلتانید پس از اینكه فشار را متوقف كردید، باز هم به حركت خود ادامه می دهد، چرا؟ این پدیده خاصیت فیزیكی ماده است  كه به وسیله اسحاق نیوتن اولین دانشمندی كه درباره فرضیه ی نیرو، نظریاتی اعلام نمود چنین توصیف شده است كه هرگاه شیئی در حالت سكون باشد همیشه ساكن است ولی اگر آن شیئی در حالت حركت یكسان در خط مستقیم باشد حركت آن ادامه دارد مگر این كه با نیروی خارجی دیگری این حالت تغییر پیدا كند كه باعث می شود هر شیئی همان حركتی را كه دارد نگاه دارد. هر تكه از ماده دارای این خاصیت می باشد و به حركت خود در یك خط مستقیم و با سرعتی یك نواخت ادامه می دهد مگر اینكه نیروی دیگری مسیر حركت آن را تغییر دهد. مثال: اگر شما سوار اتوبوسی باشید و راننده آن ناگهان ترمز كند بدن شما بعلت خاصیت فیزیكی ماده، به طرف جلو پرت می شود و به همان سرعتی كه اتوبوس حركت می كرده به حركت خود به طرف جلو ادامه می دهید.
حال بپردازیم به بررسی نیروی گریز از مركز كه همه ما كم و بیش این نیرو را تجربه كرده ایم. ما این نیرو را هر وقتی كه شیئی در جاده ای منحنی یا پیچ داری حركت می كند ملاحظه می كنیم.

 نیروی گریز از مرکز=وقتی جسمی در حال حرکت باشد نیروهای کنش وواکنش برجسم تاثیر میگذارد وجسم  نسبت به مرکز با فاصله ای معین  به حرکت ادامه می دهد.

حال فرض می كنیم كه شما در همان اتوبوس باشید كه به طور ناگهانی از سر پیچ عبور می كند در این هنگام محتملاً خود را در حال خارج شدن از صندلی می بینید كه دلیل این حركت ناگهانی شما همان نیروی گریز از مركز می باشد.

هنگامی كه اتوبوس دور می زند، خاصیت فیزیكی ماده موجب می شود كه جسم شما در خطی مستقیم به حركت در آید و بنابران متمایل به حركت به طرف جلو و خارج از منحنی می شوید تا بتوانید حركت مستقیم اصلی خود را نگاه دارید. به نظر می رسد كه نیروی گریز از مركز پیوسته اشیاء را به بیرون از خط منحنی فشار می دهد.

به همین سبب است كه غالباً جاده ها در اطراف پیچ ها كج و یك بر هستند و یا این كه هواپیما ها هنگام دور زدن، یك بر می شوند و یا هنگامی كه سوار دوچرخه هستید شما به طرف داخل تكیه می كنید. این اتكاء داخلی و اختلاف سطح در سر پیچ ها و حالت فرود هواپیما و غیره، در متوازن نمودن نیروی گریز از مركز كمك می كنند وگرنه اشیاء را به طرف خارج پرتاب خواهند نمود. اتكاء داخلی، میل و گرایش حركت به طرف بیرون را متعادل ساخته و شما می توانید به خوبی دور بزنید.

     نیروی گریز از مرکز همیشه یک برایند نیرو است

 

نیروی گریز از مرکز  سیاره ها را در مدار خوذش نگه میدارد.

قانون اول نیوتن(شتاب) می گوید 1-همه اجسام اینرسی دارند(یک جسم ساکن تا نیروی به ان وارد نشود ساکن می ماند . ویک جسم  مایل است با سرعت ثابت در خط مستقیم حرکت کند اگردر حال حرکت نیرویی بر ان وارد نشود که باعث تغییر مسیر یا سرعت شود در همان جهت اولیه به حرکت ادامه می دهد.)

  2-قانون جاذبه   می گویدهر جسمی بر جسم دیگر اثر می گذارد . به خصوص جسم سنگین بر جسم سبک اثر می گذارد..  زمین مایل است به خط مستقیم در فضا حرکت کند اما تحت تاثیر جاذبه خورشید   قرار میگیرد . توجه کنید اگر فقط جاذبه بود زمین به طرف خورشید کشیده می شد.

 در شکل وقتی شما یک سطل آب  بدون ریختن  یک قطره اب را دور سر خود می چرخانید ،نیروی گریز از مرکز اعمال کرده اید. و اگر سطل را رها کنید به طور مستقیم به حرکت ادامه می دهد.

نیروی گریز از مرکز حتی برهواپیما تاثیر می گذارد. و هواپیما نسبت به مرکز دایره درحد فاصله  به حرکت ادامه می دهد.اینرسی هواپیما ومقدار حرکت باعث پرواز هواپیما شود واگر این نیروها نباشند مستقیم در فضا گم می شود.

   درشکل زیر ماشین های بازی اطراف حلقه میچرخند  چگونگی گردش تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز حلقه است .

 

برای مطالعه شما:

سانتریفوژ – دستگاه گریز از مرکز (Centrifuge) چیست؟
سانتریفوژ ماشینی است که از آن برای چرخاندن مواد با سرعت بالا استفاده می شود.
دانشمندان معمولا دستگاه سانتریفوژ را برای جدا کردن ذرات جامد از یک مایع یا تقسم مخلوط مایعات به اجراء مختلف آن به کار می گیرند. مخلوط را درون لوله ای قرار می دهند که طوری لولا شده است که با چرخش دستگاه، به سمت خارج از مرکز حرکت می کند و به حالت افقی قرار می گیرد. در این حالت، نیروی گریز از مرکز می خواهد که مخلوط را برخلاف مرکز سانتریفوژ براند و ازاین نقطه دور کند و ذرات یا مایع سنگین تر بیش تر به سمت بیرون (یا ته مخلوط) رانده می شوند.وقتی سانترفیوژ از حرکت باز می ایستد، مواد به همین حالت غیر مخلوط باقی می مانند.
خون و سایر نمونه های بیولوژیکی را معمولا به وسیله دستگاه سانتریفوژ جدا می کنند. سریع ترین سانتریفوژ با نام (فرامرکز گریز) با سرعت 200،000 دور در دقیقه می چرخد.  از دستگاه های گریز از مرکز بزرگ برای انجام آزمایش بر روی خلبانان نظامی و فضانوردان استفاده می شود تا میزان مقاومت آنان در شتاب های بالا معلوم شود .
> در آزمایشگاه ها از سانتریفوژ برای جدا کردن مواد استفاده می شود. نوعی از دستگاه های گریز از مرکز را نیز برای آموزش فضانوردان به کار می گیرند. این دستگاه ها به سرعت به چرخش در می آیند و همان نیروهایی را تولید می کنند که فضانوردان هنگام پرتاب موشک به فضا تجربه می کنند .

در علوم هسته ای (بزبان ساده تر)از سانتریفیوژ برای خالص تر کردن  عنصر اورانیوم استفاده می گردد

علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
یه تیزهوشانی
چهارشنبه 27 خرداد 1394 11:45 ق.ظ
یه سوال نیروی اینرسی اصلا داریم!!!
یه توضیح لازم میدونم بدم اگر ما بیایم در مختصات قطبی تخت مکان رو بنویسیم چون فرمول نویسی سخته تو اینجا نمینویسم وبا دو بار مشتق گیری به شتاب می رسیم شتاب شعاعی در کلی ترین حالت میشه آردونقطه و منهای آر تتا نقطه به توان دو آر هت که منهای آر تتا دات دو همون شتاب مرکز گراست و شتاب مماسی میشه آر تتا دو نقطه بعضافه ی دو آر دات تتا دات تتا هت که دو آر دات تتا دات شتاب کوریولیس است که یک شتاب مجازی است
حالا اگر جرم را در شتاب ضرب کنیم نیرو یه دست می آید طبق قانون دوم نیوتن در حالت خاص
شتاب مرکز گرا به دلیل دستگاه مختصات است
قانون دوم نیوتن در حالت کلی طبق گفته ی خود نیوتن تغییر حرکت همواره با نیروی موثر وارد آمده متناسب است
جمشیدکیانی
چهارشنبه 29 بهمن 1393 02:24 ق.ظ
سلام
آنچه شما در تمام تصاویر نشان دادید و گفتید نیروی مرکز گرا بود نه مرکز گریز یا به قول شما نیروی گریز از مرکز. حتی متن انگلیسی ماشین هایی که اطراف حلقه می چرخند نوشته نیروی مرکزگرا. اصلاً نیروی گریز از مرکز چیست؟!
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : سلام
نیروی گریز از مرکز یا مرکزگریزی شبه نیرویی است که به سمت بیرون بر یک جسم در حال دوران احساس می‌گردد و ناشی از لختی است. این کمیت را هر وقتی که شیئی در جاده‌ای منحنی یا پیچ داری حرکت می‌کند ملاحظه می‌کنیم. دلیل چرخش سیارات بدور خورشید، بدون آنکه در خورشید سقوط کنند همین لختی است.
یک شبه نیرو، نمایش نیرویی غیرواقعی است که هنگامی دیده می‌شود که ناظر در یک دستگاه مرجع لخت قرار نداشته‌باشد یعنی مثلا در یک دستگاه مرجع چرخان باشد.
موفق باشید
جمعه 28 آذر 1393 09:06 ب.ظ
بسیار خوب

جمعه 28 آذر 1393 09:06 ب.ظ
عالی
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : اگر مطلبی لازم شد بگویید در صورت امکان می نویسم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic