آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

برنامه ریزی درسی

تاریخ:چهارشنبه 3 دی 1393-08:07 ب.ظاین روزها افکار خیلی ها درگیر چگونگی طراحی برنامه ریزی درسی شده است ؛ اما دوستان خوبم! نوشتن یک برنامه درسی منسجم و خوب، آن قدرها هم که تصور می کنید،سخت نیست؛فقط کمی دقت میخواهد؛
- برنامه ریزی درسی چیست ؟
- چرا برای مطالعه به برنامه ریزی نیازمندیم؟
- یک برنامه ریزی خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟
- چگونه می توانیم یک برنامه ریزی خوب را طراحی کنیم؟
وقتی ما در زندگی هدفی داریم و می خواهیم برای رسیدن به آن هدف،کاری انجام دهیم،ناگزیریم که مسیری را طی کنیم .
انتخاب مسیر ورسیدن به هدف مورد نظر ما ،بسیار با اهمیت است؛ چرا که هم می توانیم مسیر پر پیچ خم و انحرافی را انتخاب کنیم و هم بهترین مسیر را؛ و این بستگی به میزان علاقه ما به آن هدف و خواسته مان دارد.

اگر هدف ما کمرنگ باشد، شدت و ضعف مسیر برای ما کم اهمیت است و انگیزه ای برای رسیدن ما را مشتاق نمی کند؛ اما اگر هدف ما بسیار ارزشمند باشد، راه دوم را انتخاب می کنیم و برای رسیدن به آن از هیچ تلاش و کوششی دریغ نمی کنیم و  برای رسیدن به آن، سختی هایی رانیز متحمل  می شویم ؛بنابراین، شور وشوق رسیدن به هدف، انگیزه تلاش کردن را در ما زیاد می کند.

انتخاب مسیر ،همان برنامه ریزی درست و مطلوب است؛ یعنی اگر ما هدف مشخص و معینی داشته باشیم و آن هدف برای ما بسیار ارزشمند باشد، شور وشوق رسیدن به آن ،این انگیزه را در ما ایجاد می کند که چگونه برای پیمودن به بهترین نحو برنامه ریزی کنیم تا بهترین نتیجه را در راه رسیدن به هدفمان بگیریم؛بنابراین،«برنامه ریزی تنظیم راههای هدفمندبرای رسیدن به هدف است.»
بدون هدف، برنامه ررزی معنایی ندارد ؛همان گونه که بدون انگیزه، هدف نیز معنایی ندارد؛ پس برای رسیدن به هدف، ابتدا باید اهداف جزئی تر را طی کرد؛ مثل پلکان یک پله که برای رسیدن به آخرین پله باید ابتدا از اولین پله شروع کرد.
«طبق تحقیقات انجام شده، یکی از ویژگی های بارز انسان، قدرت تفکر و اندیشه است. انسان در طول زندگی خود، هرگز از تفکر و اندیشه جدا نبوده است و با تفکر صحیح توانسته است به حل مسائل و مشکلات خود بپردازد و به رشد و تعالی نائل آید»؛بنابراین، در طراحی برنامه درسی می تواند با استفاده ازتفکر صحیح ،مسیر رسیدن به هدف خود را انتخاب کند.

در برنامه ریزی درسی می توان به دو صورت عمل کرد؛ یا طراحی و استفاده از برنامه ای که هدفمند، سازمان یافته و دقیق است و با شیوه منظم قابل اجراست و بر اساس زمانهای مشخص تنظیم و اجرامی شود، و یا بر اساس ذهنیت افراد شکل می گیرد و فرد با توجه به توانایی اش، بدون در نظر گرفتن زمان مشخص شروع به مطالعه می کند و بر اساس نیاز خود، به کارهای تفریحی و استراحت می پردازد ؛ در هر صورت این به خود شما بستگی دارد هر شیوه ای را که با روحیه شما سازگار است برگزیده تا با اجرای آن ،بهترین و بیشترین نتیجه را به دست آورید و به هدف خود دست یابید. در اینجا هدف ما اجرای نوع اول است.

 آنچه در طراحی برنامه ریزی درسی مؤثر است:
 نکاتی که در طراحی برنامه درسی خوب موثر است ، به شرح زیر است:

بررسی کتابهای درسی:
 در انتخاب محتوای کتابهای درسی باید درباره مطالبی که در برنامه گنجانده می شود تصمیم بگیرید. ابتدا همه کتابهایی را که باید مطالعه شود، گردآوری کنید و درباره حجم انها، سخت و آسان بودن آنها و مدت زمانی که به هر فصل و بخش اختصاص می یابد ، نظر دهید و تعیین کنید که به هر کدام در طول روز، هفته و ماه، می بایست چه مدت زمانی برای مطالعه اختصاص داده شود. توجه داشته باشید که در تنظیم وقت نباید فقط به کتابهایی که علاقه مندید، اهمیت دهید؛ در این گونه موارد  منطقی فکر کنید و برای کتابهایی که محتوای آنها سخت تر است زمان بیشتری را برای مطالعه در نظر بگیرید.

از کجا شروع کنیم؟:
 برای جلوگیری از سردرگمی باید بدانیم که از کجا باید شروع کنیم؛ یعنی وقتی کتابهای مورد نظر خود را سبک و سنگین کردیم و مدت زمان لازم را برای مطالعه را به آنان اختصاص دادیم می بایست تعیین کنیم که ابتدا از چه کتابهایی شروع کنیم. بعضی از افراد از کتابهای سخت شروع می کنند تا به کتابهای آسان برسند. بعضی دیگر از کتابهای آسان به مشکل شروع می کنند و بعضی دیگر ترجبح میدهند که کتابهای آسان و مشکل را با هم بخوانند؛ در هر صورت، اینکه یک کتاب را تا آخر می خوانید و بعد سراغ کتاب دیکری می روید و یا برنامه روزانه شما متنوع است و فصلهای از چند کتاب را برای مطالعه روزانه خود انتخاب می کنید، یک مسئله شخصی است و بستگی به عادت مطالعه شما دارد. آنچه در اینجا اهمیت دارد  این است که سعی کنید درسهای مشکل را به ساعتهایی که احساس می کنید بهتر می توانید بخوانید و بازدهی بیشتری دارید، اختصاص دهید و درسهای آسانتر را به روزهای دیگر موکول کنید؛ همچنین ترتیب کتابهایی که برای مطالعه انتخاب می کنید، می بایست به گونه ای باشد که در حین مطالعه و یادآوری مطالب در انها تداخل ایجاد نشود.
جایگاه هر درس را مشخص کنید و تعیین کنید که ابتدا چه تکالیفی را انجام دهید، بهتر است و چه تکالیفی را با تاخیر انجام دهید، برایتان مشکلی پیش نمی آید.

 انعطاف پذیری
 برنامه درسی را طوری طراحی کنید که امکان تغییر در آن باشد تا هنگام اجرای آن اگر احساس کردید که برنامه خیلی راحت و آسان و یا خیلی سخت و فشرده است، بتوانید نواقص آنرا برطرف کنید و با نظارت و بازنگری به ساماندهی مجدد آن بپردازید؛ چرا که انرژی شما در برنامه ریزی سخت و فشرده بزودی هدر می رود و توان ادامه برنامه را نخواهید داشت و در برنامه ریزی راحت و آسان، مدت زمانی را که باید به مطالعه می پرداختید، هدر می دهید و در واقع حداکثر استفاده را از حداقل زمان نمی کنید و ممکن است که برای ادامه مطالعه، وقت کم بیاورید؛ بنابراین ، برنامه را به گونه ای طراحی کنید که امکان تغیرات لازم در آن امکان پذیر باشد.

پشتکار و سخت کوشی
 پشتکار و سختکوشی در اجرای برنامه درسی؛ نشان دهنده انگیزه قوی شما برای رسیدن به هدف است؛ اما برای اینکه همیشه در طول اجرای برنامه مصمم باشید، باید قبل از اجرای آن خود را ملزم کنید تا بر اساس برنامه عمل کنید و در صورت عدم تعهد، خود را مجبور به جبران ان کنید؛ یعنی در ساعتهایی که برای کارهای غیر قابل پیش بینی در نظر گرفته بودید، تخطی خود را از برنامه جبران کنید.

برنامه های غیر درسی
 در یک برنامه درسی خوب باید به امور غیر درسی نیز توجه داشته باشید ؛ یعنی مدت زمان کوتاهی را نیز به کارهای غیر درسی اختصاص دهید؛ مثل مطالعات غیر درسی، پیاده روی، ورزش و هر چیز دیگری که مورد علاقه تان است . توجه داشته باشید که با افراط در اجرای برنامه های غیر درسی، در مسیرهای انحرافی قرار نگیرید و از هدف اصلی و برنامه اصلی خود دور نشوید.
لازم است مدت زمانی که به برنامه های غیر درسی اختصاص میدهید ،خیلی طولانی نباشد؛مثلا اگر قبلا دو ساعت ورزش انجام می دادید، اکنون زمان کمتری را به آن اختصاص دهید.

استفاده از مؤسسات وکلاس های آموزشی:
 استفاده از مؤسسات و کلاسهای آموزشی را
در برنامه های درسی به اجبار توصیه نمی کنیم؛ اما اگر احساس می کنید که نیاز به کلاس تقویتی دارید و تصمیم گرفته اید که به کلاس های آموزشی بروید خوب تحقیق کنید که آن مؤسسات حتما معتبر و قابل اعتماد باشند؛ همچنین برای رفع اشکالات درسی می توانید به صورت گروهی با همکلاسی ها ودوستانتان مشکلات درسی تان را مطرح و برطرف کنید و یا با شرکت در کلاسهای غیر تقویتی که در خود مدارس برگزار می شود نیز می توانید کمک زیادی در رفع اشکالات درسی تان بکنید .

آزمون استفاده از تست وآزمونهای معتبر:
 استفاده از تست و آزمونهای معتبر را در برنامه های خود بگنجانید، چرا که به کار گیری آن در پایان یادگیری هر مطلب بسیار مفید است. سعی کنید که بعد از پایان هر بخش و یا هر درس، با استفاده از سؤال های چهار جوابی و آزمونهای آزمایشی بلافاصله توانایی یادآوری مطالبی را که یاد گرفته اید، ارزیابی کنید؛ چون فراموشی معمولا بعد از گذشت 24ساعت بیشتر است. در موقع تست زدن درس جدید به عقب برگردید و دوباره تست های دروس گذشته را بزنید تا مروری بر آنچه فرا گرفته اید داشته باشید.

تنظیم ساعات مطالعه :
 سوال هایی که این روز ها بیشتر از ما پرسیده می شود، این است که برای برنامه ریزی در شبانه روز چند ساعت درس بخوانیم بهتر است؟ پاسخ واضح و روشنی به این سؤال نمی توان داد؛ چرا که توانایی مطالعه افراد با یکدیگر متفاوت است. بعضی از افراد ظرفیت مطالعه شان زیاد است و با وجود این که ساعت های طولانی را به مطالعه اختصاص می دهند کمتر احساس خستگی می کنند؛ اما بعضی دیگر از افراد نمی توانند در طی شبانه روز زیاد مطالعه کنند و در مطالعه طولانی مدت، بیشتر احساس خستگی می کنند. تشخیص میزان ساعت مطالعه هر فرد به خود فرد بستگی دارد و خود او باید تشخیص دهد که چقدر باید بخواند، استراحت کند و یا به کارهای دیگرش بپردازد.
در واقع با توجه به شناختی که هر شخص از خود دارد، میتواند بهترین برنامه را برای خود تدوین کند. تنها توصیه ای که می توانم در این مورد به شما داشته باشم این است که در شروع مطالعه و در ماه های اول بهتر است زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید تا در ماه های آخر و ایام تعطیل عید نوروز فشار کمتری به شما وارد شود و فرصت کافی برای مرور مطالب درسی داشته باشید.
محققان معتقدند که افراد موفق آنهایی نیستند که فقط سر کلاس حاضر می شوند، به درس گوش می دهند، یادداشت برمی دارند و منتظر می مانند تا معلم تاریخ امتحان را اعلام کند؛ بلکه افراد موفق کسانی هستند که زمان مورد نیاز برای انجام تکالیف درسی را پیش بینی می کنند، درباره تکالیفی که باید انجام دهند اطلاعات لازم را به دست می اورند، در مواقع ضروری به صورت گروهی کار می کنند وهر کاری را که باعث نظم بیشتر در انجام امورشان می شود انجام می دهند و به طور  کلی افراد موفق افرادی فعال هستند؛ نه منفعل.

برنامه ریزی بلند مدت وکوتاه مدت:
 رعایت نکاتی که در طراحی یک برنامه درسی توضیح دادیم اساس تشکیل یک برنامه درسی خوب است. با رعایت این نکات در برنامه روزانه ،این نظم فکری در شما ایجاد می شود که بدانید وقتی صبح از خواب بیدار می شوید ابتدا باید به چه کاری بپردازید و به طور خودکار بدون هیچ گونه دغدغه ای وارد عمل می شوید.

تجارب شخصی مفید

من بر  اساس تجربه شخصی خود به چند نکته کلیدی برای مطالعه اشاره می کنم:

1- هر برنامه ریزی از سه مرحله تشکیل می شود: طراحی- اجرا- ارزشیابی

درباره طراحی برنامه در بالا توضیحاتی داده شد اما در باره اجرا باید گفت که به یاد داشته باشید که سخت ترین مرحله برنامه ریزی مرحله اجرا و بخصوص دو هفته اول ان است. زیرا دو هفته اول که قصد مطالعه دارید برایتان فوق العاده سخت و طاقت فرسا و استرس اور است سعی کنید این دو هفته را به هر طریقی شده تحمل کنید به شما اطمینان می دهم اگر این دو هفته را رد کنید مطالعه در ادامه برایتان لذت بخش و راحت خواهد بود.

2- در بعضی اوقات به دلیل مشکلات و یا استرس های شخصی مطالعه به هیچ عنوان کارایی لازم را ندارد و این مسئله برای خود ادم نیز کاملا مشهود است در چنین مواردی سعی کنید از مطالعه دست بردارید و به تفریح و ورزش بپردازید. اما بسیار مواظب باشد که این راهکار به راهی برای فرار از برنامه و مطالعه تبدیل نشود. به عبارت دیگر درس نخواندن خود را با این مورد توجیه نکنید.

3- توجه داشته باشید که برای به دست آوردن خواسته های خود ، باید کمی بیشتر تلاش کنید و برای مدتی متقبل سختی و زحمت شوید.  همه آمدهای موفق، با تلاش سختی موفقیت رسیدند . امیدواریم که شما هم از این دسته آدمهای موفق باشید . آرزوی موفقیت و پیروزی همه شما را از خداوند منان خواستارم .

سیدی

منابع:http://seyedinazarlo.persianblog.ir/page/22
-1 ابراهیمی علی ؛ برنامه ریزی درسی (راهبردهای نوین)؛تهران: فکر نو؛1377 .
-2 تقی پور ، ظهیر ؛ مقدمه ای بر برنامه ریزی آموزشی و درسی؛ تهران: آگاه ؛ 1383 .
-3 سیف، علی اکبر؛ روانشناسی پرورشی(روانشناسی یادگیری و آموزش)؛ تهران : آگاه،علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
مائده
سه شنبه 3 تیر 1399 05:23 ب.ظ
سلام خانم فتحی
برای نمونه و تیزهوشان امسال باید چه درصدایی بگیریم ؟
من تست زدنم توی علوم و ریاضی ضعیفه و می خوام برم تجربی باید چه درصدایی داشت؟
من تازه میخوام شروع کنم چجوری بخونم
ترو خدا کمک کنید
008
سه شنبه 2 اردیبهشت 1399 01:09 ب.ظ
سلاااااام خانم فتحی خوبید؟؟؟؟؟منو یادتونه؟؟؟؟سامم من الان دانشجو شدم خیلی دلم براتون تنگ شدههه
پنجشنبه 17 اسفند 1396 10:28 ب.ظ
سلام ببخشید من دانش اموز کلاس پنجم هستم برای قبولی در ازمون تیزهوشان باید چه کارکنم؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : حتما خود کتابها را جدی یاد بگیر بعد تست کمکی
یما
جمعه 29 دی 1396 02:45 ب.ظ
من ریاضی ادبیاتم ضعیفه چکار کنم تا قویش کنم تا تستم تو نمونه دولتی نهم خوب تست بزنم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : حل تمرین خیلی سبز البته نه تیز هوشان
رضارضایی
یکشنبه 16 مهر 1396 02:25 ب.ظ
سلام من مدرسه شاهد میروم کلاس نهم هستم در درس هایم برنامه ریزی دارم ورود ۸ساعت درس میخونم پیشخوانی هم دارم ورود های تعطیل ۱۲ ساعت درس میخونم ولی نمیدونم قبول در ازمون نمونه یا تیزهوشان میشمی یانه معدلم هم ۱۹.۹۳
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : عالیه اگر کامل مفاهیم را یاد بگیری وتست کمکی
بنی
شنبه 20 خرداد 1396 11:12 ب.ظ
سلام خانم فتحی من اصلا نمی تونم برای خودم یک برنامه‌ریزی درسی درست کنم تو کلینتون هم خوندم ولی بازهم فایده ای نداشت لطفا راهنمایی کنید
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : اول مفاهیم درسها در کتاب
yas
یکشنبه 12 دی 1395 11:00 ب.ظ
سلام خانم فتحی عزیزم.من نمیتونم برنامه ریزی كنم واسه درس خوندن.و هر موقع كه درس میخونم بعد از چند دقیقه فكر میكنم همه چیز یادم رفته و وقتی یكی سوالیه ازم میپرسه نمیتونم جواب بدم.سر جلسه امتحان هم اینقدر استرس دارم كه همه چیز یادم میره.لطفا راهنمایی كنید
ایسان
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 08:07 ب.ظ
سلامخانم فتحی من دانش اموز پایه نم هستم و یه ماه دیگ امتحان نمونه دارم...من کتاب ایکیوسان نهم از جامع رو گرفتم.ولی تمام استرسم مبنی بر اینه کقبول نشم.خانوادم خیلی رو این موضوع تاکید دارن.منم میخوام حتما قبول شم.برای خودم برنامه هم نوشتم ولی باز خیلی میترسم من چه طور و روزی چند ساعت در روز درس بخونم ک حتما قبول شم و تو ازمون اول چه دروسی رو بزنم.خیلی استرس دارم لطفا کمکم کنین راستی معدل ترم اولم 19.80 شد ولی خیلی استرس دارم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : http://fathi5.mihanblog.com/post/1757
كلید اولیة آزمون ورودی دبیرستان‌های دورۀ اوّل و دوم استعدادهای درخشان سال تحصیلی ۹۶- ۱۳۹۵
عسل
شنبه 8 اسفند 1394 09:32 ب.ظ
سلام خانم فتحی من اصلا نمی تونم برای خودم یه برنامه ریزی درسی درست کنم تو سایتتون هم خوندم ولی باز هم فایده ای نداشت لطفا راهنماییم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : کتابهای درسی ات را باید بطور کامل و فصل به فصل یاد بگیری و در رابطه با هرفصل تست کارکنی و اگر می توانی از کتب زیر کمک بگیر در رابطه با موضوع و تست هر فصل کتاب درسیت
تیزهوشان جامع ،ریاضی مرشد،علوم مهندس فتحی ،ادبیات اندیشمند.....البته در بازار کتب خوب زیاده .این ها پیشنهاد منه.
سعی کنید اگر در توانتون هست در آزمون های کانون یا مبتکران شرکت کنید تا با نحوه ی تست زنی در آزمون ها آشنا شوید. البته نتایج بالا ی این آزمونها کافی نیست.و مغرور نشوید که در این ازمونها نتیجه تان خوبه پس درس خواندن کافیه
البته شما می توانیذ مثل خیلی ها در منزل خودتان با زمان گرفتن سرعت تست زدنتان را تنظیم کنید.
باید بگم کتاب های کمک درسی موجب میشود که با انواع نمونه سوالات آشنا شوید اما نباید متکی به کتاب های غیر درسی باشید زیرا در آزمون تیزهوشان سوالات کتاب های غیر درسی نمی آید سوالات تیزهوشان مفهومی هستند نه مشابه سوالات غیر درسی اما در آزمون نمونه دولتی سوالات مشابه سوالات کتاب های غیر درسی هستند اما برای تیزهوشان سعی کنید کتاب های درسی را ریز به ریز و مفهومی یاد بگیرید.لازم است بدانید آزمون تیزهوشان 70 سوال و 100دقیقه زمان دارد اما باید از همین الان در تست زنی با زمان بندی پیش برید و در هنگام تست زنی برای هر سوال..مثلاً برنامه زیرین:
ریاضی:1 دقیقه و 30 ثانیه زمان بگذارید
برای هر سوال علوم و فارسی 1 دقیقه زمان
برای هر سوال مطالعات، هدیه و قرآن 30ثانیه زمان
و برای هر سوال تفکر نیز 30 ثانیه زمان بگذارید تا در آزمون تیزهوشان که سوالات دشوار هستند زمان بندی در دستتان باشد.


تعداد تست زدن روزانه را بر اساس برنامه درسی وکار های زندگیت باید خود مشخص کنی طوریکه به دروس اصلیت و سایر کارهای ضروریت لطمه نزنه
عسل
پنجشنبه 6 اسفند 1394 11:07 ب.ظ
سلام خانم فتحی جون من اهل یزدم می خوام برم مدرسه تیر هوشان بوشهر سطحش چطوذه بهم بگین از جواب های قبلیتون متشکرم دوستو
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : هرکجا قبول شدی بهترین باش
راضیه
جمعه 25 دی 1394 02:12 ب.ظ
چیکار کنم که پشتکارم زیاد بشه ؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : زمانی خاص را برای تست زدن روزانه بگذار وشروع کن انهایی که نمیدانی بیش از 2 دقیقه وقت نگذار وبرو سربعدی
راضیه
پنجشنبه 10 دی 1394 11:37 ب.ظ
سلام
من دانش اموز سال نهم هستم و امسال امتحان تیزهوشان دارم کمی میترسم که نکنه قبول نشم و برنامه های خوبی برای خودم می چینم اما عمل به اونا برام سخته حس می کنم استعداد و توانایشو دارم میشه کمکم کنید لطفاااا
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : شما تلاش کن نتیجه تلاش را خواهی دید تاکجا مصحلت شما باشد
F
پنجشنبه 3 دی 1394 10:17 ب.ظ
سلام خانم فتحی من امسال هشتمم وقراره سال بعد امتحان تیزهوشان بدم ولی می ترسم ك قبول نشم نمی دونم چرا این فكرو می كنم شاید به خاطر اینكه درست و حسابی درس نمی خونم می خوام درس بخونم ولی حوصله ی درس خوندنو ندارم من دوسال پیش كه امتحان نمونه و تیز هوشان دادم از هر دوشون قبول ولی چون از مدرسه ی ما كسی از تیزهوشان قبول نشده بود نمی خواستم به تیزهوشان برم بعد با اصرار پدر و مادرم رفتم بعد دو ماه كه مادرو پدرم از گله های من خسته شده بودند انتقالی مو از تیزهوشان گرفتند وبه نمونه بردند ولی من اون موقع نمی خواستم به نمونه برم ولی نمی شد چون اونا اونا انتقالی مو گرفته بودند خلاصه ما از وقتی كه به نمونه رفتیم دیگه حتی تو خونه كتابم باز نمی كردم فقط تو نوبت ها درس می خوندم ولی با این وجود تو كارنامه هیچ نمره ی پایین 18 ندارم ونوبت دومم معدلم20 شد من امسال از اینكه از تیزهوشان در اومدم خیلی پشیمونم و می خوام اونقدر درس بخونم كه از تیزهوشان قبول شم ولی حوصلشو ندارم میشه كمكم كنیدبعضی ها می گن اونایی كه تیزهوشانن دیگه امتحان نم ی دن این درسته اگه اینجوری پس ماهم نمی تونیم به تیزهوشان بریم چون زرفیت پره آیا الان ما نمونه ای ها دوباره تیزهوشان می دیم یا نه
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : اطلاعیه ای هنوز صادر نشده
عزیزم شما در این مدرسه که امدی پیشرفت کردی وبا ارامش در س خواندی به نوع مدرسه فکر نکن
ashkan
چهارشنبه 25 آذر 1394 01:18 ب.ظ
سلام لطفا ی لینکو بدید برای دریافت سوالات تیزهوشان
نهم به
ashkan
چهارشنبه 25 آذر 1394 01:18 ب.ظ
می شه جواب
چهارشنبه 25 آذر 1394 01:16 ب.ظ
سلام لطفا ی لینکو بدید برای دریافت سوالات تیزهوشان
نهم به
ashkan
سه شنبه 24 آذر 1394 12:30 ب.ظ
سلام ببخشید من همین کتاب خیلی سبزو بخونم قبول میشم. علوم ریاضی فارسی
میشه آدرس ی لینکو بدید تا سوالات تیز هوشان دیگرو از اونجا
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : خیلی خوبه اگر بزنی
ashkan
دوشنبه 23 آذر 1394 09:29 ب.ظ
سلام
من امسال کلاس نهم هستم
من ی لطفا ی برنامه ی درسی بهمن بدید
راستی از چه درسایی میاد و بیشتر کدومارو بخونم
من ی کتاب تست خیلی سبز گرفت
علوم فارسی ریاضی به نظر شما این کتاب جامع خوب؟
بعد تو چه سایتی می تونم سوالاتتست تیز هوشانوبگیرم
مم7
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : همین کتابها خوبند اگر بخوانی
ashkan
دوشنبه 23 آذر 1394 09:29 ب.ظ
سلام
من امسال کلاس نهم هستم
من ی لطفا ی برنامه ی درسی بهمن بدید
راستی از چه درسایی میاد و بیشتر کدومارو بخونم
من ی کتاب تست خیلی سبز گرفت
علوم فارسی ریاضی به نظر شما این کتاب جامع خوب؟
بعد تو چه سایتی می تونم سوالاتتست تیز هوشانوبگیرم
مم7
زهرا
جمعه 20 آذر 1394 06:46 ب.ظ
خواهش میکنم بگیر نظرتون برای من خیلی مهمه
زهرا
جمعه 20 آذر 1394 04:14 ب.ظ
سلام خانم فتحی جان و ممنون از مطالب عالیتون من کلاس هشتم هستم و همیشه هم جزو 5 نفر اول تو مدرسه امام صادق و می خوام سال بعد تو مدرسه فرزانگان قبول شم کتاب ریاضی جامع فرزانگی رو دارم می خواستم شماتو خرید کتاب کمک درسی کمکم کنید خواهش میکنم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : از معلم خودتان سوال کنید که شمارا میشناسد کتاب مناسب شما را معرفی کند
آذر
شنبه 9 آبان 1394 11:15 ق.ظ
خانم فتحی جان فکر کنم شما متوجه سوال بنده نشدید منظور بنده اسامی کتابهای مناسب برای پذیرش تیزهوشان بود یعنی ریاضی چه کتابی خوبه؟ علوم چه کتابی؟ و ادبیات چه کتابی؟
ممنون از کمک شما، خیلی سپاس گذارم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : تیزهوشان جامع ،ریاضی مرشد،علوم مهندس فتحی ،ادبیات اندیشمند.....
یه ششمی
پنجشنبه 7 آبان 1394 03:23 ب.ظ
خوب امتحانای ترمو بالای 17 میاری خانوم؟؟؟زحمت فراوان كشیدی!من درس نخوندم یكبار مكعبمو 3 كشور شدم
آذر
یکشنبه 3 آبان 1394 02:33 ب.ظ
خانم فتحی عزیز، در ادامه سوال قبلم لطفا کتابها را به ترتیب الویت در هر درس برایم جداگانه بنویسید .
ببخشید زحمتتون زیاد میشه
لطف می کنید، ممنون از شما.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : نمی توان گفت در پاسخ همه بهم در نمره کمک می کنند و ولی ریاضی علوم ادبیات و....
آذر
یکشنبه 3 آبان 1394 01:25 ب.ظ
من کلاس ششم هستم ، درسم بد نیست معلمام خیلی راضی هستند از کلاس سوم تو آزمونهای قلمچی شرکت می کنم و بارها رتبه تک رقمی و چند بار رتبه 1 آوردم چه کتابهایی برای خوندن به من پیشنهاد می کنید که تو آزمون تیزهوشان قبول شم؟ چون گفتید بستگی به سطح درسی داره سابقمو گفتم ممنون میشم جواب بدید.
مرسی از راهنمایی شما
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : زمان -امادگی شما -سرعت- و ارامش شما هم
آذر
یکشنبه 3 آبان 1394 12:01 ب.ظ
من کلاس ششم هستم ، درسم بد نیست معلمام خیلی راضی هستند از کلاس سوم تو آزمونهای قلمچی شرکت می کنم و بارها رتبه تک رقمی و چند بار رتبه 1 آوردم چه کتابهایی برای خوندن به من پیشنهاد می کنید که تو آزمون تیزهوشان قبول شم؟ چون گفتید بستگی به سطح درسی داره سابقمو گفتم ممنون میشم جواب بدید.
مرسی از راهنمایی شما
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : انشاالله سرعت عمل زمان گیری وموفقییت در درسها
شنبه 6 تیر 1394 10:23 ق.ظ
خانم فتحی من در ازمون تیزهوشان قبول نشدم مشود مرا راهنمایی
فائزه
پنجشنبه 4 تیر 1394 10:13 ب.ظ
سلام خانم فتحی خوبین؟؟؟؟تشکر از اینکه این سایت خوب را معرفی کردید میشه بگیر چقدر درس بخونم تا نفر اول تیزهوش بشم میدانید من هدف داشتم از فرزانگان 1 قبول بشم ولی خوب نشدم و از تیزهوش ناحیه 2 قبول شدم برای اینکه خودم را به دانش آموز های اونجا برسونم چه کار کنم متشکرم از راهنمایی هاتون
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : سعی کن بجای رسانیدن خودت به انها در کنکور دانشگاه رتبه بالاتری بیاری و از همه جلوبزنی
رویا
دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 01:57 ق.ظ
سلام خانوم فتحی من از سال سوم دبستان تا ششم کم ترین نمرم 16/5 اون هم یک بار در درس تاریخ بوده من از جمعه ی هفته پیش خواندن درس برای تیزهوشان را شروع کردم میدونم دیر بوده اما حالا روزی 5 ساعت درس میخونم 2 ساعت تست و 3 ساعت مطالب کتاب رو دوره میکنم در درس ریاضی سوال های سخت را بهتر و درست تر جواب میدهم تا سوال های اسان به نظرتان من قبول میشم؟؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : انشاالله ..ادامه بده
نسترن
جمعه 26 دی 1393 10:25 ب.ظ
-بازم سلام
اگه من 4تا5درس بخوانم چطوره؟
باید زمان درس خواندنم رو بیشتر کنم یا کمتر؟
اصلا چه جوری درس ببخوانم؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : بنام وخدا و با سلام. اول کتاب های درسی ات را بطور کامل و فصل به فصل باید یادبگیری و در رابطه با هرفصل کنار آن تست کار کنی .
و برای مطالعه فوق برنامه ات کتاب تیز هوشان جامع ششم را در ابتدا کار کن ریاضی مرشد البته بستگی به سطح شما دارد. - علوم مهندس فتحی - ادبیات اندیشمند را کار کن و
و تمرین تست زدن در زمان داده شده یادت نره


نمایش نظرات 1 تا 30
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic