آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

نیروهای وارد بر هواپیما

تاریخ:پنجشنبه 9 بهمن 1393-10:38 ق.ظ


هواپیما


برای اطلاع بیشتر روی موضوعها کلیک کنید.

نیروی گریز از مرکز

فاصله جسم رها شده از ارتفاع

نیروی گرانشی زمین(جاذبه) -ارتفاع

شتاب ناشی از جاذبه زمین

نیروی وزن

سرعت متوسط

اگر نیروها جفت ومخالف هم هستند چرا هر چیزی میتواند حرکت کند؟

قانون سوم نیوتن - عمل وعکس العمل - کنش و واکنش

قانون دوم نیوتن :شتاب

قانون اول نیوتن

چهار نیرویی که باعث پرواز می شوند
به منظور قرار گرفتن یک هواپیما در آسمان چهار نیرو بر آن تاثیر می گذارد. نام این نیروهای آیرودینامیکی موارد ذیر می باشند:

Lift : نیروی بالا برنده

نیروهای وارده بر هواپیما
Weight: نیروی پایین آورنده
Thrust: نیروی جلوبرنده
Drag: نیروی اصطکاک

چنانچه یکی از این نیروها تاثیر خود را از روی هواپیما از دست بدهند ، هواپیمای مورد نظر دچار مشکل شده و ادامه پرواز غیر قابل ممکن خواهد بود. و مطلب بالا بزبان ساده تر از این قرار است:

چهار نیروی اصلی در هر هواپیمایی وجود دارد که پرواز هواپیما در گروی عملکرد آنها است: وزن، نیروی پیشران (تراست)، نیروی دراگ (نیروی مقاوم به حرکت) و نیروی لیفت (نیروی بالا برنده). نیروی وزرن که همان شتاب گرانشی اعمال شده به جرم هواپیما از جانب زمین است، هواپیما را به پایین میکشاند. در واقع این همان نیرویی است که با بلند شدن هر چیزی از زمین و به پرواز درآمدنش مخالفت میکند. نیروی پیشران نیز از گردش بسیار سریع ملخ هواپیما یا در موتورهای جت، پره های توربین به وجود میآید که وظیفه آن به جلو راندن هواپیما است. در واقع این همان نیرویی است که پنکه های خانگی نیز آن را تولید میکنند. نیروی دراگ یا مقاومت درست در جهت مخالف نیروی پیشران به هواپیما اعمال میشود و آن را به عقب میراند. اگر دستتان را از پنجره اتومبیلی در حال حرکت بیرون ببرید، آن مقاومت هوا که دستتان را به سمت عقب هل میدهد همان نیروی دراگ است. اما چهارمین نیرو یا نیروی لیفت، نیرویی است که هواپیما را مستقیما به بالا هل میدهد و یا بلند می کند و باعث به پرواز درآمدنش میشود. در واقع بال هواپیما به گونه ای است که سطح زیرین آن کاملا تخت و سطح بالایی اش منحنی شکل است. این مسئله باعث میشود تا هوا روی سطح بالایی بال با سرعت بیشتری نسبت به سطح زیرین جریان یابد. با توجه به اینکه جریان هوای سریعتر فشار کمتری خواهد داشت، بر فراز سطح بالایی بال حالتی خلأ مانند به وجود میآید که بالهای هواپیما را به سوی این منطقه کم فشار می ممکد. این نیرو که همان نیروی لیفت است به حدی قدرت دارد که میتواند هیولایی چون بوئینگ ۷۴۷ با بیش از ۳۶ تن وزن را از زمین بلند کند.

منبع:irfly و خانم اخوندزاده

علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic