آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

چگونه درس بخوانیم؟ چگونه امتحان دهیم؟

تاریخ:یکشنبه 26 بهمن 1393-08:10 ق.ظ اضطراب ازمون  آزمون دادن  ترفندهای آزمونمطالعه


مساله بهره وری و استفاده ی صحیح از وقت و انرژی‌ای كه برای مطالعه می‌گذاریم مساله بسیار با اهمیتی است كه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان از آن غافل اند.

به طوری كه گاه بسیاری از دانش آموزان را می‌بینیم كه بارها وبارها كتابی را می‌خوانند و پس از صرف وقت زیاد بدون اینكه اطلاعات قابل ملاحظه‌ای از كتاب را درك كرده باشند، خسته و كوفته كتاب را به كناری می‌گذارند و ادعا می‌كنند كه مطالب كتاب حجیم و سنگین است ومغز ما توانایی درك آنها را ندارد همچنین با دانش آموزانی مواجه می‌شویم كه مطالب درسی را خوب می‌خوانند وبه خاطر می‌سپارند، ولی در جلسه‌ی امتحان دچار فراموشی شده و هرچه فكر می‌كنند نمی‌توانند مطالب فراگرفته شده را به خاطر بیاورند!  این دانش‌آموزان هم وقت خود و هم انرژی خود رابه هدر می‌دهند. چرا كه مطالعه كردن نیز مانند بسیاری از فعالیت‌های زندگی دارای فنون و مهارت‌هایی است كه به كارگیری آنها باعث می‌شود كه با تلاش كمتر بهره‌ای بیشتر از كارمان ببریم وبیهوده انرژی‌مان را هدر ندهیم.

فنون و مهارت های مطالعه:

۱-ـمهم ترین و اصلی ترین نكته در مطالعه برنامه ریزی است. روز و ساعتی كه می‌خواهید یك مطلب را مطالعه كنید از قبل تعیین كنید وبعد به سراغ كتاب بروید.

۲ـ زمان مطالعه تان را بین ساعت ۷ صبح تا ۱۰ شب قرار دهید و تا نیم ساعت پس از بیدار شدن از خواب نیز مطالعه نكنید.

۳ـ خود را به مكان خاصی برای مطالعه كردن محدود نكنید سعی كنید با تمرین كردن در همه‌ی مكان‌ها حتی مكان‌های شلوغ هم مطالعه كنید. بهترین مكان برای مطالعه خانه است زیرا همیشه در دسترس می‌باشد.

۴ـ ورزش كردن و داشتن تحرك جسمانی در  فراگیری بهتر به شما كمك می كند روزانه حد اقل ۳۰ دقیقه ورزش كنید.

۵ـ كتاب را در ۳ مرحله بخوانید. در مرحله اول بصورت سریع و كلی و روزنامه وار به مطالب كتاب نگاهی بیندازید و از خود سوال كنید. در مرحله دوم به صورت عمیق و دقیق مطالب را خوانده و ضمن مطالعه نكات مهم را در آورده و آنها را بصورت طرح شبكه ای از كل به جزء سازماندهی كرده و در كاغذی یادداشت كنید. چرا كه با سازمان‌دهی اطلاعات مطالب كتاب در مغز شما به صورت منظم هر یك درجای خود قرار می‌گیرند و بازیابی آن راحت انجام می‌شود.در مرحله‌ی سوم كتاب را مرور كرده واز خود بپرسید و پس از پایان مطالعه كتاب با دوستتان در باره‌ی مباحث آن مباحثه كنید.

۶ـ پس از نیم ساعت مطالعه پنج دقیقه استراحت كنید و به خود پاداشی بدهید تا به مطالعه علاقه پیدا كنید(مانند خوردن خوراكی مورد علاقه)

۷ـ هنگامی كه احساس خستگی می‌كنید می‌توانید با تنفس عمیق و شل و سفت كردن اندام‌هایتان انرژی از دست رفته را جبران كنید.

۸ـ همزمان با مطالعه كار دیگری انجام ندهید (مانند تماشای تلویزیون) تا تمركز شما به حد اكثر برسد.

۹ـ همیشه به یك صورت و در یك حال مطالعه نكنید. بلكه مقداری راه بروید. مقداری روی صندلی بنشینید و...

۱۰ـ همه جای كتاب را مطالعه كنید جدول ها نمودارها عكس هاو... . هیچ جای كتاب را بدون مطالعه نگذارید.

۱۱ـ برای فراگیری بهترمطالب را در ذهنتان بصورت زنده و مصور تجسم كنید.

۱۲ـ برخی از مطالب درسی را به صورت داستان در بیاورید تا بهتر آنهارا درك كنید و فراموش نكنید.

۱۳ـ برای جلو گیری از فراموش كردن اعداد آنهارا به صورت كلمات رمز در بیاورید و حفظ كنید مثلا" عدد ۹۱ را بصورت  كلمه ی نی در بیاورید و حفظ كنید كه حرف اول نه و یك است.

۱۴ـ برخی از واژه های سخت و مشكل لاتین را به نمونه ی مشابه آن در فارسی تبدیل كنید تا راحت‌تر بتوانید آن را به خاطر بسپارید. مثلا" كلمه ی آندره مارلو(نویسنده كتاب ضد خاطرات) را می توانید به كلمه‌ی فارسی «آن دره مال رو»  تبدیل كنید و به خاطر بسپارید.

15ـ یكی از روش‌های جلوگیری از فراموشی داده‌ها استفاده از گره‌ی مكانی است. در این روش شما مطلب درسی را با یك مكان واقعی پیوند می‌زنید. مثلا" برای به خاطر سپردن نام «بل» مخترع تلفن می‌توانید این گونه برای خود تصویر سازی كنید: در اتاق خوابم دراز كشیده بودم كه ناگهان تلفن زنگ زد. فورا" گوشی را برداشتم و دوستم بل بود كه می گفت: الو.الو صدا میاد؟

16ـ مطالب شبیه به هم را بهتر است طبقه بندی كنید.تا فراموش نشوند مانند طبقه بندی زیر:

گروه اول:كتاب-روزنامه-مجله

گروه دوم: میز- صندلی-كاناپه

گروه سوم:خودكار-جوهر-مداد

17ـ برخی از مطالب را اگر بصورت شعر در بیاورید، بهتر یاد می‌گیرید مانند شعر زیر كه برای درك یكی از فرمول‌های ریاضی به كار می‌رود:

سینوس چوبر فرق كسینوس نشیند

تانژانت پدید آید و برعكس كتانژانت

18ـ  برخی از درس ها را اگر بصورت آهنگین و و موسیقایی حفظ كنید بهتر فرا می‌گیرید مخصوصا" كودكان به مطالب آهنگین بیشتر علاقه نشان می‌دهند.

19ـ استفاده از حرف اول كلمات نیز روش مناسبی است كه برای یادگیری مطالب فرار و شبیه هم می توان از آن استفاده كرد. مثلا" برای به خاطر سپردن آثار نظامی می توان از كلمه ی (ملخها) استفاده كرد كه حرف اول كلمات: مخزن الاسرار  لیلی و مجنون  خسرو و شیرین  هفت پیكر   و اسكندر نامه  می‌باشد.

20ـ می‌توانید از طریق تصویرسازی ذهنی مطالب درسی را با حیوانات و اشیاء جاندار مربوط كنید و آن‌ها را راحت‌تر به خاطر بسپارید.برای نمونه می‌توان  برای یاد گرفتن حرف F انگلیسی آن را به آچار فرانسه تشبیه كرد و به خاطر سپرد.

21ـ پس از خواندن كتاب آن را به كناری نگذارید چرا كه پس از یك روز 70 درصد مطالب فراموش می‌شوند  .به منظورجلوگیری از فراموشی و صرفه جویی در وقت و زمان مطالب كتاب را به ترتیب زمانی زیر مرور كنید:

مرور اول:یك روز پس از مطالعه

مرور دوم:ده روز پس ازمرور اول

مرور سوم:یك ماه پس از مرور دوم

مرور چهارم:? ماه پس از مرور سوم

مرور پنجم:یك سال پس از مرور چهارم

 ترفند های امتحان دادن:

1ـ شب امتحان زود بخوابید و از خوردن زیاد موادی كه دارای كافئین می باشند خودداری كنید(مانند چای و قهوه)

2ـ دوساعت قبل از امتحان كتاب را كنار بگذارید و مطالبی را كه فرا گرفته اید به صورت بحث گروهی با دوستانتان مباحثه كنید و اشكالاتتان را از یكدیگر بپرسید.

3ـ حداقل یك ربع زودتر در جلسه امتحان حاضر شوید و مجهز باشید یعنی وسایل لازم را همراه خود بیاورید و پس از نشستن روی صندلی نفس عمیقی بكشید و با یاد خدای بزرگ امتحان را شروع كنید.

4ـ پس از گرفتن برگه‌ی امتحان  و نوشتن مشخصات خود روی آن ابتدا همه ی سوالات را با دقت بخوانید و اگر به سوال ساده ای رسیدید فوراَ جوابش را بدهید. سؤالاتی را كه جوابشان را نمیدانید كنارشان علامت  -  بزنید  و سوالاتی را كه جوابشان را می‌دانید ولی وقت زیادی می گیرند كنارشان علامت  +  بگذارید تا بعداَ دوباره به سراغشان بیایید و جواب بدهید.

5ـ سعی كنید به همه‌ی سؤالات پاسخ دهید، حتی اگر جواب سؤالی را نمی‌دانید سعی كنید از خودتان چیزی بنویسید. (فقط در مورد سؤالات غیر گزینه‌ای - توضیح از سایت كلاس كنكور)

6ـ پس از پاسخ به همه‌ی سؤالات برگردید و یك بار دیگر سؤالات را با دقت بخوانید و پاسخ‌هایتان را مرور كنید تا احیاناَ اشتباهی رخ نداده باشد.

7ـ در امتحانات تستی (مخصوصا" امتحان آزمون دانشگاه‌ها) ما اگر جواب نیمی از پرسش‌ها را بدانیم با استفاده از مهارت‌های تست زدن می‌توانیم جواب بقیه‌ی سؤالات را نیز پیدا كنیم. برای نمونه در امتحانات تستی مطابق آمار اثبات شده است كه به طور كلی جواب هر سوال قبل و بعدش متفاوت است. پس برای مثال اگر پاسخ پرسش 1 گزینه ـ الف ـ  باشد و پاسخ پرسش 2 را ندانیم و پاسخ پرسش 3 گزینه ی ـ ب ـ باشد به احتمال قریب به یقین پاسخ پرسش 2 گزینه ی   ج  و  دال است. ما برای پیدا كردن جواب بین دو گزینه ی   ج  و  دال باید به قانون دیگری عمل كنیم كه می‌گوید در مجموعه ی پنج تایی سوالات چهار گزینه‌ی جواب (الف ـ ب ـ ج ـ د) همیشه وجود دارند پس مطابق این قانون ما به جواب‌های چهار پرسش مجاور سوال 2 نگاه می كنیم تا ببینیم كه كدام یك از گزینه های (ج و د) در جواب این پرسش‌ها نیست. هر یك كه نباشد جواب پرسش ماست.برای نمونه اگر:

پاسخ سوال1: گزینه‌ی الف

پاسخ سوال 2: نمی‌دانیم

پاسخ سوال 3: گزینه‌ی ب

پاسخ سوال 4:گزینه‌ی ج

و پاسخ سوال 5: گزینه‌ی الف باشد...

پاسخ سوال 2 گزینه ی (دال) است زیرا هم با جواب سوال یك و سه متفاوت است  هم این كه در این دسته پنج تایی گزینه ی (دال) وجود ندارد.

8ـ در اكثر موارد در سؤالات تستی گزینه‌ای كه می‌گوید «همه ی موارد ذكر شده صحیح است» گزینه‌ی جواب می‌باشد.

 9ـ پس از دادن امتحان فوراَ سراغ امتحان بعدی نروید. بلكه جند ساعت استراحت كنید و تفریح مورد علاقه‌ی خود را انجام دهید و زمانی را برای ورزش در نظر بگیرید.

10ـ پس از دادن برگه ی امتحان با دیگران دنبال جواب سوالات نگردید چرا كه وقتی نتیجه داده شد، می‌توانید مطلع شوید. ( وقت و انرژی خود را به جای پیدا كردن جواب سؤالات امتحان قبل روی امتحان بعدی بگذارید.)

چگونه بی‌دقتی در امتحانات را کاهش دهیم؟

بارها اتفاق افتاده است که دانش‏ آموزها به ‏دلیل بی‏دقتی (با وجود داشتن اطلاعات بالا) در امتحان‏ ها، نمره از دست داده ‏اند. و بعد از امتحان، دچارناراحتی شدند که با وجودی که پاسخ‏ها را می‏دانستند، به ‏دلیل ”بی‏دقتی“ نتوانستند به سؤال‏ها پاسخ صحیح دهند. البته بی‏دقتی انواع متفاوتی دارد: ندیدن قسمت‏هایی از صورت سؤال، اشتباه‏ های محاسبات و... برخی از انواع بی‏دقتی است.

برای کاهش بی‌دقتی در آزمون می توان از راهکار های زیر استفاده کرد:

1-در شروع کار، کاهش سرعت در حین مطالعه و آزمون دادن موجب افزایش دقت شما خواهد شد؛ یعنی در قدم اول، دقت بر سرعت‏ عمل ترجیح دارد. بعد از تمرین کافی می‏توانید به سرعت خود نیز بیفزایید.

2-از راهکارهای بسیار مهمی که تأثیر زیادی در کاستن بی‏دقتی‏ ها دارد، بحث ارزیابی و تحلیل جدی آزمون‏ها است. بهتر است بلافاصله بعد از هر آزمون (از عصر آزمون تا دو روز بعد آن، به عنوان بهترین زمان)، دفترچه‏ ی آزمون و پاسخ‏نامه ‏ی تشریحی باکتاب درسی، جزوه و منابع تستی کارشده را مقایسه و بررسی کنید تا علت اصلی اشتباهات و پاسخ ندادن به سؤالات مشخص شود.

3-شباهت‏ ها و موارد حفظی، از عمده مواردی است که دانش‏ آموز را دچار اشتباه و بی‏دقتی در جلسه‏ ی آزمون می‏کند. طبقه ‏بندی صحیح اطلاعات و خلاصه‌نویسی می‏تواند بسیار مفید باشد.

4-هنگام وارد کردن گزینه ‏ی صحیح در پاسخ ‏برگ، ابتدابه ترتیب، شماره‏ ی سؤال و شماره‏ ی گزینه‏ ی صحیح را خوانده و به همان ترتیب، در پاسخ ‏برگ هم شماره‏ ی سؤال و شماره ‏ی گزینه ‏ی صحیح را تکرار کنید تا خطایی در پر کردن گزینه‏ های صحیح نداشته باشید.

5-قبل از شروع حل کردن سؤالات آزمون، یک بارکل دفترچه، تعداد سؤالات و زمان پاسخ‏دهی آن‏ها را بررسی کنید؛ زیراممکن است به خاطر چینش خاص سؤالات و صفحه‏ بندی، تمام سؤالات را نبینید.

6-بهتر است حین محاسبات ذهنی، برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی، بخشی از مراحل حل‌شده ‏ی سؤال را یادداشت کنید تا در صورت نیاز به بازبینی و کنترل، به مشکلی برنخورید. در ضمن، این کار دقت شما را هم افزایش می‏دهد.

برای مطالعه بیشتر بر روی این جملات در پائین کلیک کنید:

چگونه استرس امتحانات فرزندمان را کاهش دهیم

چگونه درس بخوانیم؟ چگونه امتحان دهیم؟

منبع:طراحان و کانون


علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
ریحانه
یکشنبه 5 دی 1395 07:53 ب.ظ
سلام من نهم هستم کتاب ریاضی که تست میزنم مرشد مبتکران با علوم رشادت و جامع ایکیوسان ایا این ها خوبه لطف کنید بگید در روز باید چقدر تست زد
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : حداقل 20 تاهردرس
جمعه 7 خرداد 1395 06:19 ب.ظ
دی گه نمی دونم چی جوری بخونم .راهنمایی کنید
روژان
یکشنبه 2 خرداد 1395 03:16 ب.ظ
سلام خانوم فتحی من یک مشکل دارم و این است که نمیتونم خوب دقت کنم یا تمرکز کنم برای رفع این مشکل چیکار کنم؟؟؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : انچه فکر شما را مشغول می کند دوری کنی ورزش بدنی وفکری
reza
پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 01:07 ب.ظ
سلام من کلاس نهم هستم کتاب تست دکتر شاکری رو کار می کنم ولی باز هم ترازم کم میشه .میشه تو آزمون تیزهوشون ریاضی رو نزنم .
به جای ریاضی درس های دیگه رو کار کنم..
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : آزمون رقابتیه
احمد فضانورد
جمعه 20 فروردین 1395 07:04 ب.ظ
سوم راهنمایی هستم.
ای کیو دانشمند
یکشنبه 15 فروردین 1395 08:13 ب.ظ
یعنی خوبه من همهی کتاب هارا 1 ماه تمام کردم وخیلی هم کار کنم
شنبه 14 فروردین 1395 06:44 ب.ظ
سلام این دفترچیه
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : دفترچه ثبت نام آزمون تیزهوشان
ای کیو دانشمند
شنبه 14 فروردین 1395 03:01 ب.ظ
سلام به نظر شما.. من در تعطیلات عید واز اول سال خیلی خیلی تست ز دم ولی خیلی استرس دارم من شا گرد اول 2کلاس ششم مدرسهی خودمان هستم ولی نمی دام چرا از این ازمون خیلی می ترسم ولی خانوادم می گن مهمنیست قبول نشودی ولی خیلی دوست دارم قبول بشوم مناز کلاس 4 منتظر این لحظه بودم تطفا خوا هش می کنم بهم کمکی بکنید که موفق شوم به خدا از خوابم مایه می گذارم خیلیخیلیخیلی دوست دارم قبول شو م لطفا کمکم کنید
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : سلام ..اصلاً نگران نباش و این ادرس مطالب خوبی یرایت داره
http://fathi5.mihanblog.com/post/1624
ای کیو دانشمند
یکشنبه 9 اسفند 1394 08:59 ب.ظ
زمان ثبت نام تیزهوشان نیامده ؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : http://fathi5.mihanblog.com/post/1725
سه شنبه 4 اسفند 1394 03:38 ب.ظ
نمونه دولتی با تیزهوشان چه فرقی دارد؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : هر کجا باشی باید بهترین باشی
پنجشنبه 29 بهمن 1394 11:17 ب.ظ
به طور عادی، برای یه فرد عادی روزی چند ساعت درس قبول میشه؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : هردرس یک ساعت وتست کمکی
ای کیو دانشمند
چهارشنبه 28 بهمن 1394 09:03 ق.ظ
سلام زمان ثبت نام تیز هوشان رسیده
سعید
دوشنبه 26 بهمن 1394 02:23 ب.ظ
سلام
من کلاس 9 هستم ومی خوام در تیزهوشان 95 در استان خودمان در بیام ولی تست ریاضی ام خیلی خوب نیست . اگر میشود چند راهنمایی خوب و به درد بخور درسایتتان قرار دهید.
...
دوشنبه 26 بهمن 1394 02:19 ب.ظ
مطمئن هستید که چیزهایی که کفتین در با درسته ؟
ای کیو دانشمند
دوشنبه 26 بهمن 1394 09:44 ق.ظ
سلام خانم فتحی کار نامه ی پنجم درسته همین کتاب هایی که گفتم دارم تیزهوشانی است ایا کافی است تست هایم خیلی قوی شده به طوری که علوم رادر یک ساعت 178 تا تست زدم همش درست بود درسهای دیگر هم این گونه است برنامه ریزی برای عید هم دارم همه ی درسهای کتاب درسی و غیر درسی هم از بر حفظم خیلی هم درس می خوانم در روز 18ساعت ایا برای قبولی کا فی است ممنون که پاسخ دادید
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : بله ادامه بده ان شاالله قبولی
ای کیو دانشمند
یکشنبه 25 بهمن 1394 09:42 ب.ظ
عالیه من کارنامه ی نوبت اولم 2تا خوب دارم که 1 از ان نا عا دلانه بوده من کلاس ششم هستم ایا درترم دوم همه را خیلی خوب بگیرم می توانم در ازمون تیزهو شان ثبت نام کنم من کتاب واله ی علوم وای کیو واندیشمند وسیرتاپیاز دارم برنا مه ریزی ام دارم لطفا پاسخ دهید
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : برای ثبت نام اولیه کارنامه پنجم لازم است البته اطلاعیه به زودی می اید
یکشنبه 25 بهمن 1394 09:36 ب.ظ
عالیه من کارنامه ی نوبت اولم 2تا خوب دارم که 1 از ان نا عا دلانه بوده من کلاس ششم هستم ایا درترم دوم همه را خیلی خوب بگیرم می توانم در ازمون تیزهو شان ثبت نام کنم من کتاب واله ی علوم وای کیو واندیشمند وسیرتاپیاز دارم برنا مه ریزی ام دارم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : هنوز بخشنامه چگونگی ثبت نام نیامده و لذا با قاطیت نمیشه جرفی را زد چون امکان تغییرش هست ولی شما نگران نباش
مهسا
دوشنبه 5 بهمن 1394 07:45 ب.ظ
سلام خسته نباشید ببخشید من کلاس نهم هستم تو مدرسه عادی درس می خونم اما معدلم بالای 19 هست الان من کتاب ریاضی تیزهوشان نهم گامی تا فرزانگان میخونم و علوم خیلی سبز به نظر شما تو تیزهوشان قبول میشم.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : عالیه
microB
جمعه 8 آبان 1394 11:04 ق.ظ
سلام خانم فتحی خسته نباشید
من کلاس هفتم هستم و در مدرسه ی نمونه شهرکرد درس میخوانم.
نمره ادبیات من به دلیل بی دقتی بسیار کم شد و همچنین ما با سوالات معلمان هم اصلا آشنایی نداشتیم.آیا این نمره برای مستمر آبان و مهرم گذاشته می شود؟؟؟یا با امتحانات قبلی میانگین گرفته می شود؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : اگر با معلم صحبت کنی وقول دهی که بعدی جبران شود میدانم که معلمت تاثیر نمیدهد.به شرط پیشرفت
مریم فرجاه
جمعه 8 اسفند 1393 07:53 ب.ظ
واییییی خدا اینا خیلی خوبن
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic