آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

چگونه قبل از امتحان درس بخوانیم

تاریخ:دوشنبه 2 آذر 1394-03:46 ب.ظ


 نحوه درس خواندن قبل از امتحان

۱-خواندن همراه با نوشتن
مطالعه فرآیندی فعال و پویا است و برای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. بایدبا چشمان خود مطالب را خواندو در زمان مورد نیاز آنرا بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یاداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یا دگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز خصوصا قبل از امتحان بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا به خاطر سپرد.
2- خط کشیدن زیر نکات مهم
این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر باشد. ولی روش کاملی برای مطالعه نیست زیرا در این روش بعضی افراد به جای اینکه تمرکز و توجه به یاد گیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیرنکات مهم می گرددحد اقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را خواند و مفهوم را کاملا درک کرد و سپس زیر نکات مهم خط کشید نه آنکه در کتاب به دنبال نکات مهم گشت تا زیر آن خط کشید.
3- حاشیه نویسی
این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روش مهمی برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می توان برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار هستند مورد توجه قرار داد.
4 -خلاصه نویسی
در این روش مطالب درک شده به صورت خلاصه بر روی دفتر یاداشت می شود که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد زیرا که در این روش ابتدا مطالب درک شده سپس یادداشت می شود اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست.
5- کلید برداری
کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است در این روش بعد از درک مطالب بصورت کلیدی نکات مهم یادداشت می شود و در واقع کلمه کلیدی کوتاهترین، راحترین، بهترین و پر معنی ترین کلمه ای است که با دیدن آن مفهوم جمله تداعی شده و به خاطرآورده می شود.
6 -خاقیت و طرح شبکه ای مغز
این روش بهترین شیوه برای یا گیری خصوصا فرا گیری مطالب درسی است.در این روش نکات مهم مطالب پس از درک حقیقی آنها بصورت کلیدی یاد داشت می شود و سپس کلمات کلیدی بر روی طرح شبکه ای مغز نوشته می شود.در واقع مطالب به بهترین شکل ممکن سازمان دهی می شوند. و نکات فرعی و اصلی مشخص می گردد تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه ای مراجعه شود و با دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بر روی طرح شبکه ای مغز، آنها را خیلی سریع مرور کرد. این روش درصد موفقیت محصلان را تاحدود بسیار زیادی افزایش می دهد و درس خواندن را بسیار آسان می کند و باز ده مطالعه را افزایش می دهد.
7-شرایط مطالعه
شرایط مطالعه مواردی هستند که با دانستن، به کار گیری و یا فراهم نمودن آنها می توان مطالعه ای مفید تر با باز دهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به محصلان می آموزد که قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرند،د ر حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازند و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسند که با دانستن آنها می توان با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز کرد و مطالعه ای فعال تر داشت
الف) برنامه ریزی
یکی از عوامل اصولی موفقیت داشتن برنامه منظمدر مطالعه است
ب) وقت شناسی
مناسب ترین زمان برای مطالعه صبح ها و یا ساعات دیگر روز قبل از صرف غذاهای چرب و سنگین است حد اکثر زمانی که افرد می توانند فکر خود را بر روی موضوعی متمرکز کنند بیش از سی دقیقه نیست یعنی باید سعی شود حدودسی دقیقه بر روی یک مطلب تمرکز نمود و یا مطالب یاداشت کردوحدود ده الی پانزده دقیقه استراحت نمود سپس مجددا به همین روال شروع به مطالعه کرد.
ج) نظم و ترتیب
اساس هر کاری به نظم و ترتیب آن بستگی دارد.مطالعه هم اگر با نظم و ترتیب و از آسان به مشکل باشد کار یاد گیری به سهولت انجام می گیرد.
د)حفظ آرامش
آرامش ضمیر نا خود آگاه را پویا و فعال می کند. آرامش خاطرو
 نداشتن استرس عامل بزرگی در یاد گیری محسوب می شود.
و) تغذیه مناسب
تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد بهتر است به هنگام مطالعه یا امتحانات از سبزیجات و میوه ها ی تازه بیشتر استفاده شود و از مصرف موا د گوشتی و غذاهای پر چرب خود داری شود.خوردن مغز های خشک مثل مغز گردو، بادام، فندوق و......... به تقویت حافظه کمک می کند.
ه) ورزش و سلامتی
ورزش کلید عمر طولانی یست و عقل سالم در بدن سالم است ورزش و تحرک حافظه و یاد گیری را تقویت می کند.
ی) خواب کافی
خواب نیز فراگیری و حافظه را تقویت می کند. کسانی که در طول روز دائما در حال چرت زدن هستند قطعا از مطالعه استفاده کافی را نخواهند برد پس خواب کافی و مناسب در ایام امتحانات توسعه می گردد.

راهنمای دانش اموز




علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
پنجشنبه 8 تیر 1396 03:10 ب.ظ
سلام میشه بگیذ کدوم درس رو بیشتر بخونم؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : همه درسها را جدی بگیر
رقیه
چهارشنبه 20 بهمن 1395 07:44 ب.ظ
سلام یه سوال دارم
یک کتاب 300صفحه دارد اگر کل ضخامت آن 14میلی می‌باشد اندازه‌ی یک برگ چقدر است تا دوریم اعشار


300/2=150
150/14=0/09
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : 150÷14
0.09
سارا
یکشنبه 20 تیر 1395 02:57 ب.ظ
سلام یه کتاب تستی خوب میشه معرفی کنید ?
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : کتاب در بازار زیاد و بار علمی افراد متفاوت از کسیکه از نزدیک با بنیه علمیت اشناست مثل یمی از مربیانت بخواه کمکت کنه.ممکنه کتابی برای شما اسون و برای دیگری سخت باشه.ضمن اینکه ننوشتی کلاس چندی؟
سارا
جمعه 4 تیر 1395 03:47 ب.ظ
آیا میتوانیم از تابستون سال ۵ ام شروع کنیم?
چه کتابهایی خوبه????????
جمعه 4 تیر 1395 03:43 ب.ظ
کتاب EQگاج خوبه???????!!!!!!!!!!!
پرنیا خدادادی
سه شنبه 4 اسفند 1394 02:28 ب.ظ
خانم فتحی سلام.
میتونید این مسله رو برام حل کنید؟
در یک مزرعه تعداد سر ها 22 و تعداد پا ها 68 است.در این مزرعه چند انسان وجود دارد؟<در مزرعه فقط اسب و انسان وجود دارد.>
متشکرم.......
پرنیا خدادادی
شنبه 1 اسفند 1394 07:08 ب.ظ
منتظرم به خداااااااااااااا..........................................................................................................................
پرنیا خدادادی
جمعه 30 بهمن 1394 05:33 ب.ظ
خانم فتحی کمک کنید.
چرا پاسخ نمیدهید؟؟؟؟؟؟؟
ستاره
پنجشنبه 17 دی 1394 09:18 ب.ظ
منتو درس ریاضی مشكل دارم چیكار كنم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : با کتاب پرسمان شروع کن
فاطمه
جمعه 6 آذر 1394 01:17 ق.ظ
سلام برشما:ممنونم از توجه تون. من اولین ساله که شیشم رو درس میدم(البته نه در مدرسه)و چقدر دلگرم شدم که وبلاگ شما رو پیدا کردم. ممنون از فعالیت خدا پسندانه تون. اجرتون باصاحب امروز.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : سلام خواهر بزرگوارم ..من برای کمک بیشتر به شما در خدمتم .
فاطمه
چهارشنبه 4 آذر 1394 11:14 ب.ظ
سلام برشما:از دیشب که کامنت گذاشتم تا الان بارها اومدم ببینم که خوندید یا نه؟امیدوارم زودتر به وبلاگتون سر بزنید.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
فاطمه
چهارشنبه 4 آذر 1394 01:24 ق.ظ
منظورم از ضرب مساحتی مثل سوال سه فعالیت ص 16کتاب درسی ششمه. ببخشید که نظر قبلیم سه بار ارسال شد.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : مثل صفحه 16 میتوانی قسمت بندی کنی وپاسخ هر ضرب را بیرون بیاوری وباهم جمع کنی
http://fathi5.mihanblog.com/post/1626
http://fathi5.mihanblog.com/post/1249
فاطمه
چهارشنبه 4 آذر 1394 01:20 ق.ظ
سلام برشما چقدر خوشحال و امیدوارم که چنین وبلاگی روپیدا کردم.و قطعا دعای خیرم همراهتون خواهد بود.یه سوال داشتم درباره ضرب مساحتی. اگر به مابگن 2/3تقسیم بر 1/4
رو با ضرب مساحتی انجام بده باید کسر اول رو بنویسیم ضربدر معکوس کسر دوم کنیم؟یعنی 2/3ضربدر 4؟وبعد از راه مساحت بدست بیاریم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.بی صبرانه منتظرم.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : این هم یک راه درست است.
فاطمه
چهارشنبه 4 آذر 1394 01:19 ق.ظ
سلام برشما چقدر خوشحال و امیدوارم که چنین وبلاگی روپیدا کردم.و قطعا دعای خیرم همراهتون خواهد بود.یه سوال داشتم درباره ضرب مساحتی. اگر به مابگن 2/3تقسیم بر 1/4
رو با ضرب مساحتی انجام بده باید کسر اول رو بنویسیم ضربدر معکوس کسر دوم کنیم؟یعنی 2/3ضربدر 4؟وبعد از راه مساحت بدست بیاریم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.بی صبرانه منتظرم.
فاطمه
چهارشنبه 4 آذر 1394 01:19 ق.ظ
سلام برشما چقدر خوشحال و امیدوارم که چنین وبلاگی روپیدا کردم.و قطعا دعای خیرم همراهتون خواهد بود.یه سوال داشتم درباره ضرب مساحتی. اگر به مابگن 2/3تقسیم بر 1/4
رو با ضرب مساحتی انجام بده باید کسر اول رو بنویسیم ضربدر معکوس کسر دوم کنیم؟یعنی 2/3ضربدر 4؟وبعد از راه مساحت بدست بیاریم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.بی صبرانه منتظرم.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : بله عزیزم عالیه
نسیم
سه شنبه 3 آذر 1394 09:05 ب.ظ
عالی واقعا ممنون


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات