آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

نوروز وبرنامه ریزی

تاریخ:سه شنبه 11 اسفند 1394-07:32 ق.ظ


عید برای درس خوانها تعطیل نیست!
با آغاز تعطیلات نوروزی ،حساس‌ترین دوره آمادگی برای ازمونها ی ورودی شروع می شود. مسائل موجود در این دوره مانند تعطیل شدن کلاس‌های مدرسه، جبران عقب‌ماندگی‌های درسی و
برنامه ریزی عید را از سایر دوره‌ها متمایز می‌کند. امسال به شکل دیگری به استقبال بهار می‌رویم  . خانه‌ی داوطلبان شرکت در ازمونهای وروذی بوی همیشگی عید را ندارد، بویی از جنس  ازمونهای وروذیدارد امسال نوروز تعطیل نیست امسال سال شماست . باید حانه تکانی کنید اما از نوعازمونهای وروذی  آن. باید اوضاع را مرتب کنید. اضافه‌ها را از ذهن دور بریزید، داشته‌ها را گردگیری و تمیز کرده و به طور منظم در جای مناسبی قرار دهید. برای داوطلبان شرکتازمونهای وروذی بهار فصل رویشی دوباره است.

اهمیت تعطیلات عید برای داوطلبان
این دوره از چند جهت اهمیت دارد:
بسیاری از دانش آموزان با تعطیل شدن مدرسه ها ،فرصتی طلایی و استثنایی بدست می آورند و آزاد می شوند.حالا آنها می توانند بسیار بیشتر از گذشته درس بخوانند . تجربه هم نشان داده است که خیلی از دانش آموزان در دوران بعد از عید نسبت به فارغ التحصیلان پیشرفت بیشتری داشته اند.
در اواخر فروردین ماه آزمون های جامع شروع می شود . شما تنها یک ماه فرصت دارید تا :دروس خوانده نشده را بخوانید دروس قبلی را مرور کنید و نقاط ضعف خود را برطرف سازید. انجام این همه کار در این فرصت کوتاه ،نیاز به برنامه دقیقی دارد بدون برنامه حساب شده این کار انجام شدنی نیست .

در ایام عید برنامه های عمومی خانواده مانند دید و بازدید مهمانیها سفرها و
با فعالیت درسی شما طلاقی پیدا می کند . هماهنگی این برنامه ها با برنامه های درسی شما اهمیت زیادی دارد.
به هر حال این ایام نقطه عطفی در آمادگی درسی شماست و سرنوشت بسیاری از
داوطلبان شرکتازمونهای وروذی در مدت این بیست روز رقم می خورد.هرچند نباید انتظار داشت که در این مدت معجزه ای روی می دهد ولی این که چگونه و با چه برنامه ای از آن استفاده شود قطعا نقش مهمی در نتیجه کارتان خواهد داشت تعطیلات عید را جدی بگیرید.

نحوه‌ی عملکرد دانش آموزان

با فرا رسیدن فصل بهار ، سه نوع رفتار و برنامه ریزی عمده در بین دانش آموزان دیده می شود:

بعضی ها از این فرصت برای رفع خستگی و تجدید قوا استفاده می کنند.

عده دیگری عقیب ماندگی  های درسی خود را جبران می کنند.

گروهی دیگر دروسی را که قبلا آموخته اند دوره و جمع بندی می کنند.

در این دوره که اکثرا دانش آموزان با شتاب و جدیت بیشتری درس می‌خوانند ،اگر به هر دلیل و بهانه‌ای نتوانید از وقت خود استفاده کنید، از دیگران عقب خواهید ماند. پس دیگر رفتن به مسافرت معنایی ندارد. حتی اگر فکر می‌کنید که با همراه بردن کتاب در مسافرت می‌توانید درس بخوانید ،سخت در اشتباهید! تجربه می‌گوید ،چنین اتفاقی نادر است. البته اگر واقعا خسته هستید و به تغییر محیط و آب و هوا احتیاج دارید، چاره‌ای نیست، به یک مسافرت کوتاه دو تا سه روزه بروید. در شرایطی که سخت مشغول کار هستید رفتن به یک مسافرت غیر ضروری، فعالیت شما دچار وقفه و سکته می کند.در این صورت، تمرکز و شتاب درس خواندن شما مختل می‌شود

استراحت در عید
مطالعه‌ی جدی این ایام، اصلا به معنای آن نیست که صبح تا شب فقط درس بخوانید. می‌توانید در این ایام به شیوه‌های مناسب ،تفریح و استراحت کنید.

دلسردی و یاس
در این دوره دلسردی و نا امیدی گریبان گیر بسیاری از
داوطلبان شرکتازمونهای وروذی می‌شود.در کنار داوطلبان ضعیف‌تر ،عده‌ای از داوطلبان کوشا و قوی هستند که از نتایج آزمون های آزمایشی  که معلمان گرفته اند راضی نیستند نگران کسب رتبه ی نا مطلوب هستند و یا حجم مطالب باقیمانده آنها را نگران و مایوس کرده است دیگر مثل روزهای اول درس نمی خوانند،کند پیش می روند ،ساعات مطالعه آنها کاهش یافته و زودتر از قبل خسته می شوند.

ساعات خواب در ایام نوروز
یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته ساعات خواب و بیداری در ایام نوروز است در ایام عید معمولا به دلیل تعطیلی مدارس، بیدار شدن دانش آموزان چند ساعت عقب می افتد این مسئله دو اشکال دارد اول اینکه چند ساعت از ساعات شبانه روز است بهترین بهره را ببرید اگر از حساسیت فصلی که موجب خواب آلودگی و سستی می شود رنج می برید، با مشورت پزشک زودتر به پیشگیری آن بپردازید،داشتن ورزش و تحرک در برنامه روزانه یکی از تکنیک های کنترل خواب بهاری است کافی است ۳۰ دقیقه مقاومت کنید.

تغذیه در ایام نوروز
از مسایل مهم دیگر در طول عید
  نوروز ، تغذیه مناسب است که هم بر میزان راندمان شما در مطالعه و هم بر میزان خواب شما در شبانه روز تاثیر می گذارد .سعی کنید از خوردن بیش از حد آجیل و شیرینی خودداری کنید. غذای پرحجم و چرب نخورید و به جای آن از غذای کم حجم و پرکالری استفاده کنید و در نهایت یک توصیه مهم :صبحانه را به هیچ قیمتی فراموش نکنید.

تلویزیون و تلفن در ایام نوروز
یکی ازمهم‌ترین آفت‌های عید تماشای بدون برنامه تلوزیون است. پس سعی کنید به هیچ وجه تلوزیون را بدون هدف روشن نکنید و بعد ا ز اتمام برنامه ی مورد نظر خود (که آن« هم یک یا دو برنامه انتخاب شده از بین برنامه هاست)به سرعت تلوزیون را خاموش کنید و به محل مطالعه خود برگردید در این فصل از سال ،برخی از دوستان شما ،که خود بنا به دلایلی مطالعه نمی کنند برای کاهش اضطراب خود سعی می کنند زمان شما را با کشاندن شما به پای تلفن تلف کنند پس مواظب تلفن باشید.)بهتر است از دیدن برنامه های هیجان انگیز یا سریال های دنباله دار بپرهیزید و به برنامه های کوتاه طنز با توجه به نکات ذکر شده بالا بپردازید.

اصول و تکنیک‌های برنامه ریزی در ایام نوروز
حتما سعی کنید برای هر روز خود یک برنامه ی بدون مدون داشته باشید به دلیل اهمیت فراوان این موضوع ،دوباره تکرار می کنم
  . ما برای هر روز خود برنامه ای داشته باشید  سعی کنید برنامه با توانایی های شما منطبق باشد مهمترین مسئله این است که شما با توجه به توانایی های خود برنامه بنویسید چرا که اگر در برنامه ی خود اصل واقع گرایی را درنظر نگیرید ممکن است اصلا آن را اجرا نکنید از قدیم گفته اند که سنگ بزرگ نشانه نزدن است پس بعد از بررسی توانایی های خود یک برنامه منطقی و واقع گرایانه تهیه کنید و خود را حتما ملزم به اجرای آن کنید چرا که داشتن برنامه موجب می  شود که شما نسبت به عملکرد خود یک دید کلی داشته باشید و از چهارچوب درست خارج نشوید و زمان خود را به بهترین شکل مدیریت کنید در این دو هفته درس هایی را که نقاط ضعفتان هستند در برنامه بگنجانید بطوریکه اگر قرار باشد بعدازعیدازدروس پایه  آزمون گرفته شود آمادگی شما بیش از ۷۰درصد باشد اگر تا به حال به دروس عمومی توجه نداشتید آنها را هم در برنامه خود بگنجانید.


سعی کنید بعد از هر چند روزمطالعه،آموخته های خود را در آزمون‌های تستی  محک بزنیدتا مطمئن شوید که ضعف شما در آن مبحث برطرف شده و اگر هنوز ضعفی باقی مانده است از آن آگاه شوید و در صدد رفع آن برآیید. باز هم تاکید می کنم ،ایام عید بهترین زمان برای برطرف کردن ضعف های شماست.

 

یکی از دلایل موفقیت داوطلبان موفق این است که در زمانهایی که دوره‌ها ی تعطیلی است. دیگران درس نمی خوانند به شدت درس می‌خوانند. دوران عید یکی از همین دلیل این دوره را دوره طلایی نامیده ایم. در این دوره کوتاه شما می‌ توانید جهش قابل ملاحظه ای به پیش داشته باشید به شرط آنکه به دو راهنمایی زیر دقیقا توجه کنید:

اولاً:
زیاد زحمت بکشید ، تفریحات، دید و بازدیدها، مسافرت و تلویزیون را کنار بگذارید و فقط دو روز از عید را به خودتان مرخصی بدهید،و در روزهای قبل و بعد تا آنجا که می‌توانید درس بخوانید. افرادی که اراده ضعیفی دارند مطمئناً پیشرفت خوبی نخواهند کرد. ما به این گونه داوطلبان توصیه می‌نماییم خودشان به پدر و مادرشان مراجعه کنند و از آنها بخواهند تا بر کارشان نظارت نمایند.

ثانیاً:

با یک نقشه دقیق و طبق یک برنامه جامع درس بخوانید. تا بازده مطالعه شما چند برابر شود. فقط باید یکی دو ساعت وقت صرف کنید و “برنامه جامع” را برای خودتان تنظیم نمائید و سپس با نظم و دقت “برنامه جامع” را اجرا نمائید. آنگاه خواهید دید که سه یا چهار هفته در ایام نوروز برای شما ارزش چند ماه را خواهد داشت و شما جهش بزرگی به جلو خواهید داشت. برنامه جامع را در داخل جداول یک برگ کاغذ A3 بنویسید. آنرا روی یک مقوای بزرگ بچسبانید و به دیوار مقابل میز تحریر خود نصب کنید تا همواره در مقابل چشمانتان باشد. برنامه جامع جایگزین دفتر برنامه ریزی نمی شود و به عنوان مکمل آن استفاده می‌شود. روی مقوای بزرگ علاوه بر جدول برنامه جامع یک برگ کاغذ A4 که روی آن برنامه هفته را نوشته اید نصب می‌نمائید. در پایان هر هفته برگه مربوط به هفته قبل را بردارید و پس از جمع بندی کامل از کارهای انجام شده و کارهای انجام نشده، برگه مربوط به هفته بعد را نصب نمائید

برنامه جامع چیست و در چه مواقعی تنظیم می‌شود؟

هرگاه بخواهید یک مجموعه کار آموزشی را به صورت کامل انجام دهید یا یک مجموعه درسی را به طور کامل یا نسبتاً کامل دوره نمائید، برنامه جامع تنظیم می‌نمائید. توصیه ما این است که برنامه جامع را هیچ گاه برای کمتر از دو هفته و یا بیشتر از چهار هفته طراحی نکنید. در هنگام اجرا و در پایان برنامه جامع، باید کارهای انجام شده و انجام نشده را بررسی و ارزیابی نمائید. حداقل یک بار دیگر می‌توانید برنامه جامع تنظیم نمائید و آن هم در یک ماهه قبل از برگزاری ازمون است. 

برنامه جامع چه اجزایی دارد

برنامه جامع شامل ده ستون می‌باشد، عنوان های این ستونها به ترتیب عبارتند از: نام درس- تابلوی آموزشی- برنامه آزمون- تصمیمات و اهداف- منابع مطالعاتی پیشنهادی- سایر منابع اطلاعاتی- زمان برای سه هفته- زمان برای هفته اول- زمان برای هفته دوم- زمان برای هفته سوم در اینجا قسمت هایی را که نیاز به توضیح بیشتر دارند معرفی می‌نمائیم. 

1- تابلوی آموزشی- تشخیص وضعیت:

در ستون تابلوی آموزشی، ارزیابی خود را درباره وضعیت آموزشی تان در هر درس می‌نویسید.

الف- میانگین نمرات تراز خود را ( ازمونهای مبتکران یا هر....    )در هر درس یادداشت نمائید مثلا بنویسید میانگین نمره تراز من در درس ریاضی 5700 بوده است.

ب- به برنامه آزمون های دوره نوروز نگاه کنید. اکنون تشخیص دهید که در کدام فصل‌ها قوی هستید و در کدام فصل‌ها ضعف دارید. نقاط قوت و ضعف خود را به طور جداگانه مشخص کنید. 

2- تصمیمات و اهداف + منابع مطالعاتی:

 در ستون چهارم با توجه به وضعیت درسی خود و با توجه به برنامه آزمونها تصمیماتی اتخاذ می‌نمایید. دقت کنید که این تصمیمات قابل اجرا باشند مثلاً یکباره تصمیم نگیرید که طی سه هفته دو بار کتابی را دوره نمائید و تمام مسائل آنرا حل کنید و به چند صد تست هم پاسخ دهید! (مطمئناً تصمیمات غیر واقعی قابل اجرا نخواهند بود.) منابع مطالعاتی خود را نیز دقیقا مشخص کنید. برای مطالعه دروس و یادگیری مطالب حتما از کتاب درسی بهره بگیرید. البته ممکن است در یک درس تسلط کافی داشته باشید و نیازی به مطالعه تشریحی آن درس نباشد. مرور یادداشت‌ها و مقداری تمرین و تست زدن برایتان کافی است در این صورت منابع تستی و تمرین را مشخص کنید. تمرین های کتاب درسی، آزمونهای قبلی منابع مفیدی برای تمرین می‌باشند. سایر منابع دلخواه خودتان را در ستون ششم اضافه کنید تعداد صفحاتی را که می‌خواهید مطالعه کنید، تعداد مسائل و تعداد تست‌ها را هم بنویسید. پیش از آنکه به فکر تمرین تست های جدید باشید به تمرین و مرور و حل مسائل و تست هایی بپردازید که قبلا آنها را مطالعه نموده اید. باید آنچه را قبلا فراگرفته اید در ذهنتان تثبیت نمائید و آنگاه به مطالب جدید بپردازید.

 

3- تخمین و تقسیم زمان:

 پیش بینی کنید که اساسا در ایام نوروز چند ساعت وقت برای مطالعه دارید و برای مطالعه هر درس چند ساعت می‌توانید اختصاص دهید. آن دسته از داوطلبانی که تا کنون برنامه متعادل (نرمال) نوشته اند این موضوع را بهتر می‌توانند پیش بینی نمایند. اگر دانش آموز هستید و تا روزهای آخر اسفند به مدرسه می‌روید توجه کنید که زمان مطاله شما قبل از شروع تعطیلات کمتر است و همچنین اگر می‌خواهید دو روز اول عید را تعطیل کنید این مدت را هم در نظر بگیرید سعی کنید تخمین دقیقی از ساعات مطالعه خود بزنید. مثلا بگویید من در هفته اول می‌توانم پنجاه ساعت درس بخوانم سپس این پنجاه ساعت را بین دروس مختلف تقسیم کنید. به اهمیت هر درس و وضعیت خود در هر یک از دروس توجه کنید. اگر هنگام تنظیم برنامه رویاپردازی کنید و تصمیمات بلند پروازانه بگیرید نه تنها نتیجه بهتری کسب نخواهید کرد بلکه تمام زحمتی که برای تنظیم برنامه کشیده اید به هدر خواهد رفت.

      

    

علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 02:00 ب.ظ
Wow, amazing weblog structure! How long have you ever been blogging for?
you made running a blog glance easy. The total look of your site is excellent, as well as the content
material!
نرگس
پنجشنبه 19 فروردین 1395 11:50 ق.ظ
سلام خانم فتحی من توی ازمون های کانون همیشه تراز تیزهوشانم را بهتر از عادی میزنم دلیلش چیست ؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : سلام گاهی چنین می شود اما نه همیشه .از نظر علمی در سطح خوبی هستی اما بیشتر کار کن
نازنین
جمعه 13 فروردین 1395 08:24 ب.ظ
سلام یک سوال داشتم:
اگر تفاضل دوعدد اول 45 باشد آن دوعدد را بدست آورید
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : 2و47
هدی
چهارشنبه 11 فروردین 1395 02:07 ق.ظ
لطفا جواب بدید اطلاعاتی دارید.؟
هدی
چهارشنبه 11 فروردین 1395 02:07 ق.ظ
لطفا جواب بدید اطلاعاتی دارید.؟
هدی
چهارشنبه 11 فروردین 1395 02:07 ق.ظ
لطفا جواب بدید اطلاعاتی دارید.؟
سارا
سه شنبه 10 فروردین 1395 01:46 ب.ظ
سلام خانم فتحی. برای ازمون تیزهوشان نهم به دهم کتابای هفتم و هشتم رو هم باید بخونیم؟کجارو باید بخونیم.؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : 30 درصد
هدی
سه شنبه 10 فروردین 1395 01:40 ب.ظ
سلام خانم فتحی . ببخشید میخواستم بدونم
شرایط ثبت نام در مدارس خصوصی خارج از کشور مثل رزی سوئیس چیه؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : نمی دانم
غزل
سه شنبه 3 فروردین 1395 10:40 ق.ظ
سلام خانم فتحی واقعا مطالب شما مفید است.از مطالب خوب و مفید شما و وقتی که برای وبلاگتان می گذارید صمیمانه سپاسگزارم.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
ساینا
یکشنبه 1 فروردین 1395 03:30 ب.ظ
عیدتان مبارك
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
ساینا
یکشنبه 1 فروردین 1395 01:14 ق.ظ
پیشاپیش عید نوروز مبارك
9ساعت ملنده به عید.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
ساینا
شنبه 29 اسفند 1394 11:01 ب.ظ
پیشاپیش عید نوروز مبارك
9ساعت ملنده به عید.
سنابابایی
یکشنبه 23 اسفند 1394 01:28 ب.ظ
ببخشید که چند وقته نبودم درگیر درس بودم ولی ممنون از برنامه ریزی
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
یاسمن
شنبه 22 اسفند 1394 08:20 ب.ظ
ضمنا مطالب خیی جالب و مفیدی رو راجع به ایام نوروز گذاشتید از شما خیلی خیلی تشکر میکنم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
یاسمن
شنبه 22 اسفند 1394 08:18 ب.ظ
خانم فتحی سلام دلم براتون خیلیییییییییییییییی تنگ شده بود پیشاپیش عید رو به شما وخانواده ی محترمتون تبریک می گم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : عید رو به شما وخانواده ی محترمتون تبریک می گویم
محمد
جمعه 21 اسفند 1394 11:27 ب.ظ
سلام خسته نباشید.
ایا وقتی یکی توی ازمون ورودی ششم به هفتم تیزهوشان قبول میشه کل هفتم هشتم و نهنم رو توی اون مدرسه میمونه و دیگه نیازی به ازمون هفتم به هشتم و هشتم به نهنم رو نداره؟
با تشکر
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : سلام..بله 7و8 را می خونه واگر معدل 7و8 بالا باشه نیاز به ازمون مجدد نداره...بر طبق بخشنامه فعلی
ریحانه
پنجشنبه 20 اسفند 1394 04:07 ب.ظ
سلام من ساله نهم هستم امسال ازمون نمونه هم هس بگید چه کتابای تستی به قبولی کمک میکنه ممنون میشم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : ان شاالله هست ....کتاب خوب در بازار زیاده
علیرضا
سه شنبه 18 اسفند 1394 03:57 ب.ظ
سلام خانم فتحی.وقتتون بخیر.من تو آزمون قلم چی که کلاس میرم از تراز شش هزار تراز 5749 رو گرفتم و رتبم تو کشور 324 شد به نظرتون درس خوندنم رو برای نمونه دولتی ارتقاء باید بدم؟ممنونم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : البته عالیه باز هم میتوانی وفرصت داری
حسین
دوشنبه 17 اسفند 1394 07:46 ب.ظ
سلام.آیا ازمون نمونه دولتی سخت هست؟
فاطمه
یکشنبه 16 اسفند 1394 11:35 ق.ظ
خانم فتحی من توآزمون بسیج رتبه335رو آوردم آیا می تونم توآزمون تیزهوشان قبول شم؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : الله و اعلم...خدا داند
مرسانا
سه شنبه 11 اسفند 1394 04:54 ب.ظ
سلام خانم فتحی من در امتحانات مدرسه همیشه نتایج بالای 18 و در امتحانات جامع نتیجه بالای 70 درصد می گرفتم شما فکر میکنید من موتونم به مدارس فرزانگان بروم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : شما تلاش کن انشاالله موفق شوی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر