آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

تابستان وبرنامه

تاریخ:جمعه 25 تیر 1395-10:04 ق.ظ


بعضی از والدین با ثبت نام فرزندان خود در کلاس های مختلف ورزشی ،هنری ، علمی و آموزشی بخشی از این وقت ها را پر می کنند ; تا این اوقات برای بچه ها پربارتر باشد .این کلاس ها در برخی موارد به اصرار والدین می باشد و بازدهی و جذابیت چندانی برای بچه ها ندارد  .چرا که در طول سال تحصیلی بچه ها با کتاب و درس به اندازه ی کافی سر و کار داشته اند و دیگر ظرفیت و حوصله ی کافی را برای کتاب و مشق ندارند.

تعدادی از دانش آموزان نیز با سرگرم شدن با تلویزیون ، بازی های رایانه ای ، تبلت و گوشی اوقات فراغت خود را پر می کنند که متاسفانه اصلا مفید نیست و آنان را دچار ناراحتی های روحی ، روانی و جسمی کرده و از زندگی واقعی و کسب مهارت ها برای آن باز می دارند.

حال اگر بتوانیم برنامه ای ترتیب دهیم که به دور از مطالب تئوری و کلاسی ،اوقات فراغت دانش آموزان پر شود برای آنان جذاب و مفید خواهد بود . این برنامه ها در عین جذابیت ،باید به ارتقای  مهارت های زندگی بچه ها بینجامد.

در زیر برنامه ای تدوین شده است که در آن سعی شده ضمن جذابیت  و شادی بخشی برای بچه ها ،مهارت های روانی - حرکتی آنان را رشد و توسعه دهد. این برنامه برای دو گروه سنی تدوین شده است .

 گروه اول :کودکان 7 تا 11 سال است که می توانند در یک کلاس ،با کمک هم و مربی ، این برنامه ها را اجرا کنند. عنوان این برنامه می تواند" بازی و سرگرمی  "باشد.

گروه دوم : بچه های 12 تا 14 سال است  . که در یک کلاس با مربی –که با این گونه با مهار ت ها آشناست – کارمی کنند . عنوان این برنامه برای این گروه سنی " کار و سرگرمی" در نظر گرفته شده است.

الف   برنامه ی "بازی و سرگرمی "

در برنامه ی  "بازی و سرگرمی "یک کلاس حدود چهل متر مربعی لازم است که در وسط آن ،یک میز به ابعاد حدود 5 در 2 متر قرار گیرد و بچه ها که حداکثر پانزده نفر هستند، دور آن بر روی صندلی نشسته و با کمک مربی برنامه ها ی آموزشی و سرگرمی را اجرا کنند.

 برنامه هایی که برای این کلاس در نظر گرفته شده است شامل :نقاشی ، برش اشکال روی کاغذ ، ساخت کاردستی های کاغذی ، پارچه ای ، مقوایی و چوبی و چسب کاری ،مجسمه سازی با گل و خمیر بازی ،سرود و آواز و موسیقی، بازی های کودکانه ،مسابقات ورزشی سبک ، اردوها ی تفریحی در طبیعت اطراف شهر در یک روز هفته و....انجام می شود .

اجرای این برنامه ها می تواند ضمن پر کردن وقت دانش آموزان ،روحیه ی همکاری و کار جمعی را در آنان بالا برده و ضمن سرگرم شدن ،مهارت های زیادی را کسب کنند.

این برنامه در مدارس ابتدایی و راهنمایی یا کانون های فرهنگی هنری آموزش و پرورش می تواند اجرا گردد.

ب- برنامه ی "کار و سرگرمی "

در کلاس های " کار و سرگرمی " ، برنامه ها کما بیش مانند برنامه ی بازی و سرگرمی خواهد بود با این تفاوت که با توجه به توانمندی بیشتر جسمی  این گروه سنی نسبت به گروه الف ، در این کلاس ها چنین برنامه هایی قابل اجراست :

کار بر روی ورق های نازک فلزی و برش آن ها با قیچی های حلب بر و شکل دادن به آن ها ،ساختن احجام هندسی و دیگر قطعات ،سوراخ کاری با دریل دستی کوچک ، پرچ کاری، لحیم کاری با هویه ی  برقی ،کار با اره های چوب بری، چوب سازی ،ساخت قطعات چوبی ساده مثل چهارپایه ، اسباب بازی ها ، قطعات چوبی و اتصال آنان با میخ و چسب چوب .

 ساخت این قطعات، عموما به صورت گروهی مثلا گروه های 3 تا 5 نفره است که یک نفر به عنوان سرگروه   انتخاب می شود . در ساخت هر قطعه سعی می شود سر گروه عوض شود تا مهارت رهبری در بچه ها تقویت شود. از دیگر برنامه هایی که برای این  گروه سنی  در نظر گرفته شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد . در این برنامه اجرای سرود ، آواز و موسیقی، نقاشی ، خاطره نویسی و گزارش نویسی ، آموزش قرآن ،مسابقات ورزشی

، اردوهای تفریحی در طبیعت ومسابقات سرگرمی مانند مسابقه ی بیست سوالی ،طرح چیستان و ...که هر هفته اجرا می شود . همچنین کار با مصالح ساختمانی مثل ساخت خانه ها و قلعه هایی کوچک با آجر ،سفالگری و مجسمه سازی با گل و گچ  از دیگر برنامه های جذاب و مفید برای این گروه سنی است . ساخت وسایل برقی ساده مثل مدارات الکتریکی ساده موتور الکتریکی و...نیز می تواند برای بچه ها سرگرم کننده و جذاب باشد.

اجرای این برنامه ها با توجه به تنوعی که در آن ها وجود دارد کسل کننده نخواهد بود و از آنجا که بچه ها در این دوره ها مهارت های عملی را می آموزند کم کم با مشاغل هم آشنا می شوند .

این برنامه ها با توجه به امکاناتی که لازم دارد در مدارس راهنمایی یا هنرستان های فنی قابل اجرا است .: صدای معلم
عمر از گران بهاترین و عظیم ترین و مفید ترین نعمت هائی است كه حضرت حق از باب لطف و رحمت و عنایت و محبتش به انسان مرحمت فرموده است.در معارف الهیه از عمر به عنوان سرمایه تجارت مادی و معنوی یاد شده ، و از دنیا به عنوان تجارت خانه سخن به میان آمده ، و از انسان تعبیر به تاجر شده است. این تاجر باید با تكیه بر معرفت و آگاهی و بینش و بصیرت و درس گرفتن از تجربه عاقلان و خردمندان باسرمایه تجارتش به آبادی دنیا و آخرت و معاش و معاد و سعادت امروز و فردایش بر خیزد .
عمر را اگر تقسیم به سه بخش كنیم : دوران كودكی و خردسالی ، دوران نوجوانی و جوانی ، دوران پیری و كهن سالی باید بگوییم قله ارزشش ، و اوج كمالش ، و نهایت قدرت و قوتش جوانی است ، كه باید این زمان را با همهٔ وجود غنیمت دانست ، و از این مایه الهی در این فرصت طلائی نهایت بهره و استفاده را برد. چـنین گفـت روزی بـه پیـری جــوانی كـه چـون است بـا پیـریت زنـدگانیبه گفتش در این نامه حرفی است مبهم كه معنیـش جز وقت پیــــری ندانیجـوانی نگــهدار كایــن مرغ زیبـــــا نمـــاند در ایــن خـــانه استخوانیچـو من گنـج خود رایگان دادم از دست تـو گـر مـی تـــوانی مده رایـگانیاز آن بـرد گــنج مــرا دزد گیـــــتی كه در خــواب بـودم گــه پاسـبانیپشیمانی پس از بر باد دادن جوانی سودی ندارد ، و حسرت خوردن بعد از نابود شدن این مایه عظیم انسانی بهره ای باز نمی گرداند.جوانان نه فقط در تابستان كه زمان تعطیل مدارس و آموزشگاه ها و دانشگاه ها ـ ست باید از فرصت جوانی به نیكوترین صورت استفاده كنند ، بلكه لازم است از لحظه به لحظه جوانی تا این مایه عظیم تجارتی در اختیار است استفاده كنند .
جوانان چون در تابستان فعالیت درسی و علمی و پژوهشی خود را تا حدی كاهش می دهند و فراغت بیشتری به دست می آورند واجب است برای تبدیل این بخش از مایه عظیم عمر به امور مثبت و جهات با منفعت همراه با مشورت و استفاده از تجربه های گران قیمت دیگران به برنامه ریزی صحیح اقدام كنند.بخشی از ایام تابستان را به مطالعات مفید در رشته های مختلف علمی چون تاریخ جهان ، تاریخ ایران ، آداب و رسوم ملت ها ، شرح حال دانشمندان ، مخترعان ، قهرمانان فكری و علمی و ملی اختصاص دهند و حداقل چهار ساعت از بیست و چهار ساعت شبانه روز خود را در این زمینه كار كنند و در كنار مطالعات خود یادداشت برداری نمایند و منبعی منظم از نتایج مطالعات خود را فراهم كنند كه در آینده بتوانند به مطالب لازم به سهولت دست یابند و دیگر افراد خانواده و دوستان و عاشقان امور علمی از آن استفاده نمایند.
و بخشی دیگر را به ورزش به ویژه پیاده روی ، شنا ، ورزش باستانی ، و یا هر ورزشی كه مورد علاقه آنان است اختصاص دهند كه بدن دچار سستی و تنبلی و بیماریهای آزار دهنده نگردد.و بخشی را ویژه كمك به پدر و مادر در كارهای بیرون و منزل قرار دهند تا بار طاقت فرسای زندگی را بر دوش آن بزرگواران سبك كنند ، و خود را بیش از پیش محبوب قلب ملكوتی آنان نمایند و علاوه بر همه اینها از پاداش عظیم خدمت به پدر و مادر كه حضرت حق در دنیا و آخرت برای فرزندان اختصاص داده بهره مند گردند. و چنانچه در بخش كشاورزی به سر می برند ، با كمال شوق و رغبت به كشاورزان همسایه و غیر همسایه كمك و یاری رسانند ، و در حد یاری خود به تولید كشور بیفزایند و از وابستگی مملكت به بیگانگان بكاهند.
و بخشی از اوقات فراغت خود را درفرصت تابستان به حفظ پاره ای از سوره های قرآن ، و ضرب المثلهای حكیمانه و اشعار نغز و عالمانه شعرائی چون سعدی ، حافظ ، مسعود سعد ، نظامی ، سنائی ، پروین اعتصامی ، و امثال اینان اختصاص دهند تا فعالیت مغزی آنان بیش از پیش تقویت گردد، و بتوانند در كنار دوستان و در مجالسی كه شركت می كنند از آیات قرآن و ضرب المثلها و اشعار معنا دار برای رشد دیگران استفاده نمایند .
و بخشی را اختصاص به رفتن به مسجد جهت عبادت حضرت حق و اعلام بندگی به پیشگاه مقدس خدای مهربان قرار دهند و در ضمن رفتن به مسجد دوستانی جدید و مؤمن و با وقار به دوستان خویش بیفزایند و از بركت مسجد با احكام الهی و معارف اسلامی آشنا شده, به آبادی آخرت خویش كمك كنند.جوانان در ایام فراغت تابستان باید وجود خود را از افتادن به دام دوستان ناباب و شكارچیان شخصیت و كرامت ، و دزدان راه انسانیت و رفتن در مجالس لهو و لعب و نشست و برخاست با افراد پوچ و بی هویت حفظ كنند ، مباد آن كه سرمایه های عظیم انسانی و فكری و اعتقادی آنان به دست مشتی اراذل و اوباش كه گاهی هم چهره دلسوزی و محبت به خود می گیرند غارت شود.علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
ستایش
پنجشنبه 21 بهمن 1395 10:01 ق.ظ
سلام خانم فتحی می شه به من کمک کنید تا چجوری تو تیز هوشان قبول بشم ؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : ازهم اکنون دیر نیست روزانه باید علاوه بر تست کمکی مفاهیم درسها را جدی بگیری
پنجشنبه 8 مهر 1395 10:06 ق.ظ
پنجشنبه 8 مهر 1395 10:05 ق.ظ
سلام خانم فتحی خواهش می کنم جواب بدین
کتاب ایکییو پنجم هم خوب هست برای تست زنی
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : بله
سنا
جمعه 26 شهریور 1395 03:59 ب.ظ
خیلی ممنون که مارو راهنمایی میکنید
mohadese
یکشنبه 17 مرداد 1395 03:50 ب.ظ
هلن جان تلاش کنی حتما قبول میشی البته با چاشنی استعداد که داری
اصلا استرس نداشته باش من خودم از ازمون اومدم بیرون داشتم از گریه میمردم ولی قبول شدم
mohadese
یکشنبه 17 مرداد 1395 03:38 ب.ظ
بچه ها وبلاگم حتما سر بزنید
mohadese
یکشنبه 17 مرداد 1395 03:37 ب.ظ
ببخشید ولی قطعا مدارس تیزهوشان فرق دارند با مدارس عادی من خودم تیزهوشان میرم و سطح اطلاعات معلما خیلی خیلی نسبت به مدارس عادی بالاست
ولی خب کسایی که قبول نشدن نباید افسرده بشن یا..........
Ali Witted Gamer
چهارشنبه 13 مرداد 1395 03:15 ب.ظ
سلام یک مادر غمگین
کامنت منو بخون امید وارم به دردتون بوخوره
ببینید اکه دختره شما قبول نشده و شما یه جوریی بفرستینش تیزهوشان بدتره
چون که هم اونجا ممکنه مسخرش کنن که مثلا ازمون تیزهوشانو گند زده با پارتی بازی اومده
و اینکه به احتمال زیاد بین بچه های تیزهوشان کم میاره چون اونا به احتمال قوی درس خون تر و باهوش ترن البته دختر شما هم اخ نمیشه اما جزو برترینها هم نمیشه
نکته ی بعد اینه که معلا به بچهای دیگه به چشم این نگاه میکنن که اونا آزمون تیزهوشان دادن و قبول شدن
اما به دختر شما به چشم این نگاه میکنن که با پارتی بازی اومده
و بهترین کارو الان براتون شرح میدم
قبل از این که همه ی ما بریم تیزهوشان فکر میکردیم اونجا جا خاصی هست و خیلی عالیه
اما اصلن اینطور نیست من تیزهوشان میرم 2 جلسه بیش تر نرفتم که فهمیدم اینجا هم مث مدرسه های دیگه است و هیچ فرقی نداره تیزهوشان اصلا چیزی که من فکر میکردم نبود شما باید به دخترتون بفهمونید که تیزهوشان اصلا جای خاص و اون چیزی که فکرشو میکنه نیست
دختر عمو های من همینطورن یکیشون نمونه میره یکیشون تیزهوشان اونی که نمونه میره امسال داره تمام تلاششو میکنه که سال نهم تیزهوشان قبول شه و اصلن هم افسرده نیست
هرچی میدونستم گفتم امیدوارم به دردتون بخوره
اگه غلط املایی هم داشتم بخاطر اینه که تن تن تایپ میکنم
microB
شنبه 9 مرداد 1395 06:43 ب.ظ
به وبلاگم سر بزنید

microB
شنبه 9 مرداد 1395 06:12 ب.ظ
ممنون میشم زودتر جوابمو بدید
microB
شنبه 9 مرداد 1395 06:11 ب.ظ
سلام خانم فتحی عزیز
خسته نباشید
یه شخصی که من نمیدونم ایشون چه کسی هستند و تنها اطلاعاتم ازشون اینه که همشهریه خودم هستند!!!! در وبلاگ بنده ازم سوالی داشتند.
نیمدونم چطوری باید جواب ایشون رو در مورد سوالشون بدم.
چطوری باید جواب ایشون رو داد؟؟؟؟؟؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : بخش نظرات
هلن
جمعه 8 مرداد 1395 11:50 ق.ظ
متشکرم
هلن
پنجشنبه 7 مرداد 1395 01:44 ب.ظ
ببخشد شما برنامه ریزی هم میکنید؟
هلن
پنجشنبه 7 مرداد 1395 01:36 ب.ظ
لصفا زودتر جوابمو بدید ممنونم
هلن
پنجشنبه 7 مرداد 1395 01:35 ب.ظ
سلام خانم فتحی میخواستم ازتون بپرسم چه کتاب هیی خوبه بخونم برای قبولی تیزهوشان
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : سلام .گلم..خوب درس بخوان...
کتابهای درسی ات را باید بطور کامل و فصل به فصل یاد بگیری و در رابطه با هرفصل تست کارکنی و اگر می توانی از کتب زیر کمک بگیر در رابطه با موضوع و تست هر فصل کتاب درسیت
تیزهوشان جامع ،ریاضی مرشد،علوم مهندس فتحی ،ادبیات اندیشمند.....البته در بازار کتب خوب زیاده .این ها پیشنهاد منه.
سعی کنید اگر در توانتون هست در آزمون های کانون یا مبتکران شرکت کنید تا با نحوه ی تست زنی در آزمون ها آشنا شوید. البته نتایج بالا ی این آزمونها کافی نیست.و مغرور نشوید که در این ازمونها نتیجه تان خوبه پس درس خواندن کافیه
البته شما می توانیذ مثل خیلی ها در منزل خودتان با زمان گرفتن سرعت تست زدنتان را تنظیم کنید.
باید بگم کتاب های کمک درسی موجب میشود که با انواع نمونه سوالات آشنا شوید اما نباید متکی به کتاب های غیر درسی باشید زیرا در آزمون تیزهوشان سوالات کتاب های غیر درسی نمی آید سوالات تیزهوشان مفهومی هستند نه مشابه سوالات غیر درسی اما در آزمون نمونه دولتی سوالات مشابه سوالات کتاب های غیر درسی هستند اما برای تیزهوشان سعی کنید کتاب های درسی را ریز به ریز و مفهومی یاد بگیرید.
نادیا م
شنبه 2 مرداد 1395 08:18 ب.ظ
شما اگه تونستید ی روز دخترتونو بیارید اینجا من خودم باهاش حرف میزنم شاید بتونم ی درصد راضیش کنم.
نادیا م
شنبه 2 مرداد 1395 08:17 ب.ظ
مادر عزیز مگه همه ی ادمای موفق و اونایی که الان نابغه های کشور هستن در مدارس خاص بودن ؟؟؟؟
خیر نبودن اگر دختر شما قبول نشده ب این معنا نیست که راهی برای موفقیتش نیست
در ضمن حتما حکمتی داشته که قبول نشدن و شاید اگه قبول میشدن افت شدید درسی داشته باشن
پس تنها کسی که میتونه اونو قانع کنه خود شمایی چون خودتون اونو وادار کردید که خواه و ناخواه بره مدرسه سمپاد و حالا که نتونسته حس پوچی میکنه شما باید بهش بگی که برای شما تیزهوشان مهم نیست و باید بهش بگید که وجود اون از همه چیز با ارزش تره بهش بگید اگه خودشو بکشه یعنی شما رو نابود کرده
یادتون باشه فقط شما میتونید قانعش کنید.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : ممنون از توجه شما
یک مادر غمگین
شنبه 2 مرداد 1395 01:59 ب.ظ
خانم فتحی نمیدونم خودتون مادر هستید یا نه اما دختر من خواهرشو از دست داد من ین اشتباه بزرگ کردم خواهرش درسش خیلی خوب بود به دخترم گفتم به جای هر دیقه گریه کردن راه خواهرتو ادامه بده و ارزوهاشو به حقیقت برسون دخترم هم سعی کرد ولی به خاطر یه اشتباه نتونست تو سمپاد قبول شه الان افسرده شده خیلی حالش بده حتی سراغ خودکشی رفته همه ی دکترا هم قطع امید کردن به ته خط رسیده میخواستم خواهش کنم راهی هست دخترم دوباره برای تیزهوشان امتحان بده ؟ برامون مهم نیست که دوباره مجبور شه پایه های قبلی رو بخونه امسال میره نهم راهی هست دوباره برای دوره ی اول امتحان بده ؟ به خدا من زود ازدواج کردم الان سی و چهار سالم بیشتر نیست تو اوج جوونیم یکی از دخترام از دستم رفت این یکی هم که فرقی با مرده نداره خواهش میکنم اگه مادری بهم کمک کن
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : مادر عزیزم مدارس تیزهوشان اخرین محل برای ابراز وجود وموفق بودن نیست حتی میتوان گفت بسیار کم اهمیت است در مقابل تنش ها واضطراب ها و دل نگرانی ها
بچه هایی را داریم که موفق ترین ها هستند ولی دراین مدارس درس نخواندند. امسال یکی از بهترین های خودمن قبول شد ولی خودش با تمایل در مدرسه عادی نام نوشت.
مادرش انتخاب را به عهده خود فرزندش گذاشت.
این شما هستید که بهترین نقش را در زندگی او میتوانید داشته باشید .
و دلسوزانه با او ارتباط برقرار کنید وراهنما باشید
الان نباید شما بخوواهید دوباره او شرکت کند بلکه باید بفهمد که قبول نشدن هم ممنکن است
به نفع او بوده باشد .
ایا دانشمندان ما و افراد موفق ما فارغ التحصیل این مدارس هستند؟
پرنیا پرداس
جمعه 1 مرداد 1395 02:33 ب.ظ
سلام خانم فتحی .ازمطالب خوب و اموزنده تان ممنون. سوالی داشتم برای پایه نهم ازمون قلمچی مفید تر است یا مبتکران.
تشکر بابت زحمات شما.
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : سلام بیتگی به سطح علمیت داره اما هردو مثل هم هستند مهم خودتی که علم را بجویی و دانش جو باشی دروس را یاد بگیر نه اینکه بخوان
Mohadese
پنجشنبه 31 تیر 1395 05:13 ب.ظ
واقعا عالی خانم فتحی شما خیلی خوبین
در ضمن فضولی نباشه این همه مطالب رو خودتون تایپ میکنین؟؟
ببخشید فضولی کردم
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : ممنون بله
نادیا م
پنجشنبه 31 تیر 1395 12:56 ب.ظ
سلام متشکرم از مطلب خوبتون خانم فتحی خوب و مهربان
ساینا
چهارشنبه 30 تیر 1395 12:17 ق.ظ
ممنون سركار خانم فتحى
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
aliwittedgamer@ تلگرام
سه شنبه 29 تیر 1395 10:21 ب.ظ
سلام خانم فتحی ببخشید که سوال بی ربط می پرسم .
من یک وبلاگ زدم و نمیدانم چگونه چند کد ابزار را همزمان با هم وارد کنم و چند ابزار داشته باشم؟لطفا جواب دهید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر