آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

جانداران ساده باکتریها

تاریخ:پنجشنبه 20 بهمن 1390-08:55 ب.ظ

    جانداران ساده-(1))(جمع آوری مطالب دانش آموزان پنجم دبستان عدالت دانشگاه)

قبل از اختراع میکروسکوپ، تصوّر چنین بود که جانداران به دو گروه گیاه و جانور تقسیم

     می شوند. زیرا تشخیص دادن گیاهان و جانوران کار ساده ای بود، امّا با کشف

    میکروسکوپ جاندارانی دیده شدند که اغلب آنها تک سلولی بودند و نه آشکار جانور و نه آشکار گیاه به   نظر می رسیدند. بعضی از این جانوران ویژگی هردو گروه یعنی گیاهان و جانوران را داشتند ولی در این حال با هر دو گروه متفاوت بودند.زیرا نسبت به دو گروه گیاهان و جانوران، ساختمان ساده تری دارند.   قبل از کشف میکروارگانیسم‌ها) جانداران ذره بینی- نوعی از زندگی میکروبی)تمام موجودات زنده را به دو سلسله جانوری و گیاهی تقسیم می‌کردند. پس از آگاهی بر وجود میکروارگانیسم‌ها (جانداران ذره بینی)، طبقه بندی آنها در یکی از دو سلسله فوق با اشکال روبرو شد. بر این اساس پروتوزئرها(جاندار ذره بینی) را به علت اینکه متحرک بوده و خاصیت فتوسنتز نداشتند، جزء جانوران و جلبکها و قارچها را که به نظر بی‌حرکت می‌رسیدند، جزء گیاهان قرار دادند. در این میان باکتریهای بی‌جا و مکان ماندند، باکتری‌ها متنوع‌ترین و مهم‌ترین میکروارگانیسم‌ها(نوعی از زندگی میکروبی) هستند. تعداد کمی از آنها در انسان و حیوانات و گیاهان بیماریزا است. بطور کلی بدون فعالیت آنها، حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. بطور یقین یوکاریوت‌ها از موجودات زنده باکتری مانند بوجود آمده‌اند. نظر به اینکه باکتری‌ها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد، میکروب شناسان مطالعه وسیعی درباره فرایندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند
میکروارگانیسم ها(جانداران ذره بینی یا جانداران ساده –شکلی از زندگی میکروبی) موجودات فعالی هستند که از زیستگاه خود به رشد و نمو و اعمال متابولیسمی(سوخت وساز بدن) مشغولند به بیان ساده‌تر میکروبها ماشینهایی متابولیسمی هستند با توانایی تکثیر فوق‌العاده زیاد رشد میکروبها ممکن است برای ما گاه سودمند و زمانی زیانبار باشد. تولید موادی که در شیمی درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند یکی از نتایج سودمند رشد میکروبی است. آنتی بیوتیکها(گروهی از دارو های ضد باکتری) مواد شیمیایی هستند که از میکروارگانیسمهایی مانند قارچهای میکروسکوپی و باکتریها گرفته می‌شوند و از ادامه زندگی یوکاریوتها یا پروکاریوتها(نوعی از جانداران ذره بینی) جلوگیری نموده و یا مانع تکثیر آنها می‌شوند. اجزای سازنده آنتی بیوتیکها بسته به کاری که انجام می‌دهند متفاوت است. بیشتر آنتی بیوتیکها بر روی هر دو نوع سلول پروکاریوتها و یوکاریوتها اثر می‌کنند و به همین دلیل نمی‌توان همه آنها را از نظر درمانی برای انسان مورد استفاده قرار داد.

 البته با گذشت زمان، در روش طبقه بندی جانداران تغییراتی به وجود آمد.ارنست هکل  ، گیاه شناس آلمانی

  در سال 1866 راه حلی منطقی برای این مشکل ارائه داد و آن پیشنهاد سلسله سومی به نام پروتیستا یا آغازیان بود که پروتوزوئرها(نوعی تک سلولی) ، جلبکها ، قارچها و باکتریها را دربر می‌گرفت، امروزه گروه زیادی از

   زیست شناسان جانداران را به پنج گروه گیاهان،جانوران، آغازیان، باکتری ها و قارچ ها

   طبقه بندی می کنند
آنتونی فان لیو ون هوک اهل شهر دلفت هلند بود. او تحصیلات زیادی نداشت ولی به میکروسکوپ علاقه مند بود و با علاقه زیادی که داشت میکروسکوپی ساخت که تصاویر واضح تری نسبت به میکروسکوپ های موجود آن زمان نشان می داد. اولین بار در سال 1676 میلادی آنتونی فان لیو ون هوک با میکروسکوپی که خود ساخت باکتری ها را دید.

سال 1676 در نوشته های خود از مشاهدات خود چنین نوشته است: (26 ماه مه 50 گرم فلفل را ساییدم ان را در فنجان ریختم 40 گرم اب باران  هم به ان افزودم ومحلوط را خوب بهم زدم، صبر کرد م تا ته نشین شد .یکی دو ساعت بعد اب را زیر میکروسکوپ گذاشتم ،جانوران کوچک زیادی دیدم.

2ژوین در هنگام صبح مقدار زیادتری جانداران کوچک رااز همان اب در زیر میکروسکوپ دیدم،

ساعت 11 همان روز چند جاندار جدید یافته ام.در روز سوم ژوئن باز هم جانداران بیش تری را دیدم واب حباب های زیادی ذاشت ومانند ان بود که کف کرده است

او نام این موجودات را انیمالکول گذاشت. بعدها در سال 1828 اهرنبرگ    نام این موجودات را باکتری گذاشت. باکتری جمع باکتریوم به معنی عصا است. چون اولین باکتریهایی که انسان ها پشت میکروسکوپ دیدند شکل میله ای داشتند.

و قتی در قرن نوزدهم ساختمان میکروسکوپ تکمیل تر شد به مطالعه چیزهای مختلفی در زیر ان پرداختند.حاصل تحقیقات نشان داد که جانداران ذره بینی تاثیر  مهم در زندگی انسان دارد. در این راه دانشمندانی مثل پاستور سال 1866در کشف جاندارانی که عامل بیماری ومرگ کرم های ابریشم می شد ورابرت کخ (1910-1843)در کشف باکتری عامل سلخدمات بزرگی به بشریت کردند ر ا نباید  از نظر دور داشت.
جانداران ساده(باکتری‌ها (3)  تهیه مطالب(دانش آموزان پنجم عدالت دانشگاه

 گروهی از موجودات تک سلولی ذره‌بینی هستند که پوشش بیرونی نسبتاً ضخیمی آنها را احاطه کرده‌است. این موجودات ساختار ساده‌ای دارند و به گروه پروکاریوت‌ها تعلق دارند. اینکه پروکاریوت‌ها و یا یوکاریوت‌ها(جانداران ذره بینی) کدام یک زودتر بر روی کره زمین ظاهر شده‌اند، کاملاً مشخص نیست. اما مطالعات تفاوت‌های ژنتیکی بین یوباکتری ها، آرکی‌باکتری‌ها و یوکاریوت‌ها نشان می‌دهد که هر سه گروه از دنیای مشترکی مشتق شده‌اند. )

  باکتری ها فراوان ترین جانداران روی زمین، همگی تک سلولی هستند. هر یک از آن ها دارای دیواره ی اسکلتی، پوسته، سیتوپلاسم و مواد هسته می باشند. ولی به دلیل نداشتن   غشای هسته، مواد هسته در سیتوپلاسم پخش می با شند.
بیشتر باکتری ها را بر اساس اسم به سه گروه اصلی کروی، میله ای، خمیده(فنر مانند)تقسیم میکنند.

البته اقسام دیگری از باکتری ها نیز وجوددارد.بعضی از باکتری ها به صورت انفرادی و برخی اقسام کروی به صورت گروهی(دوتا دوتا،رشته ای وخوشه ای)زندگی می کنند. این نوعزندگی گروهی را(کلونی)می گویند.

کلونی بعضی از اقسام باکتری ها چنان بزرگ است که با چشم دیده می شود. مثلاً در ریشه ی گیاهانی مانند یونجه،شبدر، نخود و  لوبیا، برآمدگی هایی وجود دارد که تعداد زیادی باکتری درآن ها زندگی می کنند. این باکتریها می توانند گاز نیتروژن هوا را بگیرند و آن را به گیاه بدهند. گیاه با کمک این ماده، پروتئین می سازد که وجود آنبرای همه ی گیاهان، جانوران و خود ما لازم است.
روش های تغذیه در باکتری ها گوناگون است. بعضی به کمک نوعی ماده ی شیمیایی شبیه به سبزینه ی گیاهان، غذاسازی می کنند،( باکتری های غذاساز) ، بعضی در سطح یا داخل بدن جانداران دیگر زندگی می کنند و به غذایی که توسط آن ها ساخته شده است، وابسته اند و غذای آماده ی آن ها را می گیرند (باکتری های انگل و بیماری زا) وبعضی در روی اجسادجانداران زندگی می کنند و با تجزیه کردن آن ها، غذای خود را تامین میکنند. مانند باکتری هایی که روی برگ های ریخته ی درختان یااجسادجانوران زندگی می کنند و یا باکتری هایی که سبب فاسد شدن گوشت و موادغذایی می شوند.( باکتری های تجزیه کننده)
باکتریها نه دهان دارند و نه معده آنها فقط می توانند غذاهای حل شده در آب را مصرف کنند. باکتریها برای حمله به ما ابتدا نوعی سم از خود تولید می کنند. آن قسمت از بدن که باکتری در آن قرار دارد به وسیله سم از بین می رود. سپس آنها نوعی ماده شیمیایی دیگر از خود ترشح می کنند. این ماده آن محل را به تکه های بسیار کوچک تجزیه و سپس هضم می کند و بالاخره باکتری این تکه های بسیار ریز را از راه سوراخهای جداره بیرونی خود می مکد و به داخل فرو می برد. (انیمشن
تولید مثل باکتری ها

یک باکتری در شرایط مناسب در فاصله ی 20دقیقه به حداکثر رشد خود می رسد و قادر به

تولیدمثل می شود. باکتری ها به روش تقسیم دوتایی( دونیم شدن ) تولید مثل می کنند. بدین

ترتیب که وقتی یک باکتری به اندازه ی کافی رشد کرد از وسط دو نیمه می شود و هر نیمه

به یک باکتری کامل مبدّل می گردد. باکتری در شرایط مساعد با سرعت عجیبی تکثیر

 میشود. مثلاً یک باکتری بعد از20دقیقه به دو باکتری و بعد از 20دقیقه ی دیگر به چهار

 باکتری تبدیل می شود و به همین ترتیب در فاصله ی هر 20دقیقه تعداد باکتری ها دو برابر

     می شود و به ترتیب 8 ، 16، 32، 64 ، 128، 256و ... باکتری پدید می آید.

  اگر این روش تکثیر باکتری ها تا 24 ساعت ادامه یابد از یک باکتری توده ای از باکتری ها به جرم

 2000تن به  وجود خواهد آمد. البته عملاً چنین اتفاقی نمی افتد زیرا در این صورت آب و

 مواد غذایی لازم به زودی در محیط زندگی آن ها تمام می شود ودیگرقادربه تولید مثل

 بیشتر نخواهند بود.شرایط لازم برای رشد اغلب باکتری ها رطوبت، تاریکی، گرما و وجود موادغذایی میباشد

 در نبود این شرایط باکتری ها قادر به رشد و تولید مثل نیستند. مثلاً در محیط خشک(

برای همین میوه ها را خشک می کنند) و بسیار گرم( جوشاندن) و بسیار سرد(یخچال

فیریزر) باکتری ها نمی توانند زندگی کنند.علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر