fathi5

معلم5 فتحی - جانداران ساده قارچها(1)

آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

جانداران ساده قارچها(1)

تاریخ:جمعه 21 بهمن 1390-06:46 ق.ظ

قارچ‌ها نه جانورند و نه گیاه؛ بلکه دسته‌ای جداگانه از یوکاریوت‌ها را تشکیل می‌دهند. این دسته همگی دگرخوار)هتروتروف-مصرف کننده) بوده و برای رشد و تکثیر به ترکیبات آلی جهت اخذ انرژی و کربن نیاز دارند. قارچها هوازی یا ناهوازی اختیاری هستند. اکثر قارچها گندروی )ساپروتروف) بوده، در خاک و آب به سر می‌برند و در این نواحی، بقایای گیاهی و جانوری را تجزیه می‌کنند. قارچها مانند باکتری‌ها در تجزیهی مواد و گردش عناصر در طبیعت دخالت داشته، حائز  اهمیت هستند. علم مطالعهی قارچ‌های انگل برای انسان را قارچ‌شناسی پزشکی گویند (این انگلها بیماریهای زیادی را به وجود می‌آورندزخم انگشت لای پا)

قارچ‌ها تأثیر زیادی در طبیعت دارند. گونه‌ای از قارچ‌ها با تخمیر انگور آن را تبدیل به سرکه می‌کند. گونه‌ای دیگر انگورها را بر روی تاک می‌کُشد. گونه‌ای دیگر باعث سیاه شدن رنگ کاشی‌های حمام می‌شود و گونه‌های دیگر قارچ، باعث ایجاد یا درمان بیماری می‌شوند یا باعث پوسیدگی چوب یا رویش دوبارهی ریشهی گیاه می‌شوندقارچ در اصل کلمهی ترکی است و برابر فارسی آن «سماروغ» است. مردم عادی به آن «کلاه دیوان» و «چتر مار» هم می‌گویند.قارچ‌ها بر خلاف گیاهان نمی‌توانند خوراک خود را تولید کنند؛ بنابر این برای ادامهی زندگی ناچارند مصرف کننده باشند (هتروتروف)  ویکی پدیا

 طبقه بندی قارچها، زیست شناسان را مدت ها سرگردان کرده بود زمانی آن را جزو گیاهان بدون کلروفیل قرار می دادند و سپس آن ها را از جمله ی جانداران ساده (آغازیان) شمردند امّا به علت ویژگی های قارچ ها که به هیچ کدام از موجودات زنده ی دیگر شباهت ندارند بسیاری از پژوهشگران، امروزه آن ها را مستقل از بقیه مطالعه می کنند. این جانداران مانند گیاهان ساکن هستند و سلول های آنان مانند گیاهان دیواره دار است.امّا جنس این دیواره از سلولز نیست. برخلاف گیاهان، سبزینه ندارند. وقادربه غذا سازی نمی باشند. قارچ ها ریشه و ساقه ندارند. برخی از قارچ ها رشته های باریکی دارندکه شببیه ریشه است. به این رشته ها ریسه می گویند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر