تبلیغات
معلم5 فتحی - پستاندار عجیب پلاتی پوس

آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

پستاندار عجیب پلاتی پوس

تاریخ:دوشنبه 8 اسفند 1390-10:02 ب.ظ

عجیب ترین جانور دنیا با پستانداران ، پرندگان و خزندگان خویشاوند است


نوک اردکی Platypus که در زبان لاتین به معنای پهن پا می‌باشد و نام فارسی آن نوکاردکی یا ارنی ترنگ است وقتی دانشمندان انگلیسی در سال 1799 آنرا یافتند. نامش راکبک گذاشند زیرا شبیه بسیاری از حیوانات بود. ولی هیچ یک آنها به شمار نیامد.

این جانور دارای منقار اردک ، دم سگ آبی و پوستی پر پشت است. مانند پرندگان تخم می‌گذارد ولی مانند پستانداران به بچه‌اش شیر می‌دهد. محل زندگی این حیوان در شرق استرالیا و جزیره تاسمانی است.

سوراخ های بینی این حیوان در جلو منقارش است. از اینرومی‌تواند مدتها در زیر آب بماند زیرا فقط سر خود را اندکی بیرون از آب نگه می‌داردو تنفس می‌کند.

پنجه‌های جلو پلاتی پوس پره‌دار است و همین امر شنا کردن آنرا آسانمی‌کند اما چون به خشکی می‌آید پرده هایش در زیر پایش جمع می‌شود و در عوض چند پنجه نمایان می شود

منقار اردكی یا پلاتی پوس عجیب ترین پستاندار استرالیایی است كه افسانه ها واسطوره های زیادی در خصوص شكل گیری آن وجود دارد. اكنون بیولوژیستهای استرالیایی،آمریكایی و اروپایی نقشه كامل DNA پلاتی پوس را به دست آورده اند.
نتایج اینتحقیقات كه در مجله نیچر منتشر شده است نشان می دهد كه عجیب ترین حیوان دنیا که حتی درسطح ژنتیكی نیز بسیار عجیب است و در حقیقت از نظر DNA خویشاوند پستانداران، خزندگانو پرندگان می باشد
پلاتی پوس با نام علمی Ornithorhynchus anatinus بدنی پوشیدهاز مو و منقاری شبیه به منقار اردك دارد. به بچه های خود شیر می دهد و تخمگذار بودهو زهر ترشح می كند و دارای یك سیستم فرسایش الكترویكی است. این ویژگی ها تنها بعضیاز ویژگی های منحصر به فرد این جانور است

پلاتی پوس ماده 1 تا 3 تخم می گذارد این تخم ها را بوسیله دمخود به بدنش می چسباند و آنقدر همراه خود نگه می‌دارد تا نوزادان بیرون بیایندنوزاد پلاتی پوس در حالی که دندان در دهان دارد به دنیا می‌آید و از شیر مادر تغذیه می‌کند و به زودی دندانهای نوزاد می‌ریزد و به جای آن از تکه‌های سفت کناره‌های منقار خود استفاده می‌کند در جهان تنها پستاندار زهردار پلاتی پوس است.
غده‌های زهری‌اش نزدیک رانهایش قرار دارد و زهر را از طریق مجرایی به سیخکهای پایعقب حیوان می‌فرستد زهر او شبیه زهر مار است و گویا در فصل جفت گیری برای از بینبردن رقیب از آن استفاده می‌کند یعنی برای بدست آورد جفت دلخواه خود پلاتیپوس شب هابه شکار کرم خاکی ، حشرات آبی ، خرچنگ آب شیرین می‌پردازد و در روز در لانه خود کهدر زیر گل و لای است می‌برد.
گروهی از دانشمندان بین المللی با بررسی DNA پلاتی پوس كشف كردند كه عجیب ترین جانور دنیا در سطح ژنتیكی خویشاوند پستانداران، خزندگان و پرندگان است.

نتایج این تحقیقات كه به سرپرستیمحققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس آمریكا انجام شده است نشان می دهد كه منقاراردكی همانند خزندگان زهر تولید می كند و دارای ژنهایی است كه موجب می شوند اینپستاندار همانند پرندگان و خزندگان تخمگذاری كند و روی تخم های خود بخوابد اما درعین حال در ژنوم این حیوان ژن هایی حضور دارند كه به این جانور امكان می دهند همانندسایر پستانداران به بچه های خود شیر بدهد.
از سویی دیگر این حیوان همانندپرندگان 10 گونه كروموزوم دارد كه جنسیت این حیوان را تعیین می كنند این در حالیاست كه انسان و بسیاری دیگر از پستانداران تنها دو گونه كروموزوم تعیین كننده جنسیتدارند.

نتایج این كشف نشان می دهد كه این حیوان شگفت انگیز از 170 میلیون سال قبل روی زمین می زیسته است.

علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر