آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

باغبادران ، شهرمن

تاریخ:چهارشنبه 17 آبان 1391-09:02 ب.ظ

 اینهم عکسی از باغبادران زیبا و سرسبز

وحالا این بهشت زیبا را برایتان شرح می دهم

معرفی بخش باغبادران

بخش باغبادران با مرکزیت شهر باغبادران در 60 کیلو متری جنوب غربی شهر اصفهان قرار گرفته و از لحاظ تقسیمات کشوری یکی از دو بخش شهرستان لنجان میباشد.(البته بنا بگفته یکی از اهالی این بخش به فرمانداری تبدیل شده است)

بخش باغبادران در قسمت شهری دارای دو شهر با نامهای باغبادران و چرمهین و در قسمت روستایی دارای 37روستا است که در سه دهستان این بخش که عبارتند از : دهستان چم رود با مرکزیت روستای کرچگان، دهستان چم کوه با مرکزیت روستای چم یوسفعلی و دهستان زیر کوه با مرکزیت روستای کچوئیه پراکنده میباشند. از 37 روستای موجود در بخش باغبادران تعداد 20 عدد از آنها در ساحل رودخانه زاینده رود قرار گرفته اند . لازم به ذکر است که رودخانه زاینده رود از سد چادگان یا سد زاینده رود تا منتهی الیه غربی بخش باغبادران یعنی روستای چم طاق مسیری بالغ بر 74 کیلومتر را با پیچ و خم های بسیار زیاد طی میکند و در طول 37 کیلومتر بعدی نیز میهمان یا شاید با عنوانی بهتر میزبان بخش باغبادران است.طبیعی است با وجود جاری بودن رودخانه زاینده رود با این طول در بخش باغبادران جاذبه های گردشگری طبیعی یا اکوتوریستی فراوانی به وجود می آید که در طول این مسیر و 20 روستای واقع در ساحل رودخانه زاینده رود پراکنده هستند و در واقع این رودخانه زاینده رود است که از دیر باز باعث تداوم حیات در این روستا ها و شهر باغبادران شده است . 16 روستای دیگر بخش باغبادران که اغلب آنها در دهستان زیر کوه هستند عبارتند از چند روستای پایکوهی واقع در دامنه جنوبی کوه پیر شمع الدین که بزرگترینشان روستای کلیشاد رخ است ، روستاهای کچوئیه ، هاردنگ ، زمان آباد و شورجه در قسمت شرقی بخش باغبادران ، روستاهای حاجی الوان و قلعه ترکی در ساحل شمالی رودخانه زاینده رود واقع در صحرای طبس باغبادران و چند روستای پراکنده دیگر . در این نوشته سعی شده است حدالامکان تمامی جاذبه های گردشگری باغبادران ذکر شود و محور های گردشگری منطقه را طبق تقسیم بندی اینجانب بیان خواهم کرد.

رودخانه زاینده رود در طول 37 کیلومتر در بخش باغبادران جریان دارد که در طول این مسیر 20 روستا و خود شهر باغبادران در کنار ان آرام گرفته اند این روستاها که هر بیست تای آنها در دو دهستان چم رود و چم کوه قرار دارند به ترتیب عبارتند از : روستای چم آسمان ، شهر باغبادران ، روستاهای چم پیر ، مورکان،ُ سعید آباد ، کرچگان ، برنجگان ، صادق آباد ، کته شور ، دورک ،خشوئیه ،آیدغمیش ، زرد خشوئیه و پرکستان در دهستان چم رود ، روستاهای چم علیشاه ، چم آغل ، چم کهریز،چم نور، چم یوسف علی ، چم حیدر چم طاق در دهستان چم کوه .

جاذبه های گردشگری این مسیر گردشگری از این قرارند:

از ابتدای مسیر در صورتی که ورود به بخش باغبادران از سمت روستای نوگوران صورت پذیرد در این روستا که جزء روستاهای بخش باغبادران نیست میتوان از مکانهایی مانند پل کله ( تاریخی) و طبیعت منطقه استفاده کرد همچنین روستای تاریخی مدیسه که زادگاه مرحوم آیت الله سید ابوالحسن مدیسه ای مشهور به اصفهانی است دارای محله قدیمی و برجک و قلعه ای کوچک میباشد که در کنار نوگوران قرار دارد .

-- این منطقه برای توقف صبحانه مناسب میباشد و در صورت وجود جمعیت کمتر از 40 نفر میتوان از کافه ای که در ضلع شرقی پل کله قرار دارد استفاده کرد .

پس از آن از پشت روستای نوگوران توسط جاده ای آسفالت از نوگوران میگذریم و وارد بخش باغبادران میشویم نرسیده به شهر باغبادران چند نقطه گردشگری وجود دارد که عبارتند از سد چم آسمان ، استودان و سنگ نگاره های باغبادران و جاذبه اکوتوریستی حاصل شده از پیچ رودخانه در محل صحرای گدستان و سد چم آسمان مدت توقف در این مکان را همراه با توضیحات تکمیلی میتوان حدود 1ساعت و نیم تخمین زد که تصمیم گیری توقف در این مکان بر عهده ریاست کاروان است.

پس از عبور از این محوطه وارد محوطه مسکونی شهر باغبادران میشویم که شامل توقف گاههای زی میباشد :

محور تاریخی قلعه چهار برج که پیشنهاد میشود با پای پیاده طی شود و پس از عبود از کوچه ها و از زیر دالانی ها وارد قلعه تاریخی چهار برج باغبادران میشویم ( حدود 45 دقیقه توقف و بازدید) و پس از بازگشت در صورت توافق گروه تا کنار رودخانه از مسیر دالانی دروازه بشمگان پیاده روی میکنیم و به محوطه پل ( جدید الاحداث) وشمندجان میرویم و پس از چند دقیقه ای توقف ادامه مسیر را پی میگیریم . سایر دیدنی های شهر باغبادران عبارتند از : کتابخانه و منزل استاد منصور امینی باغبادرانی ، نارون کهن سال حبیب خان و انجیر کهن ( انجیر چی ) و همچنین سایر مسیرهای ساحلی .

پس از باغبادران و گذر از روستای چم پیر وارد روستای مورکان میشویم موزه دکتر ریحان صفوی واقع در محله رحمت آباد مورکان و دو برج کبوتر و طبیعت مورکان جاذبه های گردشگری و اکوتوریسمی این روستا هستند.در جنوب روستای مورکان و در دامنه کوه پیر شمع الدین روستای همام با دو چنار کهن سال قرار دارد . همچنین در ساحل شمالی رودخانه و شمال غربی مورکان روستای سعید آباد قرار دارد با زیارتگاه قرآن دست خط حضرت علی (ع) و طبیعت ساحلی.

کوه پیر شمع الدین : پس از گذر از این دو روستا جاده ای خاکی ما را به محل چشمه و کوه پیر شمع الدین رهنمون میشود که برای علاقه مندان به زمین شناسی ( به علت وجود فسیل های دوره کرتاسه) کوه نوردی ، کوه گشت و طبیعت بکر کوهستان و همچنین علاقه مندان به جمع آوری گیاهان کوهی و فسیل است .روستای کرچگان میتواند توقف گاه بعدی ما باشد با طبیعت ساحلی زیبا برج کبوتر و قلعه .

پس از گذر از روستای کرچگان و مشاهده طبیعت زیبای منطقه به روستاهای دورک ، کته شور ، صادق اباد در ساحل شمالی رودخانه و برنجگان در ساحل جنوبی رودخانه میرسیم که چسبیده بهم هستند ولی توقف گاه مناسبی ندارند.

روستای خشوئیه : این روستا پس از برنجگان در ساحل جنوبی رودخانه قرار دارد و میتواند توقف گاه بسیار مناسبی باشد نقاط دیدنی آن شامل دالان ها خانه های قدیمی برجک ، حمام قدیمی و کلا محله سنتی و سپس پیر چنار بسیار قدیمی روستا و طبیعت زیبای آن است . روستای آیدغمیش در نزدیکی خشوئیه و در ساحل شمالی رودخانه است و محله سنتی را دارا میباشد .

پس از آن روستاهای زرد خشوئیه و پرکستان قرار دارند دارای محله قدیمی و پیر چنار قدمگاه در پرکستان و مانند سایر روستاهای مسیر طبیعت زیبای ساحلی .

روستای چم علیشاه : پس از آن به روستای چم علیشاه و چم آغل میرسیم چم علیشاه دارای منظره بسیار جالبی در ساحل رودخانه و همچنین محله قدیمی روستا میباشد در شمال چم علیشاه چم اغل قرار دارد و در شمال این دو روستا رشته کوههای کم ارتفاعی که به تازگی در آنجا نیز نگاره هایی بر سنگ کشف کرده ایم .

پس از این دو روستا به ترتیب روستاهای چم کهریز ، چم نور و چم یوسف علی قرار دارند و پس از آن به روستای چم طاق که در منتهی الیه غربی بخش باغبادران قرار دارد در این مسیر با صحنه های طبیعی بسیار جالب توجهی مواجه میشویم و در پایان روستای چم طاق خود دارای یک درخت توت کهن سال است .

تاریخچه شهر

 

 

- وجود بقایای‌ آتشكده‌ یا قلعه‌ای‌ كه‌ به‌ قلعه‌ كافر معروف‌ است‌ و براساس‌ نظر عموم‌ قدمتش‌ به‌ قبل‌ از ظهور اسلام‌ باز می‌گردد و هم اکنون به دلیل مجاورت با سد چم آسمان(سد انحرافی تامین کننده آب اصفهان بزرگ) توسط سازمان آب منطقه‌ای استان حصارکشی شده است.

 2- وجود مقبره امام‌زاده‌ای‌ به‌ نام‌ شاهزاده‌ ابراهیم‌ كه‌ از اولاد حضرت‌ موسی‌ بن‌ جعفر می‌باشد

 با در نظر گرفتن‌ این‌ نكته‌ كه‌ در ایام‌ خلافت‌ مأمون‌ عباسی‌،سادات‌ علوی‌ مخصوصاً اولاد موسی‌ بن‌ جعفر و نیز حضرت‌ امام‌ رضا(ع‌) در دربار مأمون‌ با عزت‌ و احترام‌ می‌زیسته‌اند ولی‌ بعداً مورد غضب‌ واقع‌ شده‌اند و به‌ ایران‌ مهاجرت‌ نمودند و بیشتر آنها به‌ دهات‌ و نقاط‌ كوهستانی‌ پناهنده‌ شدند می‌توانیم‌ وجود مقبرة‌ این‌ امامزاده‌ را در این‌ شهر دلیل‌ بر قدمت‌ آن‌ بدانیم‌.

 3- دلیل‌ دیگر وجود قلعه‌ای‌ نظامی‌ است‌ كه‌ در قسمت‌ جنوبی‌ شهر واقع‌ شده‌ و به‌ سبك‌ قلاع‌ دورة‌ صفویه‌ و سلاطین‌ افشاریه‌ ساخته‌ شده‌ است‌. این‌ قلعه‌ شامل‌ 4 برج‌ بزرگ‌ و مدور گلی‌ كه‌ با دیوارهایشان‌ محوطه‌ حیاط‌ را احاطه‌ كرده‌اند می‌باشد و اكنون‌ به‌ واسطه‌ احداث‌ بنا
گرداگرد آن‌ محصور گردیده‌ است

4- دشت‌ هموار و باغهای‌ انبوهی‌ كه‌ در سمت‌ مغرب‌ و شمال‌ غرب‌ به‌ نام‌ «وشمندجان‌» وجود دارد و بنا به‌ اظهار نظر محققین‌ هنوز هم‌ وقتی‌ در آن‌ كاوشهایی‌ صورت‌ می‌گیرد آثاری‌ به‌ دست‌ می‌آید كه‌ نشان‌ دهندة‌ قدمت‌ تاریخی‌ شهر و مؤید این‌ نظریه‌ كه‌ از دیرباز در این‌ شهر خوش‌ آب‌ و هوا جمعیت‌ انبوهی‌ ساكن‌ بوده‌اند،است‌.

اطلاعات جغرافیایی،فرهنگی

  باغ‌بهادران‌،باغ‌ آذران‌،باغ‌بابادران‌، باغ‌بادران‌، باغ‌بدران‌،باغ‌وردان‌ از جمله‌ نامهای‌ شهر می‌باشند كه‌ هریك‌ وجه‌ تسمیه‌ خاص‌ خود را دارند. بنابر پژوهشهای‌ استاد محمد مهریار(استاد گروه‌ جغرافیا دانشگاه‌ اصفهان‌) "باغ‌بهادران‌ از جمله‌ غلطهای‌ مصطلح‌ است‌ و صحیح‌ آن‌ باغ‌آذران‌ است‌ به‌ معنای‌ باغ‌ آتشكده‌ و بسیار است‌ نام‌ مكانهایی‌ كه‌ در آنها آذران‌ به‌ صورت‌ آدران‌ و بادران‌ درآمده‌ است‌ . مانند سرشك‌ بادران‌ كه‌ سروش‌ آذران‌ بوده‌ است‌". وجود بقایای‌ قلعه‌ كافر مؤید این‌ ادعا می‌باشد.
 پس‌ از باغ‌آذران‌ باغ‌ باباداران‌ از جمله‌ قدیمی‌ترین‌ نامهای‌ این‌ شهر بوده‌ كه‌ در منابع‌ متعددی‌ از جمله‌ رقبات‌ نادری‌ و كتاب‌ «اصفهان‌ ری‌ و همه‌ جهان‌» كه‌ قسمتی‌ از آن‌ در مدخل‌ این‌ دفتر‌ آورده‌ شده‌ است‌ مطرح‌ گردیده‌ و هیچگونه‌ وجه‌ تسمیه‌ای‌ بر این‌ نام‌ موجود نمی‌باشد.

به‌ عقیدة‌ بعضی‌ دیگر باغبادران‌ در اصل‌ از سه‌ كلمة‌ بغ‌(خدای‌ بزرگ‌) باد(نگهبان‌) و ران‌(محل‌) تشكیل‌ گردیده‌ است‌ و مبنای‌ آن‌ خدای‌ بزرگ‌ نگهبان‌ محل‌ می‌باشد.
 باغ‌ وردان‌ و باغ‌ بدران‌ بدون‌ وجه‌ تسمیه‌ نیز آورده‌ شده‌ است‌. و سرانجام باغبادران‌ به معنای  "فرشته‌ای‌ كه‌ باد را حركت‌ می‌دهد،حركت‌ دهندة‌ باد" كه‌ مورد قبول‌ عامه‌ مردم‌ قرار گرفته است و به استناد اینکه در اکثریت اسناد و مدارک نیز همین نام مطرح گردیده مورد نظر شورای اسلامی و شهرداری نیز می‌باشد.

 

                           


علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
علی عسگری
دوشنبه 23 تیر 1393 04:16 ق.ظ
سلام خسته نباشید به همه کسانی که این وبلاگ را اداره میکنند

بنده حقیر مطلب به زبان ساده
وشیرن شعر مینویسم در هر زمینه

اگر قابل بدانید بعد از آنکه
سری به وبلاگم زدید و مورد پسند شد اطلاع دهید تا بفرستم
خداوند یار شما علی نگهدار شما
محمدرضا سماعی
پنجشنبه 24 بهمن 1392 03:16 ب.ظ
سلام میخاستم بگم من عکسهای خیلی جالب و زیبایی از مناظر باغبادران دارم عکسهای قدیمی هم دارم اگه خاستید میتونم در اختیارتون بزارم اینم شمارم 09132340025
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : نام خدا و با سلام .اگر برایتان ممکن است آنهایی را که لازم میدانید در وب لاگ بگذارم برایم به آدرس efat.fathi@chmail.ir و یا aabn@chmail.ir بفرستید و اگر در باغبادران تشریف دارید به استاد مهندس ناصر کاویانی مراجعه و تحویل دهید.با تشکر از شما: عفت فتحی باغبادرانی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر