آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

اب وهوا یعنی چه؟

تاریخ:سه شنبه 28 خرداد 1392-04:09 ب.ظ


آب و هوا: آب و هوا معمولا میانگین هر 30 سال  یکباربرای یک منطقه خاص و مدت زمان خاص  بررسی واندازه گیری شده واعلام  می شود. آب و هوا همان هوا نیست.بلکه  شرایط محیطی و میانگین الگوی آب و هوایی یک منطقه خاص است. آب و هوا وضعیت کوتاه مدت جو را توضیح می دهد.
سیستم آب و هوایی زمین چیست؟

جو     : لایه نازکی که اطراف کره زمین را پوشانده است و ازمخلوطی از گاز های قابل تنفس تشکیل شده  است را جو گویند
 این لایه نازک  کمک می کند تا زمین بیش از حد گرم  یا خیلی سرد نشود.

اقیانوس ها :    اقیانوس ها حدود 70 درصد از سطح زمین را پوشانده اند. وسعت و خواص حرارتی آب اقیانوسها ،موجب ذخیره مقدار زیادی از انرژی گرما می شود.
خشکی ها    : خشکی های زمین 27 درصد سطح  کره زمین را تشکیل می دهند و وضعیت پستی و بلندی های  زمین ،الگوهای آب و هوایی را تحت تاثیر قرار می دهد.
یخ :    مقدار یخ جهان بزرگترین تامین آب شیرین است.  که یخ ها 3 درصد باقی مانده  سطح زمین ،قاره جنوب(قطب جنوب) و گرینلند را پوشش می دهد. دلیل بسیار مهم ان  است که یخ نقش مهمی در تنظیم آب و هوایزمین دارد.
زیست کره (محیط زیست):محیط زیست شامل جو وآب وخاک کره زمین است.    بخشی از جو زمین و اقیانوس های زمین که از زندگی  ورشد گیاه و جانداران یاهر ارگانیسم  زنده ای حمایت میکنند،جزومحیط زیست است. محیط زیست جایی است که در آن گیاهان و جانوران از جمله انسان زندگی می کنند..
اقیانوس ها چه تاثیری بر آب و هو ا زمین دارند?
اقیانوس  های  سطح زمین گرما ی ساطع شده از خورشید را جذب کرده و سپس  این جریان دما را در سراسر جهان گسترش می دهند.. این جریانات از اقیانوس ها و در برخی از مناطق رودخانه یادر دریا ، گرم و یا سرد مای هوا بالای آنها،
 جابجایی هوای سردبالای جو با گرمای  سطح زمین باد را تشکیل میدهند .این باد ها  مثل کولر عمل می کنندو باعث خنکی زمین شده ویا گرمای مناسب به سطح زمین می دهند.
تغییر آب و هوا یعنی چه؟

آب و هوا یعنی میانگین مجموعه اتفاقات آب و هوایی یک منطقه در مدت طولانی  است. به عنوان مثال، ممکن است که یک روز زمستانی در شهر کرد، آفتابی و خفیف باشد اما میانگین– آب و هوا به ما می گوید که شهر کرددر زمستان عمدتا سرد وپر برف و باران خواهد شد. تغییر آب و هوا در بلند مدت نشان دهنده تغییر در الگوهای آب و هوا یی است.یعنی می تواند در سرد شد ن یا گرم شدن  یامقدار بارندگی یا درافزایش  یاکاهش بارندگی سالانه اثر بگذارد.

Niٌo (ال نینو)چیست؟

Niٌo (ال نینو)الگوی آب و هوایی  است که در آن آبها در اقیانوس آرام در نزدیکی خط استوا داغتر از حد معمول می شود و جو و آب و هوای سراسر جهان را تحت تاثیر قرار است. شرایط آب و هوایی ال Niٌo هر چند سال به چند سال  رخ می دهد ، و قابل پیش بینی نیست. ال Niٌo نام اسپانیایی پسر بچه مسیحی است. واین نام گذاری توسط ماهیگیر مکزیکی  انجام شدکه متوجه شد این الگوی آب و هوایی اغلب هنگام کریسمس شکل گرفته است.
پدیده ال Niño (ال نینو) چه اثری بر آب وهوا ی یک منطقه دارد؟
پدیده ال Niño (ال نینو) آب و هوای ایالات متحده، به خصوص  کالیفرنیا و ایالات جنوبی را تغییرمیدهد. معمولا, El Niٌo باران بیشتر و درجه حرارت بالاتر به دنبال دارد.
 همچنین، جریانهای گرم اقیانوسی به نقاط دورتر در سواحل شمال  در امتداد ساحل غربی امریکا رفته وو انواع ماهی گرمسیری در آبهای شمال  و درامتداد ساحل غربی ایالات متحده می تواند مشاهده شود. ال Niٌo نیزممکنست باعث گرمتر شدن زمستان (البته نسبت به درجه حرارت  طبیعی زمستان     )در مناطق شرقی امریکا بشود .علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
یاس
دوشنبه 1 آبان 1396 07:35 ب.ظ
استاد تحقیق درباره ی کاشت داشت برداشت کمی توضیح بدین
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : کاشت شامل فرآیندهای مختلفی می‌باشد که رعایت فرآیندهای مورد نظر موفقیت در کاشت را در پی خواهد داشت این فرآیندها شامل :

شخم و آماده سازی مکانیکی و فیزیکی
بذرپاشی یا کاشت و استقرار اولیه گیاهان
آبیاری و زهکشی یا مدیریت آب و هوا در خاک
مصرف کود و نهاده‌های غذایی مورد نیاز گیاهان
ه کلیه عملیاتی که در فاصله جوانه زنی بذر تا برداشت محصول انجام می‌گیرد عملیات داشت گویند.

این عملیات، به عملیات آبیاری، تنک کردن، وجین کردن، سله شکنی، خاک دادن پای بوته‌ها، کود دادن، مبارزه با حشرات و آفات، کنترل آفات و بیماری‌ها، مبارزه با علف‌های هرز تقسیم بندی می‌شوند.
پس از اتمام دوره رشد و نمو گیاه، هنگام برداشت محصول فرا می رسد.

البته گیاهان را همیشه پس از پایان دوره رشد و رسیدگی کامل برداشت نمی کنند و زمان برداشت موقعی خواهد بود که گیاه حداکثر ارزش کیفی و کمی را حاصل نموده یا به عبارت دیگر مرحله رسیدن فیزیولوژیک فرا رسیده باشد.

چنانچه برداشت محصول دیرتر انجام شود و دقت کافی در طی عملیات برداشت صورت نگیرد معمولاً میزان محصول کاهش می یابد. پس از چیدن (برداشت) محصول نیز به علت ادامه برخی فعالیت‌های حیاتی در اندام‌های برداشت شده مثل تنفس یا تبخیر آب چنانچه محصول در شرایط نامناسبی نگهداری یا انبار شود مقداری از مواد ذخیره (مواد آلی) خود را از دست خواهد داد و حتی ممکن است مورد حمله آفات انباری و برخی بیماری‌های قارچی گیاهی قرار گرفته و کمیت و کیفیت محصول دچار نقصان شود.
یاس
دوشنبه 1 آبان 1396 06:47 ب.ظ
استاد فرق آب با آب وهواچیست
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : اب وهوا میانگین اتفاقات اب وهوایی در یک منطقه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر