آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

اب وهوا یعنی چه؟

تاریخ:سه شنبه 28 خرداد 1392-03:09 ب.ظ


آب و هوا: آب و هوا معمولا میانگین هر 30 سال  یکباربرای یک منطقه خاص و مدت زمان خاص  بررسی واندازه گیری شده واعلام  می شود. آب و هوا همان هوا نیست.بلکه  شرایط محیطی و میانگین الگوی آب و هوایی یک منطقه خاص است. آب و هوا وضعیت کوتاه مدت جو را توضیح می دهد.
سیستم آب و هوایی زمین چیست؟

جو     : لایه نازکی که اطراف کره زمین را پوشانده است و ازمخلوطی از گاز های قابل تنفس تشکیل شده  است را جو گویند
 این لایه نازک  کمک می کند تا زمین بیش از حد گرم  یا خیلی سرد نشود.

اقیانوس ها :    اقیانوس ها حدود 70 درصد از سطح زمین را پوشانده اند. وسعت و خواص حرارتی آب اقیانوسها ،موجب ذخیره مقدار زیادی از انرژی گرما می شود.
خشکی ها    : خشکی های زمین 27 درصد سطح  کره زمین را تشکیل می دهند و وضعیت پستی و بلندی های  زمین ،الگوهای آب و هوایی را تحت تاثیر قرار می دهد.
یخ :    مقدار یخ جهان بزرگترین تامین آب شیرین است.  که یخ ها 3 درصد باقی مانده  سطح زمین ،قاره جنوب(قطب جنوب) و گرینلند را پوشش می دهد. دلیل بسیار مهم ان  است که یخ نقش مهمی در تنظیم آب و هوایزمین دارد.
زیست کره (محیط زیست):محیط زیست شامل جو وآب وخاک کره زمین است.    بخشی از جو زمین و اقیانوس های زمین که از زندگی  ورشد گیاه و جانداران یاهر ارگانیسم  زنده ای حمایت میکنند،جزومحیط زیست است. محیط زیست جایی است که در آن گیاهان و جانوران از جمله انسان زندگی می کنند..
اقیانوس ها چه تاثیری بر آب و هو ا زمین دارند?
اقیانوس  های  سطح زمین گرما ی ساطع شده از خورشید را جذب کرده و سپس  این جریان دما را در سراسر جهان گسترش می دهند.. این جریانات از اقیانوس ها و در برخی از مناطق رودخانه یادر دریا ، گرم و یا سرد مای هوا بالای آنها،
 جابجایی هوای سردبالای جو با گرمای  سطح زمین باد را تشکیل میدهند .این باد ها  مثل کولر عمل می کنندو باعث خنکی زمین شده ویا گرمای مناسب به سطح زمین می دهند.
تغییر آب و هوا یعنی چه؟

آب و هوا یعنی میانگین مجموعه اتفاقات آب و هوایی یک منطقه در مدت طولانی  است. به عنوان مثال، ممکن است که یک روز زمستانی در شهر کرد، آفتابی و خفیف باشد اما میانگین– آب و هوا به ما می گوید که شهر کرددر زمستان عمدتا سرد وپر برف و باران خواهد شد. تغییر آب و هوا در بلند مدت نشان دهنده تغییر در الگوهای آب و هوا یی است.یعنی می تواند در سرد شد ن یا گرم شدن  یامقدار بارندگی یا درافزایش  یاکاهش بارندگی سالانه اثر بگذارد.

Niٌo (ال نینو)چیست؟

Niٌo (ال نینو)الگوی آب و هوایی  است که در آن آبها در اقیانوس آرام در نزدیکی خط استوا داغتر از حد معمول می شود و جو و آب و هوای سراسر جهان را تحت تاثیر قرار است. شرایط آب و هوایی ال Niٌo هر چند سال به چند سال  رخ می دهد ، و قابل پیش بینی نیست. ال Niٌo نام اسپانیایی پسر بچه مسیحی است. واین نام گذاری توسط ماهیگیر مکزیکی  انجام شدکه متوجه شد این الگوی آب و هوایی اغلب هنگام کریسمس شکل گرفته است.
پدیده ال Niño (ال نینو) چه اثری بر آب وهوا ی یک منطقه دارد؟
پدیده ال Niño (ال نینو) آب و هوای ایالات متحده، به خصوص  کالیفرنیا و ایالات جنوبی را تغییرمیدهد. معمولا, El Niٌo باران بیشتر و درجه حرارت بالاتر به دنبال دارد.
 همچنین، جریانهای گرم اقیانوسی به نقاط دورتر در سواحل شمال  در امتداد ساحل غربی امریکا رفته وو انواع ماهی گرمسیری در آبهای شمال  و درامتداد ساحل غربی ایالات متحده می تواند مشاهده شود. ال Niٌo نیزممکنست باعث گرمتر شدن زمستان (البته نسبت به درجه حرارت  طبیعی زمستان     )در مناطق شرقی امریکا بشود .علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر