آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

ابر ها واب وهوا

تاریخ:سه شنبه 28 خرداد 1392-04:30 ب.ظ

ابر چیست؟
ابر مجموعه  ای بزرگ از قطرات بسیار کوچک آب یا کریستال های یخ  تشکیل شده است. قطرات بسیار کوچک و سبک که در هوا شناورند .


 ابر چگونه تشکیل شده است؟

تمام هوایی که شامل ذرات آب باشد، اما نزدیک زمین ،و معمولا به شکل گاز نامرئی  باشد بخار آب نامیده می شود. هنگامی که هوای گرم افزایش می یابد، ذرات اب  افزایش می یابند به علت سبکی بالا رفته و سردو متراکم می شوند.  بنابراین برخی از بخار متراکم بر روی ذرات کوچک گرد و غبار که در هوا شناور هستند می نشیند وکم کم به شکل قطرات کوچک اطراف ذرات گرد و غبار بزرگتر وبزرگتر می شوند هنگامی که میلیاردها این قطرات با هم گرد امدندآنها به شکل ابر قابل مشاهده هستند
چرا ابرهای سفید هستند؟

ابرهای سفید  منعکس کننده نور خورشید هستند. نور از رنگ های رنگین کمان تشکیل شده (7رنگ:قرمز،نارنجی،زرد،سبز،آبی،نیلی،بنفش)و وقتی همه با هم ترکیب شوند شما آنها سفید را  . خورشید زرد رنگ به نظر می رسدزیرا رنگ زرد را بیشتر از هر رنگ دیگرمنتشر میکند . ابرها همه رنگ ها را بازتاب می کند ،به همین دلیل رنگ ابر را سفیدمیبینید
چرا بعضی ابرها خاکستری روشن هستند؟
ابرها از قطرات ریز آب یا بلورهای یخ با معمولا ترکیبی از هر دو ساخته شده اند. پراکندگی تمام نوربه ساخت آب ویخ  که ابر را تشکیل می دهد بستگی دارد،که ابر سفید یاخاکستری به نظر می رسد. اگر ابرها ضخامت کافی  یا نازک داشته یا در ارتفاع کافی نسبت به زمین باشند همه ی نورها به یک صورت پراکنده شده وسفید هستند . اگر تعداد زیادی از دیگر ابرها اطراف هم گرد بیایند ابرهای باضخامت زیاد تشکیل می شود که ابرها سایه خود را بر  ابر دیگر انداخته  به رنگ  خاکستری یا  خاکستری رنگارنگ ظاهر می شوند.
چرا ابرها شناور ند؟

ابر از قطرات آب مایع ساخته شده اند. هنگامی که هوا توسط خورشید گرم شده ذرات بخار اب افزایش می یابدوبه ارامی بالا می روند. کم کم با سرد شدن ذرات آب متراکم شده به نقطه اشباع  میرسد ، وتشکیل ابرمیدهد. تا زمانی که هوا کاملا سرد نشود،در هوا شناور می مانند.
ابرها چگونه جابجا می شوند؟
 
ابرها با باد حرکت می کنند. ابرهای سفید وپنبه ای توسط جریان تندبادها گاهی با بیش از 100 مایل در هر ساعت تا بالا رانده می شوند در طول مسیرهنگامی که ابرها به هم می رسند  رعد و برق پیش می اید که سرعت آنها معمولا در 30 تا 40 مایل در ساعت است
چرا ابرها در ارتفاع های مختلف تشکیل می شوند؟
ویژگی ابرها این است که به عناصر موجود، از جمله مقدار بخار آب، درجه حرارت در ارتفاع ،سرعت باد و فعل و انفعال دیگر توده هوابستگی دارد .

چگونه مه تشکیل شده است؟

1-وزش هوای گرم ومرطوب به منطقه سرد
2-تشکیل مه!   بخارو رطوبت با هوای سرد متراکم شده  مه تشکیل شده.
بسیاری از انواع مختلف مه وجود دارد، اما زمانی که باد هوای گرم و مرطوب منطقه جنوب  حرکت دهد وبه منقطه سرد برخوردکند مه بیشتری تشکیل می شود.چگونگی  انبوه مه اغلب به  مقدارجریان هوای گرم و مرطوب بر خاک بسیار سردتر و یا برفی, بستگی دارد.برخورد جریان هوای گرم و مرطوب با سطح سردباعث سردشدن هوای گرم ومرطوب می شودذرات به هم می پیوندند وموجب تشکیل مه متراکم می شود. باتابش نور, مه نزدیکی زمین کم کم ازبین می رود تا کاملا ناپدید شود .
انواع ابرها
سیروس
ابرهای سیروس: رایج ترین ابرها بالا هستند.در ارتفاع بالاتر از 18000 پا مومانند، یارشته ای  پر مانند،از  بلورهای ریز یخ تشکیل شده اند . ابرهای سیروس معمولاً سفید هستند و پیش بینی آب و هوای دلپذیر بارانی  را  خبر میدهد. با تماشای حرکت ابرهای سیروس شما می توانید بگویید از کدام جهت توده ها ی آب و هوای در حال نزدیک شدن است. با دیدن ابرهای سیروس آن معمولا نشان می دهد که تغییر در آب و هوا در عرض 24 ساعت رخ خواهد داد.
ابرها ی"آلتو"
Altostratus ابرها خاکستری یا خاکستری مایل به آبی ،لایه لایه است که سطح ابرها از قطرات آب و بلورهای یخ تشکیل شده .ابرها معمولا تمام آسمان را پوشش میدهد. در مناطق نازک تر از ابرها، خورشید ممکن است کمی قابل مشاهدهباشد باشد اخبر از طوفان با باران یا برف مداوم می دهد.ظهور این ابر در یک صبح زیباممکن است دربعدازظهر رعدوبرق یا بارندگی بیش ایددر ارتفاع6500 تا 18000 پا
                سیر و کمولوس
سیرواستراتوس
ابرهای سیرواستراتوس cirrostratus ابرهای نازک, در ارتفاع بالا که اغلب تمام آسمان را تحت پوشش دارد. آنها بسیار نازک است که خورشید و ماه از پشت انها  دیده می شود. این ابرها معمولا 12-24 ساعت قبل از باران یا برف طوفان ظاهر می شوند
Cirrocumulus    سیروکومولوس ابرها به نظر می رسد به شکل پنبه مانند، گرد سفید.  یاموج مانند شبیه فلس ماهیکه در ردیف های بلند ظاهر می شود . این ابرها معمولا در زمستان دیده می شود وآب و هوا سرد را خبر می دهد. در مناطق گرمسیری, آنها ممکن است خبر دهد که طوفان نزدیک است..
ابرهای استراتوس
ابرهای استراتوس یکنواخت و خاکستری هستند ، که اغلب تمام آسمان را پوشش میدهد. آنها شبیه به مه که دور از  زمین تشکیل شده است. گاهی از این ابرها قطرات باران  سقوط می کند وگاه نم نم باران.تا6,500 ارتفاع ابر نزدیک زمین است بالاتر از مه
ابرها nimbostratus نیمبوس فرم خاکستری تیره، اغلب رگبار به همراه دارد شکل گل کلمی هستند.
ابرهای کومولوس  :به شکل قطعات  پنبه در اسمان پراکنده شده اند.

ابرها (کومولونیمبوس)cumulonimbus      با رعد و برق ابرها همراه هستند. بادها بالای ابررا مانند شکل سندان می  سازند. نوک سندان در مسیر طوفان در حال حرکت است.این ابرها با باران، برف، تگرگ، رعد و برق و حتی تورنادو همراه هستند. رشد عمودی ابرهادارد.
ابرهای ویژه

ابرهای عدسی مانند :الگوی ایجاد شده توسط موج باد کوه ها ایجاد می شود. آنها به صورت دیسک درحال پرواز نزدیکی کوه هابه نظر می رسند.

مه ابر نزدیک به  زمین است. مه از میلیاردها قطرات کوچک آب، شناور در هوا تشکیل شده است. اگر گاه دید جوی در نزدیکی سطح زمین کاهش می یابد به 1 کیلومتر یا کمتر می رسد.

ابرلوله های بخار  :ابری که  درمسیر حرکت هواپیما ، پشت هواپیمای جت ،تشکیل می شود.. زمانی که هوای مرطوب گرم از اگزوز جت خارج شودو با هوای کم فشار و دمای پایین مخلوط شودوابری لوله مانند شکل لوله اگزوزهواپیما درست می شود یعنی به همان صورت که از اگزوز خارج شده بلافاصله سرد می شود.

ابر سبز :اغلب با آب و هوایی شدید همراه است. رنگ سبز به طور کامل نیست، داخل ابرهاحاوی قطرات آب مایع و تگرگ  است ابر سبز هرکجا دیده شد به احتمال زیاد با طوفان تگرگ و تورنادو همراه است.
چرا شما می توانید هنگامی که بیرون سرد است نفس خود را به شکل ابر ببینید ؟
نفس به طور طبیعی گرم و مرطوب است. جزء بزرگی از گاز نامرئی بخار آب است. بازدم نفس شما گاز کربنیک وهوای گرم ومرطوب  به شکل بخار آب  از دهان شما گرم خارخ شده به هوای سرد برخورد کرده متراکم می شود وذرات به هم می چسبند وذرات بزرگتری را تشکیل داده و قابل مشاهده می شوند.دعلم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
الهه
جمعه 18 فروردین 1396 11:42 ق.ظ
انرژی آب باد و سوخت ها چه ارتباطی با انرژی خورشید دارند
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=انرژی+باد&SSOReturnPage=Check&Rand=0
م
جمعه 13 اسفند 1395 10:37 ق.ظ
نور خورشید چگونه به ایجاد ابر باد و باران کمک میکند

لطفا زودتر پاسخ دهید
احمد
دوشنبه 18 بهمن 1395 03:47 ب.ظ
انرژی آب ، بادوسوخت هاچه ارتباطی باانرژی خورشیددارند؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : منشا تمام انرژی ها خورشید است
محمد
جمعه 19 آذر 1395 05:10 ب.ظ
چرا بااین که سرعت ابر از زمین کم تر ابر از زمین جا نمی ماند
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : ارتفاع ابرها متفاوت سرعت باد در بالا متفاوت
علی
چهارشنبه 2 تیر 1395 05:05 ق.ظ
دستتون درد نکنه عالی بود
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
سه شنبه 25 اسفند 1394 11:18 ق.ظ
تو تهران همیشه ابر ها از غرب به شرق می ایند ؟ چرا؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : همه جای حرکت ابرها از مغرب به مشرق زیرا حرکت زمین از مغرب به مشرق است
جمشید=طبا
یکشنبه 4 بهمن 1394 03:31 ق.ظ
چرابیشترابرهاچسبیده به کوههاهستند
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : کوه ها موجب چلوگیری از حرکت ابرها می شوند وابر در همان منطقه ریزش کند
وه‌ها می‌توانند نقش‌های بسیار زیادی در زندگی انسان‌ و موجودات ایفا كنند، یك كوه می‌تواند تاثیر فراوانی در شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه داشته باشد.به عنوان مثال شكل‌گیری ارتفاعات رشته كوه‌های هیمالیا باعث شده است جریان هوای عادی حاكم بر اطراف زمین برهم خورد و اقلیم‌های متفاوتی ایجادشود. رشته كوه‌های البرز و زاگرس نیز مانند دیوار و سدی مقابل جریان‌های مرطوب مدیترانه و دریای كاسپین محسوب می‌شوند كه باعث شده است منطقه خشكی در ایران مركزی ایجاد شود. به همین دلیل بارش باران و هوای مرطوب دریك منطقه و خشكی و بی‌آب و علفی در منطقه دیگر باعث تنوع‌های زیستی با پوشش‌های گیاهی و جانوری متفاوتی شده است. همچنین دامنه كوه‌ها به دلیل بارش فراوان چشمه‌ها و رودها، حوزه آبریز مناسبی برای كشت محصولات كشاورزی و زندگی دامداری محسوب می‌شود. سهولت دستیابی به منابع آبی و آب و هوای مناسب دامنه‌ كوه‌ها نیز زمینه‌ای مساعد برای سكونتگاه و گسترش زندگی شهری در دامنه‌های كوه‌ها فراهم كرده است.
فرزاد
دوشنبه 19 آبان 1393 10:36 ب.ظ
علت اینکه ابر ها گاهی اوقات در اسمان ناپدید می شوند چیست؟
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : سلام.علت درجه حرارت است و در هوای گرم ابرها کم و در هوای سرد بیشتر می شوند
قم
پنجشنبه 14 فروردین 1393 02:53 ب.ظ
تتتتتتتتتتتتتتت
فرشته
پنجشنبه 14 فروردین 1393 02:50 ب.ظ
زیبای زیبا بود
احمد
شنبه 12 بهمن 1392 09:01 ب.ظ
لطفا پیشرفته تر را برای ایملم بفرستید وبازهم ممنون هستم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر