تبلیغات
معلم5 فتحی - باران اسیدی چیست؟

آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

باران اسیدی چیست؟

تاریخ:چهارشنبه 29 خرداد 1392-10:38 ق.ظ


باران اسیدی بارانی که اسیدی شده است. باران توسط اکسیدهای گوگرد و نیتروژن  اسیدی می شود. باران اسیدی معمولا pH(درصد اسیدی) کمتر از 5.6 دارد. هنگامی که آلاینده های اکسیدهای گوگرد واکسید نیتروژن موجود در دود نیروگاه ، دود کارخانه و اگزوز ماشین ، با رطوبت در جو واکنش میدهد وترکیب جدیدی میسازند. در سطح پایین ازن  ، لایه ای رسوب خشک دوده مانند خاکستری ، شبیه برف و مه دودمانند تشکیل می شودکه  موجب  بارش باران اسیدی، می شوند.
چه چیزی باعث ایجاد باران اسیدی است؟
 
باران اسیدی می تواند ناشی از بسیاری از چیزهاباشد. یک علت  آن اکسیدهای گوگرد و نیتروژن است  که     بوسیله دودها وگازهای صنعتی کارخانه ها و نیروگاه ها یی که با  سوزاندن سوخت های فسیلی (مانند گاز طبیعی و زغال سنگ یا نفت) کار می کنند، منتشر می شوند ،. علت دیگر وسایل نقلیه (اتومبیل به عنوان مثال، اتوبوس) که  با سوخت بنزینی و دیزلی کار می کنند. این سوخت حاوی دی اکسید گوگرد،با سوختن از اگزوز منتشر می شود. همچنین  علت دیگر باران های اسیدی وسایل نقلیه  ای است که موتور های آنها  باگاز ی حاوی اکسیدهای نیتروژن کار می کنند،. یکی دیگر از علت ها آزاد شدن دود ناشی  از وسایل گاز سوز خانه ها یا آتش سوزی... که شامل دی اکسید گوگرد است. برخی از علل نسبتا جزئی علل طبیعی هستند مثل آتشفشان،  گازمرداب و پوسیدگی گیاهان که دی اکسید گوگرد را وارد جو می کنند.  البته عوامل طبیعی تنها 10 درصد از آلودگی باران اسیدی باعث می شوند.
عوارض و مشکلات باران اسیدی چیست؟
...
بسیاری از مشکلات و عوارض ناشی از باران اسیدی وجود دارد. باران اسیدی باعث شده  تخریب ساختمان مجسمه و پل ها سریع تر از حد معمول انجام  شود.
مشکل دیگر آن الوده شده هزاران دریاچه ، رودخانه و نهرها در سراسر جهان است.  که باعث اختلال در اکوسیستم و حیات جانوران شده و اسیب بسیار وارد شده واز بین بروند. باران اسیدی نیزبه خاک و ریشه درخت خسارت  وارد می کند. وقتی خاک اسیدی شده است، ریشه های درخت اسیب دیده  دیگر  قادر  نیست مواد مغذی به اندازه کافی برای حمایت از درخت را برساند . هنگامی که باران اسیدی بر روی درختان می ریزد، برگ  هازرد و قهوه ای شده و درخت دیگر نمی تواند فتوسنتز (غذا سازی)را انجام دهد.
مشکل دیگر زمانی   است که باران اسیدی به اشکال مختلف در تنفس مردم  اشکال ایجاد می کند. باران اسیدی نیز به افراد غیر مستقیم آسیب می رساند.یعنی   وقتی مردم  با خوردن ماهی که از  دریاچه های آسیب دیده و یا رودخانه ها صید شده، گرفتار اسیب های بدنی می شوند.  عوارض دیگر،باران اسیدی باعث خوردگی  منبع آب که فلزی است وهمچنین  لوله های مسی یا الومینیوم   می شوند که به ضرر انسان است.
همچنین  بارن اسیدی موجب مرگ پرنده هایی می شود که با تغذیه ماهی های دریاچه های الوده زند گی می کنند  .و...
اتفاقاتی که در اثرباران اسیدی انجام شده کدامند؟
در اینجا به برخی و بسیاری از چیزهای بد است که به دلیل باران اسیدی اتفاق افتاده است وجود دارد. در سوئد، آب آشامیدنی  یکبار باعث  سبز شدن  موی مردم شد. در جمهوری چک  بسیاری از درختان همه برگ  های خود رادر نتیجه باران اسیدی را از دست دادند. تاج محل در هند یکی از ده شگفتی های جهان همواره با باران اسیدی تهدید  می شود. برخی از ساختانهای قدیمواثارتاریخی و مجسمه های  معروف  مثل یادبود لینکلن و مجسمه مارکوس اورلیوس ساخته شده میکل انژ (Michaelangelo ) به دلیل باران اسیدی رو به وخامت را رفته ودر حال تخریب هستند.. در لندن در سال 1952، دود بسیار غلیظ اسید 4000، نفر را به کشتن داد.
 کدام منطقه از جهان بیشتر باران اسیدی می بارد؟
مکان های مختلف در سراسر جهان تحت تاثیر باران اسیدی قرار دارند و در اینجا چند مورد بیان می کنیم. قسمت شمال شرقی ایالات متحده که در آن تعداد کارخانه ها و نیروگاه های برق ایجاد  شده یک منطقه آسیب دیده  از باران اسیدی است. ونیز جنوب شرقی کانادا متاثراز باران اسیدی است و علت اصلی کارخانه در منطقه تورنتو همیلتون است. اروپای مرکزی واسکاندیناوی Scandanavia (سوئد، نروژ و فنلاند) نیز، بریتانیا و دیگر کارخانجات اروپایی که اسیب دیده اند.. یکی منطقه دیگر  که تحت تاثیر قرار است بخش هایی از آسیا ی میانه و هند به طور خاص چین که در آنهاباران اسید ناشی از وجود تعداد زیادی کارخانه است
راه حل های ممکن برای باران اسیدی چیست؟

راه حل های ممکن بسیاری برای مشکل باران اسیدی وجود دارد. یکی استفاده ازانرژی پاک است(انرژی آب ،باد،خورشید چشمه های آب گرم زیر زمین و.... راه حل دیگری برای سوزاندن زغال سنگ مؤثرتر است. این است که دودکش نیروگاه ها و کارخانه طوری ساخته شده اند که طوفان باعث انتشار گوگرد 90-95 ٪ می شود . نصب شده است. این مشکل را نیز با اجرای استانداردکردن دودکشها با کمک گچ ومصالح ساختمانی تنگ شود  یا وسایل نقلیه که  با سوزاندن گاز و گازوئیل مقدار قابل توجه الاینده وارد هوا می کند. یکی دیگر از راه حل ها اتصال دستگاه هایی مانند مبدل کاتالیزوری به لوله اگزوز ماشین برای به حداقل رساندن مقدار دی اکسید گوگرد خروجی از  اگزوز ماشین کمک شود.
ما چه کنیم؟
ما می توانیم برای کمک به حل مشکل باران اسیدی کارها یی انجام دهیم. ما به جای  استفاده از ماشین شخصی با پیاده روی، دوچرخه سواری، با استفاده از حمل و نقل عمومی یا اتوبوسهای بی.آرتی.ومترو،به هوای پاک کمک کنیم. ما نیز با خاموش کردن  به موقع دستگاه های برقی و رایانه کمک کنیم. تلویزیون  را روشن نگذاریم وبه کار دیگر بپردازیم.و...

تاریخچه مشکل باران اسیدی
اطلاع کمی از تاریخچه باران اسیدی است. سرچشمه مشکل باران اسیدی احتمالا در طول سال 1730 در اوج انقلاب صنعتی است. که  تحقیقات در سال 1950 آغاز شده در سال 1960 متوجه شدهاند که باران اسیدی است وبه کشف علل ان پرداختند . از سال  1960متوجه  شدند که دودکش بلند کارخانه محلی اجازه  داده که وزش باد آلاینده ها را دور تر از کارخانه ، تامنطق روستایی دورتر حمل کرده  که در بارش باران از وجود مواد کارخانه خبر داد. در سال 1984 گزارش شده است که تقریبا نیمی از درختان در جنگل سیاه معروف در آلمان توسط باران اسیدی آسیب دیده بود. در سال 1988 به عنوان بخشی از سازمان ملل متحد ،در جلوگیری از الوده کردن هوا ایالات متحده آمریکا و 24 سازمان دیگر به برخی از قوانین محدود کننده  استفاده ازگازهای اکسید نیتروژن  واکسید گوگرد  توافق شد.آیا اجرا خواهد شد؟
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
سه شنبه 31 فروردین 1395 08:12 ب.ظ
تاچک
پارمیدا
یکشنبه 10 خرداد 1394 04:17 ب.ظ
پارمیدا
یکشنبه 10 خرداد 1394 04:16 ب.ظ
عالی بود
یکشنبه 10 خرداد 1394 04:15 ب.ظ
خوب بود
حسین
چهارشنبه 13 اسفند 1393 04:47 ب.ظ
عالی
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
سه شنبه 27 آبان 1393 06:17 ب.ظ
واقعا خیلی به درسم می خورد
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی :
zahra
یکشنبه 11 اسفند 1392 08:08 ب.ظ
کمک بزرگی به من کردی عزیزم ممنونم♥♡♥♡■□■□
پگاه
جمعه 20 دی 1392 10:37 ب.ظ
بابک
شنبه 23 آذر 1392 06:32 ب.ظ
عالی بووووووووووووووود
پنجشنبه 9 آبان 1392 11:55 ق.ظ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر