آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

وزش باد وتغییرات اب وهوا چیست؟

تاریخ:چهارشنبه 29 خرداد 1392-11:13 ق.ظ

باد سنج وباد نما وسایل اندازه گیری   سرعت بادو جهت باد
باد هوا ی در حال حرکت است. علت  آن  تابش خورشید  به سطح زمین  وایجادحرارت توسط خورشید است. از آنجا که سطح زمین از خشکی و آب تشکیل شده است، جذب تابش خورشید به  این قسمتها باعث اختلاف درجه حرارت در اب وخشکی می شود..
 دو عامل لازم است تا باد را مشخص کنید: سرعت و جهت.

چه چیزی باعث  وزش باد می شود/؟
تابش خورشید باعث گرم شدن سطح زمین، وهوا(اتمسفر)  می شود.  . برخی از قسمت های  زمین اشعه مستقیم از خورشید را تمام طول سال دریافت  می کنندو همیشه گرم هستند. جاهای دیگرکه  اشعه های غیر مستقیم دریافت میکنند، آب و هوا سردتر است اختلاف درجه حرار ت در دو منطقه موجب باد می شود . به این صورت که هوای گرم، که وزن آن کمتر از هوای سرد است وسبکتر است به بالا میرود. سپس هوای سرد حرکت و جایگزین هوای گرم می شود. این جابه جایی هوا است که باعث وزش باد می شود.
وزش  توفان گسترده طولانی که با سرعت می وزد بارعد و برق شدید همراه است. این طوفان آسیب قابل توجهی به اموال و زندگی وارد می کند. طول مسیر  این طوفان حداقل 280 مایل طولانی است. عرض از 50 تا 300 مایل می باشد. اما می تواند در هر زمان در طول بهار و تابستان رخ دهد.

تند باد چیست؟

تندباد  سریع، رودخانه هوا در جو در حدود 12 کیلومتر بالاتر از سطح زمین درجریان است. آنها در فاصله بین منطقه گرم استوا ومنطقه قطبی رخ می دهند.. به دلیل اثر چرخش زمین وزش تند باد  از غرب به شرق به  صورت مارپیچ و یا موج ماننددر سطح زمین ب سرعت های پایین تر از باد واقعی می وزند.
گردباد وباران
الگوهای باد جهانی چیست؟

خط استوا اشعه مستقیم خورشید را دریافت می کند. اینجا هوا گرم است و افزایش مناطق کم فشارباعث حرکت به مناطق  حدود سی درجه شمال و جنوب خط استوا، هوای گرم خط استوا    به خنکی  میگراید.. بین سی درجه عرض جغرافیایی و خط استوا، هوای خنک به خط استوا بازگشته. بقیه جریان هوا به سمت قطبمی رود.
چگونه بادبرای  زمین مفید است؟

باد منبع سریعترین رشد برق در جهان است. یکی از اشکال  انرژی ایست که کم هزینه، انرژی تجدید پذیر ،وقابل دسترس است. برخی از کارشناسان می گویند گاهی اوقات می تواند ارزان ترین شکل از هر نوع انرژی باشد. تولید برق از باد بدون ضایعات خطرناک است. بهتر از همه  این که، عرضه آن نامحدود است.

نسیم زمین چیست؟
روزها تابش خورشید زمین را سریع گرم می کندزیرا خاک کدر است وگرما را جذب می کندوهوا خنک است این جابجایی هوای خنک با هوای گرم خشکی باد را تشکیل می دهد  که روزها از دریا به ساحل می وزد( یعنی در روز هوای گرم ساحل  به دلیل سبکی بالا میرود وهوای خنک دریا به طرف ساحل می وزد

نسیم زمین :در شب هنگامی که زمین سریع ترگرمای خودرا نسبت به دریا از دست می دهدباد ملایمی از دریا به ساحل می وزد که نسیم گویند..   هوای گرم دریا در شب بالا رفته وهوای سرد خشکی جای انرا می گیرد این گردش هوا باد ملایمی ایجاد می کند  نسیم نام دارد. .
نسیم دریا چیست؟

در یک روز گرم تابستان در امتداد ساحل این اختلاف حرارت زمین و دریا منجربه وزش باد ملایمی  به نام نسیم دریا می شود .بالاتر از سطح زمین توسط تابش خورشید گرم می شود,  این افزایش گرما موجب  می شود سبک تر از هوا شود به بالا رفته    وهوای خنک دریا به طرف ساحل  می وزد وجای هوای گرم را می گیرد.  این جا بجایی هوای دریا وساحل نسیم رلپذیری ازدریا می وزد . این نسیم در بعد از ظهر گرم تابستان می تواند دلپذیر باشد..
چگونه کار آسیاب های بادی
اسیاب های بادی اهسته وهم اهنگ با باد کار می کنند.
جریان باد بر تیغه بلند با شکل خاص مانند اثر باد بر بال هواپیما, باعث می شود آنها را به نوبه خودحرکت کنند. تیغه ها متصل به محور متحرک است که باعث چرخش ژنراتور الکتریکی برای تولید برق می شود.

علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر