آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

باران وسیل

تاریخ:چهارشنبه 29 خرداد 1392-11:46 ق.ظ

آب هوا     ابرها         باران اسیدی      اتمسفر       باد        باران           
چگونه باران شکل می گیرد
؟در اثر هوای گرم ذرات ریز اب در آسمان افزایش  می یابد. پس بخار آب (آب نامرئی در هوا) همیشه در هوا وجود دارد.  معمولا هوای گرم اب بسیار کمی را در خود نگه میدارد .بلکه به صورت ذرات بسیار ریز بخار به هوا می فرستد به عنوان مثال، در تابستان معمولا بسیار مرطوب است. هنگامی که به اندازه کافی این ذرات بخارگرد هم امدند آنها به عنوان ابرها میبینیم. اگر ابرها به اندازه کافی بزرگ و قطرات آب به اندازه کافی باشند، چتری از ابر تشکیل می شود که  بزرگتر وبزرگتر می شود،اسمان را ابر می پوشاند. زمانی  هوا سرد تر شد پیوستگی بیشتر می شود ذرات اب سنگین شده، به دلیل جاذبه زمین فرو می ریزند وشما باران راحس می کنید
چه چیزی باعث باران می شود
 عواملی که که ابرهارا افزایش می دهد یا باران رخ می دهد، عبارتند از:کوه ها، افت فشار هوا،عبور جبهه سرد،حتی وزش باد وتند باد
اندازه قطرات باران چقدر است؟

قطرات باران بسیار کوچکتر ازانچه ما فکر می کنیم هستند! آنها در واقع کوچکتر از واحد سانتی متر هستند.  قطر قطرات باران در محدوده از (    254 0 /   0سانتیمتر)
تا ( 635  / 0سانتیمتر)است. 

سرعت قطرات باران چگونه هستند؟

با در نظر گرفتن وزش باد وباران، قطرات باران بین 7 و 18 کیلومتر در ساعت (3 و 8 متر در ثانیه) هنوز هوا قراردارند  تا به زمین سقوط کنند. محدوده سرعت بستگی به اندازه ها هم دارد. هنگامی که آنها بیش از 18 کیلومتر در ساعت  سرعت داشته باشن به دلیل اصطکاک هوا قطرات باران می شکند وریز تر می شوند
سیل چیست؟

سیل : روزهای متوالی پر  باران و شدید ویا آب شدن  برف، که در نتیجه آن رودخانه ها بالا آمده و اگربیش از ظرفیت  خودباشد آب اضافه   به اطراف جاری می شود..
سیل برق آسا چیست؟

سیل برق آسا ناگهانی رخ می دهد که هنگامی بدون هشدار همواره در عرض چند ساعت باران شدیدببارد وبه سرعت میزان آب در حال افزایش  باشد،سیل پدید می آید.. اغلب پس از بارندگی های شدید به دلیل آهسته حرکت کردن ابرها رعد و برق رخ می دهد. در دره ها و دره  های باریک ، همواره جریان سریع تر  سیلابها   می تواند بسیار مخرب باشد.
آیا سیلاب ها ی برق اسا به مردم صدمه می زند?
 
سیلاب ها ی برق اسا عامل شماره یک کشتار و یرانی در آمریکاست و تقریبا 80% باعث  مرگ و میر می شود.در جاهای دیگر دنیا هم سیلاب های برق آسای ناگهانی باعث ویرانی وکشتار بسیاری می شود.
چه مقدار آب لازم است تا یک ماشین در ان شناور شود.?

یک برکه آب به ارتفاع حدودنیم متر آب می تواند  وسیله نقلیه بزرگ و یا حتی یک اتوبوس را شناور کند.
این است که چرا شما نباید هرگز در جاده ایکه دچار آب گرفتگی شده است  رانندگی کرد. فقط اب باران با ارتفاع حدود 20 سانتی متر که جریان دارد واین  سرعت حرکت سیلاب می تواند یک فرد را  بزمین بیندازد .
فقط باران زبان باران را می فهمد.
سازمان دیده بان سیل(حوادث غیر مترقبه هواشناسی) -  وظیفه اش این است که سرریزشدن آب رودخانه ،سدها را برای منطقه اعلام کند و امکان وقوع سیل را   بررسی کند..
      
رادار دوپلر چیست؟
رادار دوپلر شد ت بارش، وزش وسرعت باد را تشخیص داده و اندازه ومقدار تگرگ اندازه ومقدار بارش باران را برآوردمی کند.
همچنین تشخیص بروز زود هنگام رعدوبرق وشدت ریزش باران وتگرگ ووزش طوفان  که موجب ارائه پیش بینی های دقیق  هوا شناسی شود(از طریق تغییر در سیگنالهای دریافتی  سرعت وزش ویا... را تعیین می کنند)
سیل برق اسا ی بخش یا منطقه - بدان معنی که سیل برق اسا ممکن است  نزدیک  یا اطراف منطقه سازمان دیده بان سیل رخ دهد. در حالی که باران سنگین  می بارد در سراسر منطقه سیل برق اسا  در حرکت است  اعلام نظر سازمان دیده بان سیل فقط تا 12 ساعت معتبر است  واقدام در این 12 ساعت مفید است.
هشدار سیل –به معنی این است که در شرایط  وقوع سیل در منطقه ،هشدار رخ می دهد.
هشدار سیل برق اسا-- به این معنی که  هشدار میدهدکه امکان وقوع سیل در منطقه  وجود دارد. هشدار در زمان بارش باران  سیل آسا و  یا هنگام  شکستن سد ویا طوفان برف  ، جهت باز گشایی جاده ها صادر می شود..علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
ف.ک
یکشنبه 8 آذر 1394 06:09 ب.ظ
اگه درباره بارورکردن ابرها هم مطلب بود واقعاعالیه عالی می شد.^_^ممنون
پر
جمعه 29 خرداد 1394 11:39 ب.ظ
با سلام و خسته نباشید خدمت شما معلم بزرگوار! مطالب خیلی جالبی بود!واقعاً ایرانیان باید به داشتن چنین معلمان با معرفتی مثل خانم فتحی گل! افتخار کنند! یاشاسین ایران، یاشاسین خانم فتحی
پاسخ عفت فتحی باغبادرانی : یاشاسین پر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر