آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

اثر گلخانه ای چیست؟

تاریخ:چهارشنبه 29 خرداد 1392-01:11 ب.ظ

آب وهوا      ابرها       باران اسیدی        اتمسفر       باد       باران      باران وسیل
اثر گلخانه ای چیست؟

زمین در یک پتویی  ، که از چند لایه گاز ساخته شده به نام  هوا 'جو'   پیچیده شده است. خورشید خیلی داغ تر از زمین است و اینه پتو مانند از رسیدن اشعه  های زیان اورحرارتی (پرتو) به زمین جلو گیری می کند. اشعه خورشید بعد از تابش به زمین ،حرارت زمین به اتمسفرباز می گردد. گازها ی درون جو، از فرار مقداری از گرما به خارج از جو جلوگیری میکند.. این گازها جریان طبیعی بین خورشید، جو و زمین  رابه همان شیوه( گلخانه ای) برای زمین حرارت مناسب را فراهم می کند.. پنجره های گلخانه ای نقش گاز را در جو بازی میکند یعنی  نگهداری مقداری گرما برای  داخل گلخانه، اگر جو وگازها ی اتمسفر نباشد گرمای زمین به بالا رفته وزمین سرد می شود.

گرم شدن کره زمین یعنی چه؟


 
افزایش میانگین دمای زمین به گرم شدن زمین که به نوبه خود در آب و هوای زمین هم اثر می گذارد وگرم می شود.

اگر زمین گرمتر از حد میانگین شد ممکن است منجر به تغییرات در الگوهای بارندگی ،افزایش سطح دریا و طیف گسترده ای از اثرات بر گیاهان و حیات وحش و انسان شود. زمانی که دانشمندان درباره موضوع تغییر آب و هوا صحبت می کنند ، نگرانی انها اینست که   معتققدند گرمای بیش از حد زمین ناشی از نوع فعالیت انسان است.ایا زمین در حال گرمتر شدن است؟

بله! زمین یک درجه فارنهایت در طول 100 سال گذشته گرم است. اما چرا? خوب، دانشمندان دقیقا مطمئن هستند.که زمین خود د گرما را در خود نگه می دارد، اما بسیاری از دانشمندان آب و هوایی پیشرو جهان فکر می کنندکه کارهایی که مردم انجام می دهند به گرم شدن بیشتر زمین کمک می کند.گرمایش جهانی ممکن است یک مشکل بزرگ باشد
چند کار کوچک شما میتوانید انجام دهیدک
از ماشین شخصی کمتر استفاده کنید زیرا سوخت ماشین فسیلی است که گازهای خطرناک وارد جو می کند.
هر چه بیشتر از برق استفاده کنید گازهای بیشتری به داخل اتمسفر می فرستید.با خاموش کردن تلویزیون ووسایل برقی کمک به رفع مشکل است.
کاشت درخت یک سر گرمی عالی است که کمک به کاهش گازهای گلخانه ای است.زیرا درختان برای غذا سازی گازهای کربنیک را جذب می کنند.در پایان سعی کنید  بازیافت چیزها را فراموش نکنید.

گازهای گلخانه ای بسیار مهم هستندو عمدتا عبارتند از:

بخار آب به طور طبیعی در جو رخ می دهد
دی اکسید کربن
به طور طبیعی که بانفس کشیدن مردم و حیوانات تولید شده. گیاهان و درختان دی اکسید کربن را برای غذا سازی و رشد جذب می کنند. آتشفشان نیز تولید این گاز را تولید می کند. البته دی اکسید کربن با  مونواکسید کربن یکسان نمی باشد.
متان
گاو با هضم مواد غذایی خود را این گاز را ازاد می کند.  این گاز نیز از زمین های که در آن رشد برنج در مزارع برنج انجام می شود، آزاد می شود.

گاز مونواکسید
زمانی که گیاهان می میرند از پوسیدگی آنها، مونو اکسید تولید می شود.
ازن
به طور طبیعی در جو رخ می دهد.
افزایش اثر گلخانه ای
برخی از فعالیت های انسان نیز باعث تولید گازهای گلخانه ای می شود. این گازها در جو افزایشمی یابد . تعادل گازهای گلخانه ای در  کل سیاره به هم می خورد.

سوزاندن سوخت های فسیلی - زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی - انتشار دی اکسید کربن به اتمسفر. قطع و سوزاندن درختان نیز مقدار زیادی دی اکسید کربن تولید می کند.

یک گروه از گازهای گلخانه ای نام كلروفلوئوروكربنها - که معمولا به نام(اختصاری CFCs) هستند. –استفاده  بی رویه وبیهوده مانند قوطی اسپری مو و مواد شیمیاییکه درساخت فوم های پلاستیک استفاده شده است. مقادیر کم آنهادر جو در به دست امده است.. آنها گازهای گلخانه ای خطرناک هستند ، زیرا مقدار کمی می تواند مقدار زیادی از گرما را در خود نگه دارد.

هر چه  گازهای گلخانه ای در جو بیشتر و بیشتر شوند، بیشترگرمای زمین  را نگه می دارد وزمین گرمتر می شود که یک مشکل جهانی می شود.

بسیاری از دانشمندان معتقدند که نوع فعالیتها ی مردم برافزایش گازهای گلخانه ای تاثیر می گذارد.. اگر بر اضافه کردن الاینده های گازهای گلخانهای ادامه دهیم. زمین را برای زندگی خطرناک کرده ایم.اثرات

با بیشتر شدن گرمای به دام افتاده در سیاره زمین به معنی تغییر آب و هوای سراسر زمین و گرمترشدن  این سیاره خواهدبود شد. به عنوان مثال، تابستان گرمتر و زمستان هم بیش از حد گرم خواهد شد. این یک ایده خوب به نظر می رسد ممکن است اما این  شرایط باعث بالا رفتن درجه حرارت شده وزندگی را بر روی زمین سخت خواهد کرد.

در حال حاضر، بسیار برای دانشمندان دشواراست که  بگویند  کجا وچطور اثرات بدتری رخ خواهد داد..

آب و هوا

در بریتانیا، زمستان و تابستان درجه حرارت افزایش خواهد یافت و آب و هوا گرمتر خواهد شود. در زمستان آن نیز باران بیشتر ممکن است اما در تابستان ممکن است خشک وگرم باشد.

در سایر نقاط جهان اثرات متفاوت خواهد بود، بعضی منطق  گرم وخشک می شود  و بعضی مناطق مرطوب،. اگر چه بسیاری از مناطق گرمتر خواهد شد برخی از مناطق سردتر خواهد شد. ممکن است بسیاری ازمنطق دچار طوفان، سیل و خشکسالی شوند، اما ما نمی دانیم که کدام مناطق جهان را تحت تاثیر قرارخواهد داد.

سراسر جهان، این تغییرات آب و هوا به رشد انواع محصول می تواند تاثیر گذارد. گیاهان، حیوانات و حتی مردم ممکن است برای زنده ماندن در شرایط مختلف دچار مشکل شوند .سطح دریا

درجه حرارت بالاتر ، آب دریاها و اقیانوس ها را گسترش می دهد. ذوب یخ در قطب جنوب و گرینلند باعث بالا امدن اب دریا ها می شود.

سراسر جهان، سطح دریا، شاید 20 تا 40 سانت با شروع قرن آینده، ممکن است افزایش یابد.

بالا امدن ابهای سطح دریا مناطق ساحلی جهان مانند هلند و بنگلادش را تهدید خواهد کرد. در سراسر جهان، میلیونها نفر از مردم مناطق زمین در معرض خطر  جاری شدن سیل خواهد بود. بسیاری از مردم وادار به ترک خانه های خود را خواهند شدو مناطق وسیعی از زمین های کشاورزی به دلیل سیل خراب خواهد شد.

کشاورزی

تغییرات آب و هوا بر انواع محصولات کشاورزی در نقاط مختلف جهان تاثیر می گذارد. برخی از محصولات کشاورزی مانند گندم و برنج در دماهای بالاتر بهتر رشد  می کند، اما سایر گیاهان مانند ذرت و نیشکر در هوای گرم وخشک نمی توانند رشد کنند. همچنین تغییرات مقدار بارندگی  بر رشدبسیاری از گیاهان اثر می گذارد.
اثر تغییرات آب و هوا بر رشد گیاه ممکن است منجر این شود که به برخی از کشورها از داشتن غذای کافی محروم شوند. برزیل, بخش هایی از آفریقا، جنوب شرق آسیا و چین را بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته اند و بسیاری از مردم از گرسنگی رنج می برند.

آب

همه جا ی جهان ، در خواست بزرگ برای آب وجود دارد.مثل بسیاری از مناطق مثل صحرای آفریقا ، به اندازه کافی آب برای مردم وجود ندارد. تغییرات آب و هوا باران بیشتر در برخی از کشورها به ارمغان می اورد، اما برای دیگر مناطق  بارش باران ،کمتر خواهد شد.

گیاهان و حیوانات در معرض خطر!

شرایط روی زمین میلیونها سال برای زندگی  قابل  استفاده بوده. تغییرات آب و هوا و درجه حرارت رشد گیاهان و حیوانات را سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

به عنوان مثال،  با ذوب یخ در قطب شمال ،خرس های قطبی برای پیدا کردن زمین جدید برای شکار و زندگی دچار مشکل  خواهند شد .
بسیاری از حیوانات و گیاهان قادر به کنار آمدن با این تغییرات نیستند  و ممکن است بمیرند. این می تواند باعث از دست دادن برخی از گونه های حیوانی و گیاهی در مناطق خاصی از جهان یا در همه جا بر روی زمین شود

مردم
غییرات آب و هوا برهمه تاثیر می گذارد، اما برخی از جوامع بیشتر در معرض خطر خواهند بود. به عنوان مثال، کشورهای مناطق ساحلی که یک جمعیت بزرگ نظیر مصر و چین، که ممکن است  دچار سیل شوند  ممکن است بعضی خودرا بااین گونه زندگی وفق دهند و برای مشکلات خود راهی پیداکنند .

علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر