آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

ازون جیست؟

تاریخ:چهارشنبه 29 خرداد 1392-01:46 ب.ظ

آب وهوا              ابرها             باران اسیدی         اتمسفر       باد          باران         باران وسیل         اثرات گلخانه ای          
ازون جیست؟

ازن گاز طبیعی است که در دو لایه های مختلف جو  وجود دارد.ازن کثیف  که در لایه اطراف سطح زمین قسمت تروپسفر لایه پایین جو  ،. ،مه غلیظى در اثر دود یا بخارهاى شیمیایى به وجود امده،وهواى الوده به دود وبخار ایجاد می شود. این لایه به لایه استراتوسفر گسترش یافته وبه لایه  ای می رسد  که ازن خوب محافظت حیات بر روی زمین  را به عهده دارد زیرا برخی از اشعه های  زیان اور ماوراء بنفش خورشید را جذب.میکند واز رسیدن به زمین جلوگیری می کند. ازن استراتوسفر که اغلب بین شش تا 30 کیلومتر بالاتر از سطح زمین یافت می شود.

    لایه ازن چیست؟

زمین در یک پتو یی ازهوا '، که از چندین لایه ساخته شده به نام (جو)' پیچیده شده است.. حدود 19-30 کیلومتر بالاتر از زمین است لایه ای از گاز ازن که شکلی از اکسیژن نامیده می شود. ازن به طور طبیعی در جو تولید می شود.

چرا لایه ازن داریم؟


لایه ازن بسیار مهم است زیرا از رسیدن اشعه های  فرابنفش (اشعه ماوراء بنفش) به زمین  که باعث ناراحتی های پوستی می شود جلوگیری می کندرسیدن بیش از حد اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث سرطان پوست و همچنین از بین رفتن حیات تمام گیاهان و حیوانات بشود. زندگی بر روی زمین بدون سپر محافظ لایه ازن امکان پذیر نسیت.
ازن استراتوسفر چیست؟
گاز ازن دولایه
یکی از دلایلی که چرا ماهنوز در روی زمین زنده هستیم،این است که
ازون دردولایه 19 و 30 کیلومتر  در جو بالا وجود دارد.


ازن گاز طبیعی است که در دو لایه های مختلف از جو  وجود دارد. یك لایه نام تروپسفور، در سطح زمین است که در آن زندگی می کنیم. ازن در جو پایین "بد" است زیرا این لایه  الاینده های گردوغبار و مه غلیظى از دود یا بخارهاى وجود دارد که البته دراین لایه ما نفس می کشیم. لایه دیگر، به نام استراتوسفر بالاتر از سطح زمین است. ازن دراین لایه بالای جو "خوب" است، زیرا برخی از اشعه UV (ماورا بنفش )مضر خورشیدتوسط این لایه جذب می شود وا ز  حیات  جانداران بر روی زمین محافظت می کند. ازن استراتوسفر اغلب بین شش و 30 کیلومتر بالاتر از سطح زمین قرار دارد.

   

سوراخ لایه اوزون چیست؟
        
  به تازگی، كلروفلوئورو كربنها (CFCs) زیادی در صنعت و جاهای دیگر برای سردخانه ها و شوینده ها در برخی از قوطی اسپری ،یخچال و فریزر، سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود. بادهای قوی باعث حمل این گازها ی CFCs تا به لایه  استراتوسفر  می شود (که این لایه  اشعه های زیان آور خورشید را جذب می کند)، در این لایه کلر آزاد می شود. هر اتم کلر می تواندبه اتمهای ازن حمله می کند  وباعث شکستن و جدا کردن  آنها شده وآنها را نابود می کندودر لایه ازون  سوراخ ایجاد می کند. (در طول زمان کوتاهی در بالای جو 100.000 مولکول ازن نابودمی شود). مواد دیگری که باعث نابودی ازن می شود. مثل: مواد شیمیایی آفت کش ها مانند متیل برمید، وموادموردمصرف در آتش خاموش کن ها و متیل کلروفرم  که در کسب و کار استفاده می شود.

چگونه سوراخ لایه اوزون بر) UV  اشعه های ماورای بنفش)  تاثیر می گذارد؟
دانشمندان پیش بینی کردند که سوراخ لایه اوزون در سال 2012 به حداکثر میرسد.اگر تمام جهان درکنترلو مصرف مواد حاوی  CFCs     دقت کرده ودر کاهش مصرف دیگر الاینده ها  توجه کنند طبیعت خود لایه ازن را دوباره سازی می کنند وبه قولی سوراخ لایه اوزون را تعمیرخواهد کرد.تاسال 2065 ازن استراتوسفربه سال   برمی گردد
 تاآن زمان، مطمئن هستیم که  سطوح بالاتری از اشعه UV به سطح زمین خواهد رسید. برای جلوگیری از اثرات حاصل از تابش اشعه UV خورشیدنیاز بیشتری به مراقبت های بهداشتی داریم.
سوراخ ازن و سلامت ما
 کرم های ضد آفتاب باعث تنک شدن منافذ پوست می شود از رسیدن اشعه فرابنفش به پوست ما جلوگیری می کند
لایه ازن مانندکرم های ضدآفتاب و عینک های  افتابی عمل می کندواز رسیدن 
 
 بیش از حد بسیاری از اشعه ماوراء بنفش آفتاب جلوگیری می کند. چون اشعه های فرا بنفش آفتاب باعث سرطان پوست, افزایش بیش از حد مرگ و میرجانداران خواهد بود.
این اشعه ماوراء بنفش نیز برای چشم خطرناک است می تواند باعث کور شدن افرادشود.  حال متوجه شدید که چرا  لایه ازون مانند کرم آفتاب و عینک آفتابی بسیار مهم است.

اثرات سوراخ ازن بر حیوانات و گیاهان
اشعه UV می تواند از طریق آب و در نهایت باعث نابودی جانداران یا گیاهان ذره بینی آبزی به نام 'پلانکتون' که پایه زنجیره غذایی در اقیانوس ها و دریاهاست ،شود . پلانکتون ها مواد غذایی اصلی نهنگ ها و ماهی های دیگرجانداران دریایی است . ، و اگر مرگ پلانکتون در اثر این اشعه ماوراء بنفش، باعث مرگ نهنگ ها ودیگر جانداران دریایی  خواهد شد. اگر لایه ازون نازکتر شودمقدار زیادی از اشعه UV می تواند آسیب زیادی به گیاهان سبز کمتر روی زمین و خواهد بود وسپس موجب کمترشدن مواد غذایی در تمام جهان شود.


 
 
 گاز ازن پائین که در آن ما زندگی می کنیم ونفس می کشیم ، برای سلامتی ما بسیار خطرناک می شود. خطرناک شدن این ازن ناشی از واکنش بین آلودگی هوا و نور خورشید ودود مه مانند امروزی است این دود که از اوایل قرن 20 وارد جو شده است.
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
sara
یکشنبه 5 دی 1395 06:15 ب.ظ
دوساعت منتظرم ی مطلبم لایک دارین واقعا
sara
یکشنبه 5 دی 1395 06:13 ب.ظ
رسی از مطالبات خوبب
محمد
پنجشنبه 27 آبان 1395 08:12 ب.ظ
عالیه لایک داری
ماهان
دوشنبه 17 آبان 1395 12:38 ق.ظ
واقعاتمام چیزهایش خوبه فقط اگه میشه بیشتردررابطه بادرس هاباشد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر