آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

رعد وبرق آسمان چیست?

تاریخ:چهارشنبه 29 خرداد 1392-05:31 ب.ظ

آب وهوا       ابر        باران اسیدی            اتمسفر         باد                باران       باران وسیل        اثرات گلخانه ای       ازون  
برق آسمان چیست?

 برق تولید شده توسط رعد باعث تابش سریع نور   است. همه ی طوفان ها یی که باعث رعد وبرق شوند و بسیار خطرناک هستند. اگر شما صدای رعد را شنیدید, ممکنست شما در معرض خطرات ناشی از  رعد و برق باشید. رعد و برق  وطوفان وگردبادهرسال باعث زخمی وکشته شدن مردم  بین 75 تا 100 زخمی 100 نفر شده است..
چه چیزی باعث ایجاد برق آسمان می شود?

برق آسمان  یک جریان الکتریکی است. حرکت ابرهای صاعقه دار در اسمان و ذرات یخ (قطرات باران منجمد) به یکدیگرضربه زده وبا هم به شدت برخورد می کنند. این  برخورد ایجاد یک بار الکتریکی شده  بعد از مدتی، انباشته از بار الکتریکی می شود.  بارهای مثبت یا پروتون در بالای ابرها وبار های منفی یا الکترون ها در پایین ابرهاتشکیل می شود.   جذب بارهای مخالف باعث تشکیل ابرهایی با بار مثبت در سطح زمین  مثل میله بلند, یاد کوه ، افراد یا تک درختان متمرکز میشوند

شما تا به حال پای خود را در سراسر فرش مالیده ویا دستگیره فلزی را لمس کرده اید? اگر چنین است, پس دیده اید که نا گهان دچار شوک شده اید شما که  شوکه شده اید می توانید بدانید! رعد و برق هم همان حالت را دارد.
برق آسمان چقدر گرما دارد ؟

 دمای رعد و برق حدود 54,000 درجه فارنهایت است. که شش بار داغ تر از سطح خورشید است.
 برق آسمان چه رنگی است؟
به نظر می رسد برق روشن یا سفید به رنگ زرد است، اما واقعا به  پس زمینه وقوع رعد و برق بستگی دارد.
چه چیزی باعث ایجاد رعد می شود?

 برخورد دو ابر با بار الکتریکی مخالف هم  با یکدیگر  تولید برق و صدای رعد می کند ایجاد می شود. هنگامی که برق میزند . هنگامی که نور ایجاد شد بعد از کم   تر از ثانیه امواج صوتی که به آن رعد به یا تندر کفته می شود، را  می شنویم.به دلیل اختلاف سرعت نور(سرعت نور در 300000 کیلومتر در ثانیه)و(سرعت صوت 340متر درثانیه)  نور سریعترحرکت کرده وما زودتر نور را می بینیم و صدارا بعد از تابش نور می شنویم!(
چگونه شما  باید بدانید که برق آسمان در نزدیکی شماست
با دیدن ابرهای تیره معمولا (توسط  ابرهای کومولونیمبوس ) سپس رعد و برق می توانید اطمینان کنید که رعد وبرق رخ خواهد داد، اما بهترین کاری می توانید انجام دهید گوش دادن به رعد و برق است . اگرصدای رعد یا تندر را شنیدید لازم است به داخل خانه و یا درون ماشین بروید. جایی که ممکنست برق به شما برخورد کند ناستید! اگر موی شما سیخ شد و یا پوست شما شروع به سوزش کرد، شاید دچار رعد و برق شده اید. دراین مواقع سر خود را پایین بیاورید وبا دست بین زانوها نگه دارید. شاید بتوانیداز رعد وبرق در امان بمانید.

تا چه مسافتی شما متوانید برق را ببینید وصدای رعد را بشنوید؟
رعد و برق تا حدود 100 مایل(160 کیلومتری) از ما با توجه به ارتفاع برق، وضوح هوا و ارتفاع دید ما قابل مشاهده است. رعد و برق، در مقایسه، - معمولا کمتر از 15 مایل در یک محیط روستایی آرام، و زیر 5 مایل در یک محیط پر سر و صدا شهر قابل تشخیص است.
رعد چیست؟

یورش ناگهانی تغییرهوا همراه با رعد وبرق است.که در پی آن هوای سرد،بادهمراه با غبار،بارن شدیدوگاه تگرگ همراه است.

رعد چگونه است؟
هوایی گرم ومرطوب از روی دریا یا کوهها که به سرعت بالا می رود باذرات آب موجود در آسمان اصطکاک می یابد .وباهم برخورد کرده ورعد وبرق ایجاد می شود.

رعد یا تند رصدای ایجاد شده براثر گرم شدن سریع وانبساط هوا به واسطه عبور برق از میان آنهاست.
چه هنگامی رعد و برق به احتمال زیاد رخ می دهد?

ممکن است رعد و برق تمام طول سال و در تمام ساعات رخ دهد. اما آنها در بهار و تابستان  بعداز ظهر و ساعات شب به احتمال زیاد اتفاق می افتد. تخمین زده می شود که حدود 1800 رعد و برق در سراسر سیاره ما هر روز رخ می دهد. همه تندرها حتی در کمتری اندازه خطرناک هستند. رعدی همراه با برق اسمان همراه است. دراثر طوفان ورعد وبرق سالانه تعداد زیادی کشته می شوند.
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
فاطمه جون
یکشنبه 31 خرداد 1394 12:04 ب.ظ
VERY GOOD.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر