تبلیغات
معلم5 فتحی - اقلیم اب وهوا وفصلها

آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

اقلیم اب وهوا وفصلها

تاریخ:چهارشنبه 29 خرداد 1392-05:57 ب.ظ

آب وهوا       ابر        باران اسیدی            اتمسفر         باد                باران       باران وسیل        اثرات گلخانه ای       ازون    
رعد وبرق

وضعیت جووتغییرات آن در زمان و مکانهای مختلف آب و هوا نام دارد. آب و هوا شامل تغییرات در جو پایین(لایه تروپسفر) پایین ترین لایه جواست . هواشناسان، دانشمندان  به مطالعه و پیش بینی آب و هوا می پردازند.آنهاآب و هوا را را با  روش های مختلف اندازه می گیرند  : اندازه گیری دمای هوا و فشار، مقدار و نوع رطوبت، قدرت و جهت باد و انواع ابرها و...را بررسی کرده  و گزارش می دهند.. چون اتفاقات وتغییرات آب وهوای در اکثر نقاط جهان هر روز تحت تاثیر انرژی خورشید ،حرکت وزمین و خورشید (به عنوان تغییر فصل ها) است.

چگونه ما اطلاعات آب و هوایی را جمع آوری می کنیم؟
اطلاعات آب و هوا توسط هواشناسان در چندین ایستگاههای هواشناسی به طور منظم بررسی می شود،این اطلاعات در باره سرعت باد، رطوبت، بارندگی ،فشار هوا و تراکم ابرها در مناطق خاص با کمک رادارها ،ماهواره های هواشناسی،ودیگر ابزارهای هواشناسی جمع   آوری می شود. ایستگاه های آب و هوای در  هر نقطه در شهرهای بزرگ، فرودگاه ها، موسسات دولتی و غیره قرار دارند. سپس این اطلاعات هواشناسی از طریق تلویزیون و رادیو و وب سایت ها و روزنامه ها اعلام می شود..
فصل چیست؟

آب و هوای چهار فصل سال - بهار، تابستان، پاییز و زمستان - یا مرطوب و یا فصل خشک یاسرد یا گرم  است. آب و هوای ما به موقعیت زمان ومکان  در روی زمین وفاصله ما از خورشید بستگی دارد
علت فصل چیست؟
 
خورشید ما منبع اصلی گرما است و از آنجا که این تغییرات آب وهوایی مشابه هر سال، مطمئنا به حرکت زمین به دور خورشیدبستگی دارد. اگر ما نزدیک به آتش باشیم، ما گرمای بیشتری دریافت می کنیم. به همین صورت هم زمین به خورشید در طول تابستان نزدیکتر و در طول زمستان دورتر می شود. هنگامی که ما در  خط استوا باشیم:،و  در نیمکره جنوبی، زمستان باشد ودر نیمکره شمالی تابستان است و بالعکس.
علاوه بر این، که زمین مدار بیضی است، نه دایره، طوری که در برخی اوقات قسمتهای زمیننسبت به جاهای دیگر زمین ،به خورشید نزدیک تر است; اما البته این بیضی بسیار نزدیک یک دایره است و این فاصله تغییرات درجه حرارت چندانی  به حساب نمی آید. و بدتر  اینکه ، در زمستان، نیمکره شمالی به خورشید نزدیکتر است.!

همانطور که شما می توانید اگر شما مستقیما از خورشید نگاه کنید در این انیمیشن حرکت زمین در طول یک سال کامل می بینید .(انیمیشن دوباره شروع می شود)،. همانطور که می بینید, بخشی از زمین است که به طور مستقیم رو به خورشید است با زمان تغیر می کند . نیمه شمالی را روبه خورشید می بینید سپس خط استوا ودوباره ادامه حرکت را می بینید که استواونیمکره شمالی بیش تر رو به خورشید است.
چه چیزی باعث این حالت می شود/؟ زمین در اطراف خط فرضی به نام محورمی چرخد، که این محور از قطبها عبور می کند   . این خط بازاویه (نام شیب) 23.4 درجه عمود بر مدار زمین دور خورشید را می چرخد.

همانطور که زمین به دور خورشیدمی چرخد، این محورقطبها همیشه در همان جهت اشاره شده  باقی می ماند. این به این معنی که در بخشی از سال، بخش شمالی زمین به طور مستقیم در برابر خورشیدنسبت به سایر نقاط جنوبی تمایل دارد.
این را با درجه حرارت چه ارتباط دارد ؟

در یک نیمه سال زمانی که نیمکره شمالی نسبت به خورشید مایل می شود ،اشعه های خورشید با زاویه کمتری به این قسمت میتابد.با این حساب کمتر گرم می شود .ودرحقیقت فصل زمستان است.درعوض اشعه های خورشید به نیمکره جنوبی بیشتر میتابد وهوا گرمتر است  .پس درنیمکره جنوبی تابستان است. در نیمه دیگر سال وضعیت معکوس است.

فصلها درنتیجه زاویه  شیب محور زمین تغییر می کنند. اگر شیب محور زمین صفر درجه(0  ° )وجود داشت تفاوتی در چگونگی تابش  اشعه خورشیدنبود و هیچ فصلی هم وجود نداشت.
همه سیارات مثل زمین همان نوع شیب را در محور خوددارند: سیاره اورانوس، به عنوان مثال،با شیب تقریبا 98 درجه است می چرخد. درحقیقت روی مدار گردشی خود حالت خوابیده دارد و یک روز این سیاره مساوی 84 سال زمین است .علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر