آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

چرا آسمان آبی است؟رنگین کمان چیست؟ انواع نورها در اسمان

تاریخ:چهارشنبه 29 خرداد 1392-06:09 ب.ظ

رعدوبرق        علت فصلها
آب وهوا       ابر        باران اسیدی            اتمسفر         باد                باران       باران وسیل        اثرات گلخانه ای       ازون  


خورشید می درخشدو نور سفید و سیاه و سفید به سیاره ما می تاباند. درنور سفید تمام رنگها هست. در جو بالای ما گرد و غبار ذرات و مولکول های اکسیژن وگازهای مختلف وجود دارد است.   انچه باعث رنگ ابی اسمان میشود،مقداری از رنگ ابی نورخورشیدبه وسیله گردوغبار ودیگرمولکولها پخش می شود وبه چشم ما بازتابیده می شود وموجب ایجاد رنگهای رنگین کمان ا از طریق سطح فوقانی جو و پراکنده شدن نور آبی در سراسر این سیاره شده است. در هنگام طلوع و غروب خورشید،زاویه تابش بیشتر است فضای مسیر نور وسیع است پس ذرات بیشتری از نور جذب می شوددراین حالت رنگ ابی به به وسیله گردوذرات غبار درافق پخش شده ونور ابی کمتری  به طور مستقیم حرکت می کند. کاهش رنگ ابی موجب زیاد شدن قرمز ونارنجی زیبا در غروب می شود
چگونه ما رنگین کمان را می بینیم؟

رنگین کمان اشعه های  جذاب ودیدنی رنگها هستند. نور خورشید سفید به نظر می رسد، اما واقعا از رنگ های مختلف... قرمز نارنجی زرد سبز آبی نیلی و بنفش ساخته شده است. نور سفید خورشید از قطره باران عبور کرده رنگها تجزیه میشوندو رنگین کمان را باعث می شود. قطرات باران مانند منشور عمل می کند. چون میزان انحراف طول موجها ی رنگ های مختلف در نور سفید متفاوت است گروه رنگها با زاویه های متفاوت شکسته  می شوند  هفت رنگ نور خورشید با برخورد به قطرات باران ازهم جدا شده ورنگین کمانی از رنگها را مشاهده می کنید
کجا می توان رنگین کمان را دید؟

سه شرط باید باشد تا شما موفق به دیدن یک رنگین کمان شوید اول، آن که باران باریده  باشد دوم،  بلافاصله بعد از باران خورشید  بدرخشد. سوم، ناظر باید بین خورشید و باران باشدوالبته پشت به خورشید باشد .  خورشید در آسمان پایین تر، رنگین کمان بالاتر است

آیارنگین کمان دایره کامل می سازد؟

اگر شما به اندازه کافی در آسمان بالا بروید می توانید شما ببینید که قسمتی از رنگین کمان تا زیر افق ادامه دارد. هنگامی که ذرات باران نور خورشیدرا تجزیه کرد  ، یک رنگین کمان دایره کامل ایجاد شده است. چون  سطح افق همه دایره را  ازدید ما مسدود کرده وما نیمدایره می بینیم،. خلبانان بالا در آسمان گاهی دیدن رنگین کمان  را به شکل دایره کامل واقعی گزارش کرده اند.
رنگین کمان دوتایی وجود دارد/؟

بله، آ اتفاق می افتد! رنگین کمان درونی (7 رنگ )روشن از قرمز در بالا و آبی در طرف پایین. رنگین کمان بیرونی ازرنگ تیره تاروشن که رنگبندی معکوس است.
چرا شما هرگز نمی توانید پایان رنگین کمان پیدا کنید

رنگین کمان یک توهم نوری(خطای بصری) است، بنابراین هنگام حرکت قابل گرفتن نیست!
رنگین کمان در طول شب ظاهر می شود؟
بله! رنگین کمان شب بسیار نادر است و تنها زمانی که ماه به اندازه کافی روشن باشد وهنگام بارش قطرات باران نوربه قطرات بتابد ممکن است این اثر زیبا رخ دهد.
چراغ شمالی چیست
 
شفق شمالی، معمولا به عنوان شفق شمالی، در نتیجه فعل و انفعالات بین فضای بیرونی خورشید و زمین رخ می دهد آنها یکی از دیدنی ترین   درخشش های نور در  اسمان  هستند ،که نور به عنوان رنگ های زنده  به نظر می رسند.در نیمکره جنوبی به شفق قطبی جنوبی نامیده می شود.
چه چیزی باعث شفق قطبی می شود/؟

ذرات پر انرژی از یک طوفان خورشیدی که باعث شود گازهای  کم بالای اتمسفر شروع به درخشش کنند. آنها در ارتفاعات بین 50 تا 100 مایل بالاتر از زمین راتشکیل می شوند. شفق قطبی هر نقطه ومکانی  می تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت در مناطق قطبی  اتفاق بیفتد.  می توانندبه رنگ های مختلف رنگ سبز و قرمز باشند،در نتیجه انتشار متفاوت نور توسط ذرات خورشیدی  به گازهای اکسیژن و نیتروژن، دارای انرژی می شوند.

شعاع نور چیست؟گاهی درافق نور توسط ابرها شکسته می شود وبه صورت شعاعی  هایی از نور ازبین ابرها خارج می شوند.
 هاله چیست؟

هاله ،دراثر شکست نور به وسیله ذرات وبلورهای یخ (حلقه)یا
 هاله ای از نور در اطراف ماه یا خورشید تشکیل می شود. رنگ قرمز در داخل حلقه به آبی در خارج حلقه تغییر می کند.
سگ خورشید چیست؟

سگ خورشید لکه های روشن هستند که در دو طرف خورشید ظاهر می شود زمانی که لایه نازک بلور یخ ابرهای سیروس در اسمان باشند این اتفاق  رخ می دهد .اگر  در شب اتفاق می افتد. این ماه سگ نامیده می شوند.
 
ستون خورشید چیست؟
 
رگه های نورانی عمودی نور، در حالی که کمی مایل به قرمز ، از بالا و پایین تر از خورشید منتشر شده است. آنهادر  نتیجه شکست نور توسط سطوح آینه مانند بلورهای یخ ایجاد می شوند آنها معمولا  هنگام طلوع و غروب خورشید دیده می شوند.
ماه آبی چیست؟
 
زمانی که ماه کامل دو بار در ماه رخ می دهد ماه ابی  دقیقا در زمان ماه کامل تا اول ماه اتفاق می افتد.البته هر 7 / 2 سال رخ میدهد. و ناشی از ناهمخوانی میانتقویم شمسی و ماه قمری است. این چرخه مدت زمانی است که ماه طی 29 روز و 12 ساعت و 44 دقیقه به دور زمین حرکت می کند. روزهای اول یا آخر ماه قمری سعی کنید هلال باریک ماه را ببینید. اگر دقت کنید، می‌بینید که بقیه قرص ماه که باید تاریک باشد، به سادگی قابل تشخیص است و اگر بیشتر دقت کنید، می‌بینید که با نور آبی ملایمی روشن شده است. این پدیده که زمین‌تاب نامیده می‌شود، وقتی اتفاق می‌افتد که نور خورشید از سطح دریاهای زمین بازتاب می‌شود و به ماه می‌تابد. در شب‌های اول یا آخر ماه قمری که هلال ماه بسیار نازک است، روشنایی ماه آن‌قدر نیست که این زمین‌تاب کم‌نور را محو کند و می‌توان منظره‌ای بسیار زیبا را در آسمان دید.
 اگر فوران آتشفشان و یا حتی آتش سوزی جنگل وجودداشته باشد، دود یا الاینده ها باعث می شوددر آسمان ماه رنگ آبی روشن به نظر برسد.
فواره آبی چیست؟
 
فواره آبی  پرتاب ستون آبی نور که بالای رعد و برق با سرعت 62 مایل در ثانیه ظاهر می شود. آنها گاهی اوقات تا ارتفاع 25 تا 30 کیلومترهم میرسد. علت آن هنوز  شناخته نشده است.


سراب چیست؟

سراب پدیده انکساریا شکست نور است که تصویربعضی چیزها را به جای چیزهای واقعی می بینیم.یک مثال متداول :در یک تابستان گرم هنگام حرکت در جاده ،جاده را پر از آب می بینید.  

نورهای جادویی شبح مانند: دسته نورهایی کهدر یک شب طوفانی  لحظه ای رخ پدیدار می شوند .این نور ها باارتفاع50تا 50 کیلومتر وپهنای 100 کیلومتر رخ می دهد.اکثرا با چشم غیر مسلح دیده  نمی شوند ولی با وسایل پروازی قابل مشاهده است.

 
جرقه های آسمانی:دریکروز یا شب طوفانی ودرمدت یک هزارم ثانیه رخ می دهد.با رعد وبرق متفاوت است.

علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
آروین چگنی
جمعه 29 آبان 1394 11:28 ق.ظ
وبلاگ عالی وجذاب است
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر