آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

تاثیر رنگ ها بر شرایط روحی

تاریخ:جمعه 1 شهریور 1392-09:10 ق.ظ

تاثیر رنگ ها بر شرایط روحی

سال ها آثار رنگ ها بر روی بدن، روحیات و طرز تفکر انسان توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته است.

اگر رنگ ها به دقت انتخاب شوند می توانند نشاندهنده ی بازتاب های روانی ما باشند و در مورد رنگ های ساده بازتاب روانی ما به مراتب بارزتر است و می توانند  نشان دهنده ی نیازهای روانی و فیزیولوژیکی ما باشند.

دوست داشتن یک رنگ توسط انسان ناشی ازیک  احساس خاص و یک حالت درونی ویژه  است که آن رنگ به خصوص، در او ایجاد می کند.

همچنین، از تاثیر رنگ ها در بهبود شرایط روحی و ارتقا کیفیت زندگی  می توان بهره برد. به شرط اینکه از تاثیر مثبت و منفی  رنگ ها بر سیستم فکری و ویژگی های روانی مطلع باشیم.

آیا تاکنون پیش آمده است که  با پوشیدن لباس یا رنگ خاصی، یا بودن در یک اتاق با یک رنگ خاص احساس ناراحتی کرده باشید؟

آیا رنگ یا رنگ هایی را می شناسید که باعث ایجاد حسی مطلوب و خوشایند در شما گردند؟

رنگی که می پوشیم یا در محیط اطرافمان انتخاب می کنیم، احساس درونی ما را بیان می کند.

در این نوشته تلاش شده تا به صورت کاملا اجمالی اثرات برخی از رنگ ها بر شرایط روحی انسان  بررسی شود تا از این رهاورد یاد بگیریم  که چگونه با استفاده از رنگ ها، می توان فشارهای روانی و  استرس ها  را از خود دور نمود و یک حس خوشایند و مثبت را در  خود ایجاد کرد.

رنگ صورتی:

این رنگ، آرامش دهنده است. شما می توانید از رنگ صورتی در حمام، اتاق خواب یا سایر قسمت های خانه تان استفاده کنید. با پوشیدن لباس صورتی یا استفاده از لوازم صورتی رنگ می توانید آرامش درونی تان را افزایش دهید و میزان توان و انرژی تان را متعادل نمایید.

رنگ زرد:

این رنگ به صورت سمبولیک به گرمای دلپذیر آفتاب، آرامش و شادابی روحی تشبیه می شود.
زرد، رنگ فوق العاده ای برای تقویت روحیه شما و دور شدن از افسردگی است. پس اگر اخیرا  احساس غمگینی و دلتنگی می کنید، از زرد استفاده کنید.

اما در استفاده از این رنگ افراط نکنید. زیرا این رنگ می تواند با افزایش فشار خون و ضربان در شما ایجاد اضطراب کند. پس  از این رنگ برای ایجاد تنوع و خروج از چاله ی بی حوصلگی و افسردگی استفاده کنید.

رنگ آبی:

آبی، رنگ مناسبی برای آرامش اعصاب است. این رنگ آرامش خاطر و سرحالی را افزایش می دهد.

برای ایجاد محیطی آرام و داشتن خوابی خوش در شب، از رنگ آبی استفاده کنید.

 اگر شما دچار بی خوابی در شب هستید، سعی کنید از رنگ آبی برای دیوار اتاق یا لوازم موجود در آن استفاده کنید.

رنگ تخت خواب خود را آبی انتخاب کنید و لباس خواب آبی بپوشید. هم چنین پوشیدن لباس آبی رنگ، هنگام سخنرانی در یک جمع می تواند در ایجاد ارتباطات خوب با مخاطب نقش موثری داشته باشد.

رنگ سبز:

این رنگ بیان کننده ی پایداری، ثبات و ایستادگی در برابر تغییرات می باشد. این رنگ انعطاف پذیری در اراده را تحریک می کند.

از رنگ سبز در محیط زندگی  خود، زیاد  استفاده کنید.

رنگ سبز بسیار آرامش دهنده است و باعث افزایش تعادل و کاهش اضطراب می شود. لباس یا دکوراسیون سبز رنگ کمک می کند احساس نزدیکی بیشتری با طبیعت داشته باشید و نیز باعث می شود به دیگران احساس راحتی و آرامش بیشتری ببخشید.

طبیعت ذاتی این رنگ که نوعی توازن و تعادل در خود دارد، شما را تشویق می کند به نجوای درون خود گوش دهید و بفهمید برای این که شما و دیگران از احساس راحتی بیشتری برخوردار باشید به چه چیزی نیاز دارید.

اگر احساس خشکی و کم آبی دارید، خانه ی خود را با لوازم سبز رنگ بیارایید و لباس سبز بپوشید.

رنگ بنفش:

کمی هم از رنگ بنفش در زندگی خود استفاده کنید. این رنگ باعث افزایش درک زیبا شناختی شما خواهد شد. بنفش نشان دهنده حکمت و دانایی، صلح و دوستی و قوت و توانایی است. برای ایجاد صفای درونی، لباس بنفش بپوشید. همچنین با استفاده از رنگ بنفش در منزل، می توانید در جهت افزایش صلح و صفای منزل خود گام مهمی بردارید.

رنگ سفید:

لباس یا دکوراسیون سفید رنگ قدرت تحلیل شما را افزایش می دهد. استفاده از رنگ سفید که اصل همه رنگهاست، به شما احساس آزادی و رهایی بیشتری می بخشد. این رنگ هر موقعیت یا ارتباطی را که باعث می شود بتوانید از حل مشکلاتتان برآیید برای شما روشن می کند. رنگ سفید نشان دهنده تمیزی و پاکیزگی است.

استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون داخل خانه باعث ایجاد حس تمیزی، تازگی و فضای باز اتاق می شود. پوشیدن لباس سفید باعث پاکیزگی ذهن و روح می شود. رنگ سفید کوچک ترین کثیفی و آلودگی را نشان می دهد، در نتیجه باعث می شود همیشه لباس یا لوازم خود را تمیز نگه داریم و به همین شکل روی احساساست درونی ما اثر دارد، یعنی باعث می شود آلودگی های درون را از بین ببریم.

رنگ نارنجی:

این رنگ، سرعت  ضربان قلب  را سریع تر می کند. فشار خون را بالا می برد و میزان تنفس را بیش تر می کند. این رنگ بیانگر فعالیت اعصاب و غدد و به معنای آرزو و اشتیاق است. این رنگ محرک خوبی است برای تقویت اراده و تلاش برای رسیدن به پیروزی.

از این رنگ در ایام امتحانات یا شرایطی که نیازمند تلاش مضاعفی هستید، زیاد استفاده کنید اما همانند رنگ زرد، در استفاده از این رنگ افراط نکنید.

رنگ خاکستری:

این رنگ حالت کسالت آور و آرامش بی روح را به فرد القا می کند. تمایل افراد به استفاده  از این رنگ در وضعیت های خستگی یا استهلاک روحی یا فشارهای روانی (مثلا خستگی از فشار مطالعه های قبل از کنکور یا دوران بعد از طلاق و یا ...) بیش تر می شود. پس در استفاده از این رنگ محتاطانه عمل کنید.

رنگ  قرمز:

این رنگ به شدت سیستم اعصاب مخصوصا بخش سمپاتیک سیستم خودکار عصبی را تحریک می کند. لباس و وسایل قرمز رنگ،  شما را بیشتر اهل عمل می کند و پرمایه و مبتکر می سازد. استفاده از قرمز آتشین به شما علم و قدرت این را می دهد که حرف دلتان را براحتی بزنید و آنچه را دوست دارید به دنیا بگویید.

رنگ سرمه ای (آبی تیره):

این رنگ با عمق احساس سر و کار دارد. سیستم اعصاب مرکزی را تسکین داده و ضربان قلب و تنفس را کاهش می دهد.بدن خود را با آرامش و بهبود تطبیق می دهد به طوری که در زمان بیماری و خستگی نیاز به این رنگ زیاد می شود.

این رنگ باعث برانگیخته شدن تفکر و ذوق انسان می شود و رنگ بسیار مناسبی برای فضاهای هنری است. اما این رنگ، گرایش به حساس بودن و زود رنجی را در فرد افزایش می دهد.

استفاده از این رنگ برای افراد حساس و زود رنج توصیه نمی شود.

در پایان باید متذکر شد که  از اثرات مثبت و منفی هیچ کدام از رنگ ها نباید غافل نشد.

سعی کنید از همه ی رنگ ها در جای و موقعیت خود استفاده کنید و فراموش نکنید که تعادل در هر کاری رمز شادابی و موفقیت است.

پس تلاش کنید که در تزیین محیط پیرامون خود، از  تمام رنگ ها، متناسب با موقعیت خود،  در حد متعادل استفاده کنید.

انجمن مجازی معلمان
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 
کژال
دوشنبه 25 شهریور 1392 01:08 ق.ظ
خییییییییییییلییییییییی دوستون دارم
کژال
دوشنبه 25 شهریور 1392 01:08 ق.ظ
سلام خانوم فتحی مرسه ها داره شروع میشه من هم خیلی دلم براتون تنگ شده و قبولی تیز هوشانم رو مدیون شما هستم
به امید دیدار
صدف حاجی هاشمی
پنجشنبه 7 شهریور 1392 12:30 ق.ظ
سلام خانوم فتحی تابستونه دلم براتون تنگ شده و بابت مطلب های آموزندتون هم ممنونم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر