آموزشی.اطلاعات مفید علمی . سوال های درسی . تدریس ریاضی

تابستان وبرنامه

تاریخ:جمعه 25 تیر 1395-10:04 ق.ظ


بعضی از والدین با ثبت نام فرزندان خود در کلاس های مختلف ورزشی ،هنری ، علمی و آموزشی بخشی از این وقت ها را پر می کنند ; تا این اوقات برای بچه ها پربارتر باشد .این کلاس ها در برخی موارد به اصرار والدین می باشد و بازدهی و جذابیت چندانی برای بچه ها ندارد  .چرا که در طول سال تحصیلی بچه ها با کتاب و درس به اندازه ی کافی سر و کار داشته اند و دیگر ظرفیت و حوصله ی کافی را برای کتاب و مشق ندارند.

تعدادی از دانش آموزان نیز با سرگرم شدن با تلویزیون ، بازی های رایانه ای ، تبلت و گوشی اوقات فراغت خود را پر می کنند که متاسفانه اصلا مفید نیست و آنان را دچار ناراحتی های روحی ، روانی و جسمی کرده و از زندگی واقعی و کسب مهارت ها برای آن باز می دارند.

حال اگر بتوانیم برنامه ای ترتیب دهیم که به دور از مطالب تئوری و کلاسی ،اوقات فراغت دانش آموزان پر شود برای آنان جذاب و مفید خواهد بود . این برنامه ها در عین جذابیت ،باید به ارتقای  مهارت های زندگی بچه ها بینجامد.

در زیر برنامه ای تدوین شده است که در آن سعی شده ضمن جذابیت  و شادی بخشی برای بچه ها ،مهارت های روانی - حرکتی آنان را رشد و توسعه دهد. این برنامه برای دو گروه سنی تدوین شده است .

 گروه اول :کودکان 7 تا 11 سال است که می توانند در یک کلاس ،با کمک هم و مربی ، این برنامه ها را اجرا کنند. عنوان این برنامه می تواند" بازی و سرگرمی  "باشد.

گروه دوم : بچه های 12 تا 14 سال است  . که در یک کلاس با مربی –که با این گونه با مهار ت ها آشناست – کارمی کنند . عنوان این برنامه برای این گروه سنی " کار و سرگرمی" در نظر گرفته شده است.

الف   برنامه ی "بازی و سرگرمی "

در برنامه ی  "بازی و سرگرمی "یک کلاس حدود چهل متر مربعی لازم است که در وسط آن ،یک میز به ابعاد حدود 5 در 2 متر قرار گیرد و بچه ها که حداکثر پانزده نفر هستند، دور آن بر روی صندلی نشسته و با کمک مربی برنامه ها ی آموزشی و سرگرمی را اجرا کنند.

 برنامه هایی که برای این کلاس در نظر گرفته شده است شامل :نقاشی ، برش اشکال روی کاغذ ، ساخت کاردستی های کاغذی ، پارچه ای ، مقوایی و چوبی و چسب کاری ،مجسمه سازی با گل و خمیر بازی ،سرود و آواز و موسیقی، بازی های کودکانه ،مسابقات ورزشی سبک ، اردوها ی تفریحی در طبیعت اطراف شهر در یک روز هفته و....انجام می شود .

اجرای این برنامه ها می تواند ضمن پر کردن وقت دانش آموزان ،روحیه ی همکاری و کار جمعی را در آنان بالا برده و ضمن سرگرم شدن ،مهارت های زیادی را کسب کنند.

این برنامه در مدارس ابتدایی و راهنمایی یا کانون های فرهنگی هنری آموزش و پرورش می تواند اجرا گردد.

ب- برنامه ی "کار و سرگرمی "

در کلاس های " کار و سرگرمی " ، برنامه ها کما بیش مانند برنامه ی بازی و سرگرمی خواهد بود با این تفاوت که با توجه به توانمندی بیشتر جسمی  این گروه سنی نسبت به گروه الف ، در این کلاس ها چنین برنامه هایی قابل اجراست :

کار بر روی ورق های نازک فلزی و برش آن ها با قیچی های حلب بر و شکل دادن به آن ها ،ساختن احجام هندسی و دیگر قطعات ،سوراخ کاری با دریل دستی کوچک ، پرچ کاری، لحیم کاری با هویه ی  برقی ،کار با اره های چوب بری، چوب سازی ،ساخت قطعات چوبی ساده مثل چهارپایه ، اسباب بازی ها ، قطعات چوبی و اتصال آنان با میخ و چسب چوب .

 ساخت این قطعات، عموما به صورت گروهی مثلا گروه های 3 تا 5 نفره است که یک نفر به عنوان سرگروه   انتخاب می شود . در ساخت هر قطعه سعی می شود سر گروه عوض شود تا مهارت رهبری در بچه ها تقویت شود. از دیگر برنامه هایی که برای این  گروه سنی  در نظر گرفته شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد . در این برنامه اجرای سرود ، آواز و موسیقی، نقاشی ، خاطره نویسی و گزارش نویسی ، آموزش قرآن ،مسابقات ورزشی

، اردوهای تفریحی در طبیعت ومسابقات سرگرمی مانند مسابقه ی بیست سوالی ،طرح چیستان و ...که هر هفته اجرا می شود . همچنین کار با مصالح ساختمانی مثل ساخت خانه ها و قلعه هایی کوچک با آجر ،سفالگری و مجسمه سازی با گل و گچ  از دیگر برنامه های جذاب و مفید برای این گروه سنی است . ساخت وسایل برقی ساده مثل مدارات الکتریکی ساده موتور الکتریکی و...نیز می تواند برای بچه ها سرگرم کننده و جذاب باشد.

اجرای این برنامه ها با توجه به تنوعی که در آن ها وجود دارد کسل کننده نخواهد بود و از آنجا که بچه ها در این دوره ها مهارت های عملی را می آموزند کم کم با مشاغل هم آشنا می شوند .

این برنامه ها با توجه به امکاناتی که لازم دارد در مدارس راهنمایی یا هنرستان های فنی قابل اجرا است .: صدای معلم
عمر از گران بهاترین و عظیم ترین و مفید ترین نعمت هائی است كه حضرت حق از باب لطف و رحمت و عنایت و محبتش به انسان مرحمت فرموده است.در معارف الهیه از عمر به عنوان سرمایه تجارت مادی و معنوی یاد شده ، و از دنیا به عنوان تجارت خانه سخن به میان آمده ، و از انسان تعبیر به تاجر شده است. این تاجر باید با تكیه بر معرفت و آگاهی و بینش و بصیرت و درس گرفتن از تجربه عاقلان و خردمندان باسرمایه تجارتش به آبادی دنیا و آخرت و معاش و معاد و سعادت امروز و فردایش بر خیزد .
عمر را اگر تقسیم به سه بخش كنیم : دوران كودكی و خردسالی ، دوران نوجوانی و جوانی ، دوران پیری و كهن سالی باید بگوییم قله ارزشش ، و اوج كمالش ، و نهایت قدرت و قوتش جوانی است ، كه باید این زمان را با همهٔ وجود غنیمت دانست ، و از این مایه الهی در این فرصت طلائی نهایت بهره و استفاده را برد. چـنین گفـت روزی بـه پیـری جــوانی كـه چـون است بـا پیـریت زنـدگانیبه گفتش در این نامه حرفی است مبهم كه معنیـش جز وقت پیــــری ندانیجـوانی نگــهدار كایــن مرغ زیبـــــا نمـــاند در ایــن خـــانه استخوانیچـو من گنـج خود رایگان دادم از دست تـو گـر مـی تـــوانی مده رایـگانیاز آن بـرد گــنج مــرا دزد گیـــــتی كه در خــواب بـودم گــه پاسـبانیپشیمانی پس از بر باد دادن جوانی سودی ندارد ، و حسرت خوردن بعد از نابود شدن این مایه عظیم انسانی بهره ای باز نمی گرداند.جوانان نه فقط در تابستان كه زمان تعطیل مدارس و آموزشگاه ها و دانشگاه ها ـ ست باید از فرصت جوانی به نیكوترین صورت استفاده كنند ، بلكه لازم است از لحظه به لحظه جوانی تا این مایه عظیم تجارتی در اختیار است استفاده كنند .
جوانان چون در تابستان فعالیت درسی و علمی و پژوهشی خود را تا حدی كاهش می دهند و فراغت بیشتری به دست می آورند واجب است برای تبدیل این بخش از مایه عظیم عمر به امور مثبت و جهات با منفعت همراه با مشورت و استفاده از تجربه های گران قیمت دیگران به برنامه ریزی صحیح اقدام كنند.بخشی از ایام تابستان را به مطالعات مفید در رشته های مختلف علمی چون تاریخ جهان ، تاریخ ایران ، آداب و رسوم ملت ها ، شرح حال دانشمندان ، مخترعان ، قهرمانان فكری و علمی و ملی اختصاص دهند و حداقل چهار ساعت از بیست و چهار ساعت شبانه روز خود را در این زمینه كار كنند و در كنار مطالعات خود یادداشت برداری نمایند و منبعی منظم از نتایج مطالعات خود را فراهم كنند كه در آینده بتوانند به مطالب لازم به سهولت دست یابند و دیگر افراد خانواده و دوستان و عاشقان امور علمی از آن استفاده نمایند.
و بخشی دیگر را به ورزش به ویژه پیاده روی ، شنا ، ورزش باستانی ، و یا هر ورزشی كه مورد علاقه آنان است اختصاص دهند كه بدن دچار سستی و تنبلی و بیماریهای آزار دهنده نگردد.و بخشی را ویژه كمك به پدر و مادر در كارهای بیرون و منزل قرار دهند تا بار طاقت فرسای زندگی را بر دوش آن بزرگواران سبك كنند ، و خود را بیش از پیش محبوب قلب ملكوتی آنان نمایند و علاوه بر همه اینها از پاداش عظیم خدمت به پدر و مادر كه حضرت حق در دنیا و آخرت برای فرزندان اختصاص داده بهره مند گردند. و چنانچه در بخش كشاورزی به سر می برند ، با كمال شوق و رغبت به كشاورزان همسایه و غیر همسایه كمك و یاری رسانند ، و در حد یاری خود به تولید كشور بیفزایند و از وابستگی مملكت به بیگانگان بكاهند.
و بخشی از اوقات فراغت خود را درفرصت تابستان به حفظ پاره ای از سوره های قرآن ، و ضرب المثلهای حكیمانه و اشعار نغز و عالمانه شعرائی چون سعدی ، حافظ ، مسعود سعد ، نظامی ، سنائی ، پروین اعتصامی ، و امثال اینان اختصاص دهند تا فعالیت مغزی آنان بیش از پیش تقویت گردد، و بتوانند در كنار دوستان و در مجالسی كه شركت می كنند از آیات قرآن و ضرب المثلها و اشعار معنا دار برای رشد دیگران استفاده نمایند .
و بخشی را اختصاص به رفتن به مسجد جهت عبادت حضرت حق و اعلام بندگی به پیشگاه مقدس خدای مهربان قرار دهند و در ضمن رفتن به مسجد دوستانی جدید و مؤمن و با وقار به دوستان خویش بیفزایند و از بركت مسجد با احكام الهی و معارف اسلامی آشنا شده, به آبادی آخرت خویش كمك كنند.جوانان در ایام فراغت تابستان باید وجود خود را از افتادن به دام دوستان ناباب و شكارچیان شخصیت و كرامت ، و دزدان راه انسانیت و رفتن در مجالس لهو و لعب و نشست و برخاست با افراد پوچ و بی هویت حفظ كنند ، مباد آن كه سرمایه های عظیم انسانی و فكری و اعتقادی آنان به دست مشتی اراذل و اوباش كه گاهی هم چهره دلسوزی و محبت به خود می گیرند غارت شود.علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

حجم جرم مواد

تاریخ:پنجشنبه 24 تیر 1395-07:43 ق.ظ

اندازه گیری مواد: حجم--جرم  - دما-چگالی


هرچیزی که جا اشغال کنند وجرم داشته باشند مواد نام دارند.

وقتی جا اشغال کنند ما می توانینم فضای اشغال شده را اندازه بگیریم.

حجم

حجم راهی کا با ان مقدار فضای اشغال شده را اندازه می گیریم.

چگونه؟

مثال: کدام یک از اجسام زیر جای بیشتر اشغال کرده؟میز، تختخواب،کمد،میز کوچک زیر چراغ خواب؟


Measuring 1

تختخواب اولی- کمد کتاب دومی-وبعدمیز مطالعه وبعد میز کوچک

جرم

 راهی دیگر برای اندازه گیری مواد است.

مواد کدام سبک وکدام سنگین است؟:

ما برای اندازه گیری جرم از ترازوی  اندازه گیری استفاده می کنیم.

با اندازه گیری مواد در ترازو می فه میم کدام سنگین وکدام سبک است.

Measuring 2

مثال -مواد سنگین  مثل: ماشین- جام -چند کتاب

  


مواد سبک- کفش کلاه - اسفنج

         


دما

 راهی دیگر برای اندازه گیری مواد است..

دما   درجه سردی وگرمی مواد را به ما نشان می دهد:

گرما سنج ویسله ای برای اندازه گیری گرما.

Measuring 5

مثال- ما اندازه درجه حرات موادغذایی را می توانیم اندازه بگیریم.

این بستنی درجه حرای کمی دارد پس سرد است وباید در فریزر نگهداری شده باشد.


Measuring 6

برگ کاهو سرد است پس در یخچال نگهداری می شود.

Measuring 7

درجه حرات این چیپس اندازه درجه اتاق است پس در کابینت می توان ان را نگه داشت..

Measuring 8

این سوپ گرم است پس  روی اجاق گاز بوده است.

Measuring 9

راه دیگر اندازه گیری مواد چگالی است..

چگالی

یعنی مواد چقدر سفت وسخت  یا فشردگی ذرات چگونه قرار دارند یا مقدار جرم مواد در یک واحد حجم چقدر است
جامدات ومایعات وگازها چگالی متفاوت دارند.
 موادی که چکالی کمی دارند شناور میمانند وبعضی که چگالی زیاد دارند ته نشین می شوند.

مثال

روغن روی سوپ شناور می ماند چگالی کم دارد.

Measuring 9

کدام مورد چگالی بیشتر دارد مایع سوپ یا روغن?

البته مایع سوپ چگالتر از روغن است.

مقایسه بین بلوک فوم وبلوک سیمانی از نظر چگالی

 باوجود این که حجم مساوی دارند. هردو جامدند. وفضای خالی بین بلوکها یک سان است.

می توان حدس زد که بلوک سیمانی چگالتراز بلوک فوم است.

بلوک سیمانی   بلوک فوم

درمقایسه بین گازها در رابطه با چگالی
 مقایسه هوای گرم با هوای سرد در یک روز برفی


هوای سرد      هوای گرم


هوای سرد چگالتراز هوای گرم است.

فعالیت

A. اندازه گیری حجم

 

مواد لازم:


 • 5لیوان  شفاف
 • مقداری اب
 • 4 نوع ماده : پاک کن، یک تکه سنگ،پیچ   یامهره، یا جسم دلخواه
 • ماژیک علامت گذاری
 

چه کنیم:

 

کدام حجم بیشتر دارند?


 • .فنجان ها را تانیمه اب بریزیدو سطح اب را علامت بزنید.
 • 4نوع ماده را   هر یک در هر فنجان دراب بیاندازید.

 • حالا دوباره سطح اب را علامت بزنید
 • ازمایش نشان میدهد که اجسام جا میگیرند وفضا اشغال میکنند.
 

B. اندازه گیزی جرم

 

مواد لازم:

 
 • 1 یک فنجان ذرت خام
 • یک فنجان ذرت بوداده
 • ترازو
 

چه کنیم:

 • هر فنجان را  جدا جدا در یک کفه ترازو بگذاریدوزن کنید ویادداشت کنید
 • کدام جرم  بیشتر دارد
 • حالا هریک را در هرکفه بگذارید و مقایسه کنید  و نتیجه بگیرید
 

C. اندازه گیری چگالی

 

می خواهیم چگالی ذرت بوداده را اندازه بگیریم.

 • مقداری ذرت بوداده در یک فنجان اب بریزید..
 • حالا مقداری از ذرت خام  در همین فنجان بریزید  ?چه اتفاقی می افتد؟
 

D. چگالی مایعات یا مواد شناور یا مواد ته نشین شونده 

مواد لازم:

 
 • مربا
 • آب
 • روغن
 • 4 فنجان شفاف

 

چه کنیم:

 
 • دریک لیوان آب بریزید، درلیوان دومی مربا ، ودرسومی روغن هریک تا  یک چهارم  لیوان  ،حالا یاداشت کنید که سطح  هریک تا کجای لیوان است؟و هر یک در کجای لیوان قرار دارند؟
 • کدام چگالی بیشتر دارد؟ ایا متوجه می شوید؟
 • حالا هر سه لیوان را در لیوان چهارمی خالی کنید?
 • چه اتفاقی افتاد؟
 • بررسی کنید ونتیجه بگیرید.
 

اندازه گیری دما 

مواد لازم: • یخ
 • اب
 • 4 فنجان
 •  اجاق گاز
 • ظرف الومینیوم با قهوه جوش
 • 4 فنجان

چه کنیم:

 

 • لیوان اولی را پر از یخ کنید مقداری اب روی ان بریزید
 • لیوان دومی را اب سرد بدون یخ بریزید.
 • لیوان سومی آب ولرم ، نه گرم ونه سرد بریزید
 •  در لیوان چهارم اب  کمی داغتر بریزید
 •  در ظرف الومینیومی اب را بجوشانید
 • حالا دماسنج را در ظروف مختلف  اول اب داغ  ودر ظروف دیگر بگذارید ودما را یادداشت کنید ومقایسه کنید
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

مواد در اطراف

تاریخ:پنجشنبه 24 تیر 1395-07:41 ق.ظ


هرچیزی که فضا اشغال کند وجرم داشته باشد ماده است.

هوایی که نفس می کشید،ابی که می نوشید، غذایی که می خورید، همه ماده هستند ولی  حالت متفاوت( جامد، مایع، گاز ، پلاسما)

هوایی که در اطراف شما شناوراست ،حالت گازی شکل است.

Statesofmatter1

آبی که می نوشید، وبه راحتی از گلوی شما پایین میرود حالت مایع دارد.


Statesofmatter2

 بشقابی که در دست می گیرید ودرون ان غذا میگذارید ، حالت جامد دارد.

Statesofmatter3

جامدات ، ومایعات ، گازها حالتهای مختلف ماده هستند..

بعضی چیزها به آسانی تغییر شکل می دهند ( مایعات).

آب مایع است.. اگر آن را در فریزر بگذاریم یخ می زند وبه جامد تبدیل می شوند


اگر آب را بجوشانید به بخار تبدیل می شود حالت گازی شکل.

 

جامدات

جامدات شکل دارند . کتاب شکل دارد ومستطیل شکل است یک توپ شکل دارد و کره ای شکل است.


Statesofmatter6

جامدات از ذرات بسیار ریزی تشکیل شده اند که  بسیار نزدیک هم قرار دارند و به آسانی ازهم جدا نمی شوند.

وفقط در جای خود می لرزند

Statesofmatter7

آنها یا بسیار سخت هستند ومثل یک مکعب کنارهم قرار می گیرند یا انقدر نرم مثل پتو


Statesofmatter8

یا انقدر سخت مثل یک تخته شنگ یا سبک مثل پر.

Statesofmatter9

یا گرم مثل پیتزا ویا سرد مثل قندیل یخ.

Statesofmatter10

مایعات

مایعات شکل ندارند وبه شکل ظرف درمی ایند

آب را ازیک پارچ به داخل یک کاسه می ریزیم به شکل کاسه درامد.

Statesofmatter11

آب را ازیک پارچ به داخل یکظرف مکعب شکل می ریزیم به شکل مکعب درامد. درامد.

Statesofmatter12

آب را ازیک پارچ به داخل یکلیوان می ریزیم به شکل لیوان درامد.

Statesofmatter13

مایعات از ذرات بسیارریز تشکیل شدند.

Statesofmatter14

این ذرات به اسانی جابجا می شوند وبا فاصله ازهم قرار دارند..

آزادانه جابه جا شده  وبه همین دلیل به شکل هر ظرفی که دران ریخته شوند در می آیند..


Statesofmatter15

مایعات  به راحتی جابه جا شده ومثل جامدات سخت نیستند.

میتوانند گرم شوند مثل شیر قهوه

یا شکلات گرم

Statesofmatter16

یا سرد باشند مثل شربت ابلیمو.

Statesofmatter17

گازها

ذرات گازها به تندی جابه جا می شون وازهم دور می شوند.

Statesofmatter18

تا جایی که ظرف جا دارد ازهم دور می شوند..

گازها میتونند شفاف باشند یا کدر.

هلیم گازی شفاف وسبک است که بابادک ها را بان پر می کنند.

Statesofmatter19

گازها میتوانند گرم یا سرد باشند..

در زمستان هوای بسیار سرد را شما میتوانید روی پوست خود حس کنید.

ووقتی وارد اتاق گرم شوید هوای گرم را روی پوست خود حس می کنید.

پلاسما

حالتی دیگر از ماده پلاسما نام دارد.


گازی که ملتهب و داغ است.

به صورت انرژی تغییر می کند.

مثال:

 خورشید وستارگان  حالت پلاسما ساخته شده اند


Statesofmatter20

درخشش خورشیدو وستارگان که از روی زمین قابل مشاهده است..

پلاسما میتوان توسط مردم ساخته شود مثل چراغ های نئون در مغازه ها.

بیشتر مواد جهان در حالت پلاسما هستند مانند خورشید که از پلاسما تشکیل شده است. پلاسما اغلب بسیار گرم است و می توان آن را در میدان مغناطیسی به دام انداخت، اما پلاسمای سرد نیز وجود دارد. برای نابودی باکتری ها

Statesofmatter21


 • 3 حالت مختلف مواد از نظر  وضع مولکولها
 • Statesofmatter22

فعالیت

*به اشپز خا نه  یا اطراف خودمراجعه کنید و 3ماده جامد و3 نوع مایع و3 نوع گاز  پیدا کنید.

در بدن خود قسمتهای جامد ، مایع گاز را توصیف کنید. 

 

C. جامدات را کشف کنید!

  ماده ای جامد پیدا کن و به پرسشها پاسخ بده • چه شکلی دارد؟ ایا چندین نوع شکل می تواند داشته باشد؟
 • سنگین است یا سبک؟
 • سخت است یا نرم؟
 • داغ است یا سرد؟
 • چه رنگی یا چند رنگ است؟
 • Iچه تفاوتی با مایع دارد؟
 •  چه تفاوتی با گازها دارد؟

D. ازمایش وتجربه با مایعات!

 
 • اب را در یک لیوان بریزید. بعد در ظرفهای مختلف با شکلهای مختلف بریزید. ایا اب به شکل ظروف مختلف درامد؟
 • آیا آب را دردست خود نگه می دارید؟
 • اب را بجوشانید و تغییرات را ببینید . تا چه موقع می تواند جوش بخورد؟
 • ظرف  اب را در یخچال بگذارید تا یخ بزند ؟ زمان را یادداشت کنید.
 •  حالا قالب یخ را در ظرفی بگذارید و هر چند دقیقه مشاهدات را یادداشت کن
 

E. ازمایش وتجربه با گازها!

  خودتان پیشنهاد کنیدعلم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

آهنربا چیست؟

تاریخ:پنجشنبه 24 تیر 1395-07:38 ق.ظ

انتقال انرژی

نور

صدا چگونه تولید می شود؟


انرژی چیست

آهنربا چیست؟


مطالعه بیشتر کلیک کنید

انرژی پتانسیل

انرژی زمین گرمایی

یک آهنربا وسیله ای است که بعضی فلزات را جذب می کند.

یک نیروی نامرئی که فلز خاص را به طرف خود می کشد. نیرویی که به مغناطیس مشهور است.


Magnets1

موارد استفاده این نیرو زیاد است.  چسباندن والصاق چیزها-نگه داشتن دو چیز  ( در یخچال) و وساخت ماشینهای کار

Magnets2

در یخچال را با دقت مشاهده کردید ؟ ?

Magnets3

یا در کابینتها?

Magnets4

یا speakers( اسپیکرها)

یا تقریبا هر ماشینی که در خانه مورد استفاده است نیروی مغناطیس در ان به کار رفته است.

 جارو برقی                                                            میکروویو                                                          کامپیوتر

Magnets6

توضیح وشرح موضوع!

مغناطیس چگونه تشکیل شده وکجا?

بعضی صخره ها وسنگها به طورطبیعی مغناطیس هستند.

Magnets7

داستانی برایتان می گویم:

Magnets8


هزاران سال ،مدتها پیش در چوپانی در دشت  کنار صخره ای بزرگ درحال چرای گوسفند بوده

روی صخر که ره می رفت پاهایش به صخره چسبید وقتی پاهایش را کشید . کفش یک طرف افتادولی میخهای کفش به صخره چسبید.

داستان درسته یا خیر ولی امکان ان هست.

کلمه مغناطیس از محل آن  و مکان صخره گرفته شده است.

آیا مغناطیس هر فلزی را می رباید؟

 

آیا مغناطیس هر فلزی را می رباید؟

خیر فقط فلزات خاصی را می رباید.

آهن، نیکل ، کبالت  این فلزات میتوانند اهنربا شوند.


Magnets9

 

چگونه کار می کند؟

اهنربا شکلهای مختلف دارد . حلقه ای، نعل اسبی، تیغه ای

 تصاویر زیر به ترتیب نشان داده و و( قطب های شمال وجنوب را در هر نوع نشان داده است.

           حلقه ای،                                                نعل اسبی،                                                                 تیغه ای

Magnets10

هر اهنربا دوسر دارد که به هرکدام قطب آهنربا می گویند. هرکدام قطب جنوب وقطب شمال نام دارند.

در تصویر زیر قطبهای اهنربایی را در نعل اسبی ببینید

Magnets11

قطب شمال یک  آهنربا ،قطب جنوب آهنربای دیگر را جذب می کند ( دوقطب مخالف)


قطب جنوب یک  آهنربا ،قطب شمال آهنربای دیگر را جذب می کند ( دوقطب مخالف)

 البته نه دقیقا جذب ، بلکه میتوانند همدیگرا دفع کنند. یا ازهم دور شوندقطبهای همنام  همدیگرا دفع میکنند. 
قطب شما ل اهنربا ، قطب شمال اهنربای دیگر را دفع می کند.وقطب جنوب اهنربا ، قطب جنوب اهنربای دیگر را دفع می کند.


Magnets12

 

میدان مغناطیس یعنی چه؟

در اطراف یك آهن ربا، یا در اطراف یك رسانای حامل جریان برق،یا ... خاصیتی بوجود می آید كه به آن میدان مغناطیسی گویند كه موجب میشود  به هر عقربه مغناطیسی یا هرآهن ربای دیگری در آن محیط نیرو وارد شود.


Magnets 13

با آزمایشی  نشان میدهیم : دراطراف یک اهنربا مقداری میخ آهنی میریزم تمام میخهایی که در مدان مغناطیس هستند  جذب اهنربا می شوند.

 می بینیم که در مرکز خیلی خیلی کم جذب شده اند.

که نشان می دهد که دوسر اهنربا حداکثر  را جذب کرده و قدرت جذب بیشتر از مرکز اهنرباست.

Magnets14

 

کره زمین یک مغناطیس است.

فطب نما تکنون دیده اید؟

Magnets15

قطب نما به مدم در جهت یابی یا تعین قبله کمک می کند.


هر گاه قطب‌نما در نزدیکی اشیای آهنی یا فولادی و یا منابع الکتریکی که جریان در آن جاریست قرار گرفته باشد، عقربه‌اش از جهت قطب مقداری منحرف می‌شود،  دوسر عقبه یکی شمال ودیگری جنوب را نشان می دهد. حتی نزدیک چیزی نگذارید عقربه سریع می چرخد .زیرا زمین خود یک مغناطیس بزرگ است. آهن درون هسته زمین ، موجب ایجاد میدان مغناطیس می شود.

شما درباره نور های  شفق قطبی تاکنون چیزی شنیده اید؟
آنها دقیقا مثل اتش باز ی در اسمان به نظر می رسند.
آنه در قطب شمال وقطب جنوب زمین دیده می شوند. این شفقهای قطبی به دلیل میدان مغناطیس زمین ایجاد شده اند.

Magnets17


گاهی سطح  خورشید انفجارهای  انجام می شود که انرژی ان پرتاب می شود

این انفجارها توسط میدان مغناطیس زمین جذب می شود.و چنین پدیده های رنگی زیبا ایجاد می کند.

وجود شفق های قطبی شمال وجنوب  زمین دلیل بر وجود میدان مغناطیس زمین است.!!!!

مغناطیس میتواند جامد ، مایعات وگازها را به طرف خود بکشد.

 

مغناطیس می تواند از  جامدها ، مایعات وگازها عبور  کند.

مغناطیس زمین  از اتمسفر را عبور کند

از جامدها مثل کاغذها، ومایعات مثل آب عبور می کند.

مغناطیس میتواند قدرتمند ، شگفت انگیر ، وفوق العاده باشند.در اطراف خود بنگرید واثراتش را کشف کنید.!

واژه نامه
آهنربا -:

مغناطیس:نیرویی جذب کننده

قطب اهن ربا:دوسر اهن ربا

جذب:کشیدن به طرف خود
دفع کننده:
ازخود دور کردن
میدان مغناطیس:
مساحتی اطراف اهنربا که بر بعضی فلزات اثر کندr
قطب نما:که هر کجا قرار گیرد عقربه ان به سرعت می چرخد  شمال وجنوب زمین را نشان دهد

فعالیت

A.کدام اهنرباست?

 

وسایل:


 • گیره های  کاغذ
 • چندین اهنربا در  اندازه های مختلف
 • یک قطعه اهن
مواد دیگر 

چه کنیم:

 
 • تعدادی گیره کاغذ را روی میز بگذارد..
 • اهنربا را به گیره ها نزدیک کنیم.  اگر  گیره ها را جذب کرد پس اهنرباست

 

B. What does a magnet attract?

 

وسایل مورد نیاز:


 • وسایل مختلف فلزی یا غیر فلزی
 • سوزن
 • روبان لاستیکی
 • دادمیخ یا سوزن ته گرد
 • کاغذ
 • فویل
 • پونز
 • قیچی
 • پنس
 • گیره کاغذ
 • قوطی های الومینیوم
 

چه کنیم:


 •  با اهنربا  ازمایش را انجام دهید وهربا ر اهنربا را به یکی از مواد نزدیک کنید ببینید کدام جذب می شود ویادداشت کنید

C. اهنربا از چه موادی عبور می کند?

وسایل:

 • اهنربا
 • یره کاغذ
 • چوب
 • پارچه
 • مقوا
 • فوم
 • فویل
 • لاستیک
 • پلاستیک
لیوان شیشه ای 

چه کنیم:

 
 • گیره را روی میز بگذارید.
 • اهنربارا نزدیک گیره بیاورید  انرا می رباید..دست خودرا روی گیره بگذارید واز پشت دست اهنرباببینید گیره را جذب می کند؟ به چه دلیل
 •  حالا هر بار کاغذ ، یا چوب ، پارچه ، لاستیک، وپلاستیک و.... را روی گیره بگذارید و اهنربا را نزدیک کنید. چه نتیجه ای گرفتید؟

D. قطب شمال وقطب جنوب اهنربا . 

وسایل:

 • دو اهنربا  

چه کنیم:

 • دواهنربا را بهم نزدیک کنید. اگر دوقطب هم نام  شمال  وشمال را به هم نزدیک کنید چه اتفاقی می افتد؟
 • دواهنربا را بهم نزدیک کنید. اگر دوقطب هم نام  جنوب   وجنوب را به هم نزدیک کنید چه اتفاقی می افتد؟
 • دواهنربا را بهم نزدیک کنید. اگر دوقطب غیرهم نام  شمال  وجنوب را به هم نزدیک کنید چه اتفاقی می افتد؟
 • موارد مختلف را ازمایش کنید ویادداشت بردارید.

E. ندازه گیری قدرت مغناطیس

چه  چیز لازم داریم:


 • دو اهنربای نعلی شکل در اندازه های مختلف
گیره کاغذ 

چه کنیم:


 • اهنربا را جداجدا به گیره ها نزدیک کنید وتعداد جذب شده را یادداشت کنید
 • حالا زنجیره ای از  گیره ها تهیه کنید و هر اهنربا را به انها نزدیک کنید تعداد جذب شده را یاددداشت کنید
 •  قدرت اهنربا را مشخص کنید
 •  وسط هر اهنربا را به گیره ها نزدیک کنید  و نتیجه بگیرید..علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

مقام پدر و مادر در اسلام

تاریخ:دوشنبه 21 تیر 1395-06:45 ق.ظ
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

حجم هرم ناقص یا منشور ناقص

تاریخ:یکشنبه 20 تیر 1395-08:27 ق.ظ


هرم ناقص  کلیک کن    

 
 
 
volume of a pyramid

volume = (A1 + A2 +
(A1 ×A2)) × H / 3
 حجم =( مساحت قاعده بالا +مساحت قاعده پایین+جذر حاصل ضرب دو مساحت قاعده)×ثلث ارتفاع
Image result for ‫منشور ناقص‬‎
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

حجم هرم ناقص ی منشور ناقص

تاریخ:یکشنبه 20 تیر 1395-08:12 ق.ظ


هرم ناقص  کلیک کن اطلاعات بیشتر    

 
 
 
volume of a pyramid

volume = (A1 + A2 +
(A1 ×A2)) × H / 3
 حجم =( مساحت قاعده بالا +مساحت قاعده پایین+جذر حاصل ضرب دو مساحت قاعده)×ثلث ارتفاع
Image result for ‫منشور ناقص‬‎


مثال:مساحت کل وسطح جانبی وحجم هرم نا قص با قاعده 4 ضلعی زیزرا حساب کنید یک ضلع قاعده بزرگ   24 cm و قاعده کوچک   14 cm    ویال جانبی 13 cm


Truncated Square Pyramid

Truncated Pyramid Exercise


                                       AP=12                       AP=12                                AP2=132+52

      p=محیط قاعده بزرگتر=   سانتیمتر 96=4×24


p1=محیط قاعده کوچکتر=         سانتیمتر       56=4×14

AP=سهم هرم=12

A= مساحت قاعده بزرگتر=     سانتیمتر مربع         576=242

A1=مساحت قاعده کوچکتر  =  سانتیمتر مربع     196   =142

ّAP ×

P1+P

2

  =  سطح جانبیAL


ّسانتیمتر مربع   912=12 ×

96+59

2

  =  سطح جانبیAL


سانتیمتر مربع       1684=196+576+912=   سطح کل

A +A1+ جذر(AA  ) ×

h

3

  = حجم V.

سانتیمتر مکعب                  4029.43=( جذر(196×576)+196+576  )×  3 ÷10.91 

Truncated Pyramid Solution
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

بزرگی و عظمت خداوند را ببینید

تاریخ:دوشنبه 14 تیر 1395-05:00 ب.ظآیا باز هم فکر میکنید این جهان با این عظمت خودش بدون خالق به وجود آمده ؟

آیا فکر نمیکنید این دنیا عظیم ، پدید آورنده ای بسیار بزرگتر از خودش دارد ؟

بیایید ایمانمان را به الله تجدید بکنیم

اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله


او لم ینظروا فی ملکوت السماوات و الارض ما خلق الله ذلک الا بالحق


.

و با دیدن  تصاویر  بالاکه همه حقیقت است بر روی جمله زیر کلیک کنید  و بصورت متحرک عظمت خداوند را ببینید


عظمت جهان آفرینش
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

انتقال انرژی

تاریخ:پنجشنبه 10 تیر 1395-09:16 ق.ظ


انتقال انرژی

نور

صدا چگونه تولید می شود؟


انرژی چیست

آهنربا چیست؟


مطالعه بیشتر کلیک کنید

انرژی پتانسیل

انرژی زمین گرمایی


انرژی کار انجام می دهد. حرکت ماشین، به کار انداختن ضبط صوت ورادیو، روشن کردن لامپ


Energ 1

یا به بچه ها اجازه می دهد که دوچرخه را برانند یا بتوانند نقاشی کنند..

Energ 2

به پرنده  در پرواز کمک می کند وبه خرگوش در دویدن.

Energ 3

Energ 4

یا انرژی موجب رشد گیاه می شود..

هر کجا شما نور یا حرکت دیدید یا صدایی شنیدید ، انجا کار، کار انرژی است.


Energ 5

           انرژی صوتی                                                     انرژی گرمایی                                                    انرژر تابشی

اما وقتی  انرژی مصرف شد چه  اتفاقی می افتد؟

جواب این که هرگز انرژی  تماما مصرف نمی شود!

انرژی نه به وجود می اید ونه نابود می شود . بلکه به شکلهای دیگری تبدیل می شود. که ما به ان می گوییم انتقال انرژی  .

چند مثال برای انتقال انرژی.

Energ 7

مردم ، جانوران، گیاهان همه  برای زنده ماندن به انرژی نیاز دارند.

انرژی از کجا به دست می اید.?

منشا انرژی خورشید است.

انرژی تابشی از خورشید به زمین میرسد.Energ 8

گیاهان با کمک نور خورشید و....غذا می سازند.

Energ 9

جانوران وانسان  گیاهان را می خورند و انرژی لازم را به دست می آورند.

Energ 10

همچنین مردم از جانوران  که از گیاهان استفاده کردند برای خود غذادرست می کنند .

Energ 11

الکتریسیته نوعی انرژی که از مکانی به مکان دیگر منتقل می شود.

ما از الکتریسیته درخانه استفاده های بسیار می بریم.نور وصدا ( تلویزیون)، کامپیوتر، پخت وپز

Energ 12

از کجا این انرژی می اید؟   چه اتفاقی باد بیفتد تا این انرژی به دست ما برسد؟


Energ 13

یک مورد استفاده از باطری که انرژی شیمیایی به الکتریکی تبدیل می شود.

که در چراغ قوه ها تبدیل به  نور ، در رادیو تبدیل به صدا،  و استفاده در دستگاه بازی های الکترونیکی


Energ 14

انرژی الکتریکی توسط سیم های برقرق به داخل خانه ها منتقل می شود. که اغلب از سوخت فسیل ها تامین می شود

سوخت فسیلی از باقی مانده  جسد جانداران در میلیونها سال پیش زیر رسوبات دراعماق زمین به وجود امده که از سوختها نفت، گازوییل ، بنزین و...... بدست می آید.

نفت وگاز در زیر رسوبات                                        100 میلیون سال پیش                             300 میلیون سال پیش  تشکیل ذغال
                                                                                                                                                     سنگ از  گیاهان                               
                                                                                   جسد جانداران زیر رسوبات                    

Energ 15

ذغال سنگ هم نوعی فسیل گیاهی است که با سوختن ان گرما و الکتریسیته تامین می شود.

Energ 16

با سوخت ذغال سنگ انرژی گرمایی  موتورها را می چرخاند و به انرژی حرکتی تبدیل شده  و انرژی حرکتی به تولید انرژی الکتریکی می انجامد..


Energ 17

انرژی الکتریکی با سیم به خانه ها منتقل می شود..

این انرژی الکتریکی در خانه ها  دوباره تبدیل به گرمایی در بخاری برقی ، .

          بخاری برقی                                                                                   انرژی الکتریکی

Energyy 18

در تلویزیون به نور وصدا تبدیل می شود.

Energyy 19

کمی بیشتر در رابطه با انرژی حرکتی گفتگو کنیم.

Energ 20

در دویدن،  بالا رفتن از تپه .، حرکت کردن از انرژی ذخیره شده در بدن خود استفاده می کنید.

Energ 21

شما اگر سردتان شود چه می کنید؟ دستها را به هم می مالید؟ بالا وپایین می پرید؟  

ایا میتوانید انرژی بدنخودرا به انرژی صوتی تبدیل کنید؟بله هر بار صحبت می کنید چه فریاد زدن وچه نجوا کردن ، یا آواز خواندن، به انرژی صوتی تبدیل شده است.


Energ 22

اطراف شما فرانوان انرژی تبدیل شده است وشما یکی ا تبدیل کننده ها هستید.

مختصر
انرژی:
توانایی انجام کار, حرکت کردن ، تغییر دادن،و..........
انتقال انرژی:تبدیل انرژی از شکلی به شکل دیگر
الکتریکی:
نوعی انرژی که به صورت نور، صدا، حرکت ظاهر می شود.
باطری ها:
انرژی  شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.
سوخت فسیلی:
باقیمانده گیاهان وجانداران زیر رسوبها در طی میلیونها سال
انرژی نه ایجاد می شود ونه نابود می شود بلکه از شکلی به شکل  های دیگر تبدیل می شود. که به ان انتقال انرژی گوییم.
خلاصه
 • ما به انرژی  برای نور ، گرما ، صدا، وحرکت، و.... احتیاج داریم.
 • انری میتواند به شکلهای متفاوت تبدیل شود.
 • منشا تامام انرژیها خورشید است. که باغذاسازی گیاهان آغاز می شود.وتوسط انسانها وحیوانات مصرف می شود.
 • ما از انرژی الکتریکی در خانه ها استفاده می کنیم .که مقداری در باطری ها،  انرژی سوخت فسیلی، که چندین بار تبدیل می شود تا به مصرف خانه ها برسد. که دوباره به نور ، گرما ، صدا، حرکت  تبدیل می شود.
 • انرژی بدن ما هم به صدا گرما ، حرکت تبدیل می شود
فعالیت

A. توانایی باطری

   قوه

وسایل مورد نیاز: باطری کوچک, چراغ, رادیو, غیره.

 

چه کنیم؟:

-1-باطری هارا در هر دستگاه قرار دهید در رادیو وچراغ قوه

2 توضیح دهید که در هر کدام انرژی شیمیایی به چه انرژی تبدیل شده است.

B. قدرت وتوانایی باد

وسایل: فرفره یا هر وسیله ای که با باد کار کند 

چه کنیم: از مایش وسایل ودویدن  با سرعتهای مختلف و ازمایش حرکت فرفره انتقال انرژی را درهرمورد بیان کنید

 

C. قدرت صوت

  زنگوله، طبل، سوت  و به صدا در اوردن هریک
یا استفاده از 6 لیوان آب که  تا ارتفاع های مختلف اب داردو و ضربه به هر لیوان انتقال انرژی چگونه است؟


 

D. توانایی غذا

میوه ، سبزیجات ، آجیل 

این غذا ها چگونه درست شده اند؟ چه نوع انرژی به غذا تبدیل شده؟

چه نوع انرژی  در غذا ها ذخیره شده است؟

  با خوردن این غذاها  انرژی ذخیره شده  به چه انرژی هایی تبدیل شده؟


 
 
علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

نتایج آزمون نمونه سال96-95

تاریخ:دوشنبه 7 تیر 1395-05:31 ق.ظ

 برای دیدن نتایج بر روی نام شهر ویا استان مورد نظرتان کلیک کنیدتهران


برای دیدن سایر شهرستانها بر روی همین جمله کلیک کنیدعلم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

نتایج آزمون تیز هوشان سال 96-95

تاریخ:جمعه 4 تیر 1395-11:29 ق.ظ

نتایج تیزهوشان اعلام گردید
به سایت روبرو مراجعه کنید                       
http://azmoon.Medu.ir  


 http://www.sanaad.medu.ir                                        سامانه سناد 
   http:/www.azmoon.medu.ir  
                                      
سایت آزمون
                                                                               http://sampad.medu.ir                                        سایت سمپاد مرکز  

  قابل توجه پذیرفته نشدگان

   برای آگاهی از جزئیات و چگونگی پاسخی که به سؤالات آزمون داده اید، می توانید از تاریخ 95/04/20 تا 95/04/24 به همین سامانه http:/www.azmoon.medu.ir مراجعه نمایید.
    همچنین، کاربرگ ارائه درخواست تجدید نظر در نتیجۀ آزمون از تاریخ 95/04/20 تا 95/04/24 در همین سامانه قابل مشاهده و دریافت خواهد بود.
لازم به ذکر است به مراجعات حضوری هیچ گونه پاسخی داده نمی شود.

 

برای دیدن سایت اداره کل اموزش شهرو یا استانتان بر روی نامش در زیر کلیک کنید


اصفهان 


تهران

 

شهرستانهای تهران


آذربایجان شرقی

 

آذربایجان غربی

 

اردبیل

 

البرز  

شماره تلفن  02632544895 اداره استعدادهای درخشان برای دانش اموزان استان البرز درصورتیکه سامانه نشد

 

ایلام

 

بوشهر 

 

سمنان

 

سیستان و بلوچستان

 

یزد

 

فارس

 

قزوین

 

قم


چهارمحال و بختیاری


مرکزی

 

هرمزگان

 

همدان

 

خراسان جنوبی

 

خراسان رضوی

 

خراسان شمالی

 

خوزستان

 

زنجان

 

کردستان

 

کرمان

 

کرمانشاه

 

کهگیلویه و بویراحمد

 

گلستان

 

گیلان

 

لرستان

 

مازندران

 


علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

نور

تاریخ:پنجشنبه 3 تیر 1395-08:20 ق.ظ


انتقال انرژی

نور

صدا چگونه تولید می شود؟


انرژی چیست

آهنربا چیست؟


مطالعه بیشتر کلیک کنید

انرژی پتانسیل

انرژی زمین گرمایی


 انچه که درباره نور باید بدانید:

نور یک موج است .

موج چیست? با یک مثال شروع می کنیم. یک سنگ کوچک را داخل یک گودال آب  بیاندازید چه  می بینید:

Wave

سنگ در سطح صاف  آب یک آشفتگی  یا نوسان بین  ذرات اب ایجاد می کند.( یک سطح ناهموار) در محل فرودامدن سنگ حرکت دایره وارموجی به طرف بیرون ایجاد کرده .البته مولکولهای اب خیر -بلکه بالا وپایین رفتن انها( نوسان) موجب حرکت موجی شکل از داخل به بیرون شده .

 شما با یک کش این حرکت را ببینید  .یک سر کش را به زمین یا جایی وصل کنید یک طرف ان ضربه وارد کنید حرکت موجداری در طول کش می بینید.


در زیر تصویر را ببینی و 4 خاصیت موج را مشاهده کنید:

   


نور یک نوع موج الکترومغناطیس است.

یک ریسمان را روی زمین بگسترید. حالا یک سر آن را  بگیرید وآن را به تندی بلرزانید : حالتی مثل موج در طول سیم مشاهده می شود حرکت آهسته را ببینید:


Wave Cable

حالا طناب را روی زمین بگذارید . وفقط دست خودرا تکان دهید . هیچ حرکتی نمی بینید

 این همان کاری است که نور انجام داده   نور همان موجی است که  در فضای خالی ، از خورشید منتشر شده وبه زمین می رسد .

دوعامل مهم در رابطه با میدان الکتریکی ومیدان مغناطیس  وجود دارد. در تصویر نشان داده شده که یک جریان الکتریکی از راه سیم از روی یک قطب نما
عبور می کند. وباعث تغییر جهت عقربه قطب نما شده است.


Compass

در تصویر زیریک حلقه سیم پیچ  که دوسر به لامپ متصل شده داریم که از وسط حلقه یک اهنربای الکتریکی قراردارد   اما به لامپ متصل نیست .اگر

حلقه را در طول اهن ربا حرکت دهید لامپ روشن و خاموش  می شود .


Lightbulb

بنابراین وقتی ما میدان متغیر داریم موجب ایجاد میدان مغناطیسی متغیر می شود که باعث ایجاد میدان الکتریکی می شود 

اگر دوایده باهم ترکیب شوند  دو میدان  الکتریک ومغناطیسی می شود که همدیگرا تقویت می کنند . وبه ان الکتومغناطیس گویند.


علم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات() 

میلاد حضرت امام حسن (ع)

تاریخ:سه شنبه 1 تیر 1395-07:09 ق.ظ
میلاد حضرت آمام حسن مجتبی(ع) کریم اهل بیت بر تمامی شیعیان مبارک بادعلم اموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است
نظرات()